XANTYPA 11/10

Vánoční dárky z Národního divadla

Vánoční dárky z Národního divadla

Letos už nemusíte hrát divadýlko u stromečku s nechtěnými dárky. Darujte každému jen to, co má rád – mladým alternativní divadlo, rodičům operu, manželce balet, přátelům činohru, dětem a vnoučatům víkendová odpolední představení.  

ABECEDA 11/10

ABECEDA 11/10

Moderátorka Jolana Voldánová

Dvacet osm písmen, dvacet osm slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěr – jaká je vlastně zpovídaná osobnost – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Listopad 2010
Slunce vstupuje do znamení Štíra 23. října ve 14.36 SELČ a setrvá v něm do 22. 11. 11.15 opět SEČ. Neptun je první polovinu měsíce stacionární a může způsobit mnoho zmatků a ideologických rozepří. V polovině listopadu ho vystřídá současné stacionarita Venuše a Jupitera, a to už je lepší konstelace pro nápravu věcí veřejných i soukromých. Zvýšené opatrnosti je třeba kolem 7. a dále 20. a 29. 11. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

Jak se žilo za socíku

Jak se žilo za socíku

Svaz českých fotografů (SČF) otevřel v rámci projektu Minulost a současnost SČF ve své galerii v pražském Karlíně výstavu s názvem JAK SE ŽILO ZA SOCÍKU.

TIPY VÝTVARNÉ UMĚNÍ 11/10

Evžen Šimera, Zero gravity
Galerie Kressling, Bratislava

04. 10. 2010 – 30. 11. 2010
Malíř Evžen Šimera, který byl v minulosti rovněž mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého, představuje v bratislavské galerii svůj projekt obrazů vzniklých ve stavu beztíže. Své malby už v minulosti vytvářel bez zásahu štětce různými fyzikálními metodami na základě předem daného konceptu. Tak vznikaly stékané obrazy, kdy autor nechal po plátně téct barvu podle gravitace. To ho inspirovalo k realizaci obrazů v prostoru beztíže, kde se nedá pohyb barvy příliš ovlivnit. Výsledkem je série abstraktních maleb, na nichž je opět potlačen záměrný umělecký projev a jejichž původ divák bez návodu v podobě videa natáčení tvorby nepozná.

TIPY ROCK & POP 11/10

Eric Clapton: Clapton
Album s lakonickým názvem je sice první Erikova deska po víc než pěti letech, ale rozhodně to neznamená, že by ty roky Clapton prolenošil. Řekněme, že se tak trochu vracel do minulosti – to muži ve věku občas dělají. V roce 2007 dokončil velezajímavou knihu, rovněž s názvem Clapton – znamenité vzpomínky. Taky se účastnil nepříliš zdařilého opětného setkání slavných Cream (s Jackem Brucem a Gingerem Bakerem), začal znovu spolupracovat se Stevem Winwoodem, parťákem z Blind Faith a natočil album duetů s JJ Calem. Ačkoli – tak trochu vzpomínková je i tato deska, doklad toho, jak Clapton lpí na starých a ještě starších písních, které formovaly jeho hudební začátky. A není to jen blues či country, co na novém albu najdeme.

TIPY KNIHY 11/10

TIPY KNIHY 11/10

BYLY JSME TAM TAKY
V holešovickém Centru moderního umění DOX byla pokřtěna kniha Dagmar Šimkové BYLY JSME TAM TAKY. Jejím prvním kmotrem se stal spisovatel Jáchym Topol, jenž z ní přečetl úryvek, druhým básník Ivan Martin Jirous, který ji políbil. Kniha Dagmar Šimkové je jednou z nejsilnějších výpovědí o tom, co se v padesátých a šedesátých letech odehrávalo v československých komunistických věznicích. Ona sama v nich strávila čtrnáct let. Zemřela před patnácti lety v Austrálii.
 

TIPY KLASICKÁ HUDBA 11/10

Festival Janáček Brno 2010, 16. – 28. 11. 2010
Mezinárodní hudební festival JANÁČEK BRNO 2010 se otevírá podruhé. Letos je jeho tématem Janáček a expresionismus. In memoriam je věnován siru Charlesi Mackerrasovi.
Napěchovaný program klade přirozeně důraz na operu: VĚC MAKROPULOS v podání Helikon-Opera Moskva a v režii impresária souboru, dynamického Dmitry Bertmana – nabídne zajímavé srovnání s původním dramatem Čapkovým. Činohru VĚC MAKROPULOS s hudbou Vladimíra Franze uvede Klicperovo divadlo z Hradce Králové. Pražské Národní divadlo hostuje se skvěle expresivní KÁŤOU KABANOVOU v režii Roberta Wilsona, divadlo z Essenu přiveze operu LULU Albana Berga. Tento „krvák“ nevídáme často. Bergova hudba kreslí sytě psychologizující drama o magickém kouzlu ženy, o zvláštním rozkmitu morálky: Lulu klesne až k prostituci, kterou živí své nejbližší. Dva klienti jsou pro ni osudoví: jeden zabije jejího přítele a Jack Rozparovač Lulu i její lesbickou přítelkyni.

TIPY FILMY 11/10

HABERMANNŮV MLÝN
Česká republika, Německo, Rakousko – 2010
Režie: Juraj Herz
Spisovatel Josef Urban vydal v roce 2001 stejnojmennou knihu, v níž zpracoval skutečný případ z vesnice na severní Moravě, kdy byl těsně po válce brutálně zavražděn zámožný německý podnikatel. S předčasně zemřelým dokumentaristou Milanem Maryškou látku převedli do scénáře, za nějž získali 2. místo v Ceně Sazky. Jak už to tak v kinematografii bývá, realizace náročného koprodukčního projektu se posléze ujal německý scenárista a režisér Juraj Herz.

TIPY DIVADLO 11/10

TIPY DIVADLO 11/10

18. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU
DIVADLO
PLZEŇ 15. – 23. ZÁŘÍ 2010
JE V ČESKU PŘEFESTIVALOVÁNO?Mezinárodní přehlídka v intencích ročníků předcházejících: Z domova, až na nepřítomné výjimky (PŘÍLIŠ HLUČNÁ SAMOTA brněnského Divadla U stolu, HAMLET ostravské Arény), to nejlepší, co se pozvat dá, ze zahraničí – jen na co jsou peníze. Takže účastníků čím dál méně, a v kvalitě mírně kolísavé.

EDITH PIAF – žena, která rozuměla mužům

EDITH PIAF – žena, která rozuměla mužům

Ve smutných padesátých letech, kdy se u nás v rozhlase hrály jen častušky a budovatelské pochody, toužili jsme s přáteli poslouchat i jinou hudbu. Pro mě byl ohromným objevem francouzský šanson a samozřejmě úchvatná Edith Piaf. Jakmile se mi podařilo sehnat gramofon, donekonečna jsem poslouchala nahrávky NE, NIČEHO NELITUJI, MILORD, HYMNA LÁSKY, ŽIVOT V RŮŽOVÉM. 

OHLÉDNUTÍ

OHLÉDNUTÍ

Cyklus ŠŤASTNÁ HODINA se poprvé objevil na stránkách Xantypy v červenci 2008. Vzpomínám si, že jeho první díl byl věnován Blance Bohdanové. Následoval Josef Somr, Jana Koubková, Vladimír Šmicer a po nich další a další. Poslední byla v minulém čísle Iveta Dušková. Vznikl na základě mých rozhlasových, velice intimních a ztišených setkání s lidmi nejrůznější profesí i generací. Každou neděli dopoledne jsem se vracela do dětství. Neboť ve valašských horách, ve vesničce pod Radhoštěm, patřil tento čas spočinutí i ke zpovědi. V poledne pak zazvonil kostelní zvon a celá rodina se sešla u prostřeného stolu.
 

GLOBALIZACE JE HORŠÍ NEŽ NACISMUS A KOMUNISMUS

GLOBALIZACE JE HORŠÍ NEŽ NACISMUS A KOMUNISMUS

Vlasta Kemr pochází ze starého českého šlechtického rodu. Po absolvování Hollarovy výtvarné školy pracoval v Zemědělských novinách, pak emigroval do Spolkové republiky Německo, kde už žije třicátý rok. Mimo jiné tam působil v grafickém oddělení věhlasného nakladatelství IDG. V dubnu 2010 měl v pražské Galerii Smečky výstavu JAK MĚ NEZNÁTE (KOLÁŽE Z LET 1984 AŽ 2009). 

HISTORIČKA MÓDY  VALERIE STEELE

HISTORIČKA MÓDY VALERIE STEELE

Mezinárodně uznávaná znalkyně historie módy přijala pozvání české návrhářky Šárky Šiškové a přiletěla z New Yorku na její módní show až do Prahy. Absolventka prestižní americké univerzity Yale a dnes ředitelka newyorského muzea Fashion Institute of Technology (FIT), je v každém ohledu profesionál, který ve svém protějšku okamžitě vzbuzuje přirozený respekt. Právě proto vás překvapí, s jakou otevřeností a nadhledem tato dáma mluví o své profesi, ambicích i osobním životě.
 

JAN KŘESADLO A JEHO POTOMCI

JAN KŘESADLO A JEHO POTOMCI

Když 13. srpna 1995 zemřel v anglickém Colchestru klinický psycholog na penzi PhDr. Václav Pinkava, opustilo zároveň s ním pozemský svět i „spisovadlo“ Jan Křesadlo, enfant terrible české literární scény, překladatel J. K. Klement, dosud neznámý akademický malíř Václav Pinkava, skvělý karikaturista a ilustrátor Kamil Troud, hudební skladatel a zpěvák Ferdinand Lučovický z Lučovic a na Suchým dole, zároveň filosof, logik, matematik a polyglot. Tím vším byl. 

Monology o nejkrásnějším divadle

Monology o nejkrásnějším divadle

Stojím na střeše divadla a spolu se slečnami ze Štursova sousoší VÍTĚZSTVÍ UMĚNÍ trneme hrůzou nad odvahou fotografa Filipa. Balancuje na zábradlí a profesionální touha zachytit jejich nezahalenou krásu tak, jak se to zatím nepovedlo nikomu před ním, z něj dělá odvážného provazochodce, pořádajícího představení pro sluncem zalitou Mladou Boleslav. Své Městské divadlo si postavila na šťastném místě. Na počátku 20. století se mu říkalo „bývalá šámalovská zahrada“ a když se radnice rozhodla, že divadlo bude stát právě tam, projevila se jako prozíravý urbanista.

Příliš vzdálený most

Byl počátek září 1944. Spojenci za sebou měli úspěšné vylodění v Normandii, byla osvobozena Paříž a anglo-americké jednotky nezadržitelně postupovaly na východ. V opojení dosavadními úspěchy dal polní maršál Bernard Law Montgomery rozkaz k přípravě ambiciózní operace, během níž měli spojenci bleskově proniknout přes okupované nizozemské území, koordinovaným úderem výsadkových a pozemních jednotek se zmocnit mostů přes Rýn a otevřít si tak cestu do nitra nacistického Německa.

Herec  MICHAEL DOUGLAS

Herec MICHAEL DOUGLAS

Ranař s elegantní fasádou

V prologu dramatu WALL STREET 2: PENÍZE NIKDY NESPÍ (2010), které nedávno vstoupilo do našich kin, je finančník Gordon Gekko po osmi letech propuštěn z kriminálu. Dobu, kterou strávil za mřížemi, prozrazuje jeho prastarý mobilní telefon. Uplyne dalších sedm let a někdejší prominentní byznysmen, který zažil pád do pozice outsidera, znovu vstoupí do vysoké hry. Válčí nejen o peníze ulité ve Švýcarsku, ale i o přízeň své dospělé dcery, jež s ním nechce mít nic společného.

Fotoreportáž  Galapágy

Fotoreportáž Galapágy

Výprava na Galapágy byla součástí expedice do Ekvádoru, kterou jsme ve čtyřčlenné partě podnikli loni na podzim. Jako správní zodpovědní cestovatelé jsme si před cestou načetli desítky knižních průvodců i webových stránek, projeli spoustu internetových fór a vůbec odjížděli s pocitem, že víceméně víme, co nás čeká.

Spisovatel  Pavel Kosatík

Spisovatel Pavel Kosatík

Objektivita nestačí

Pavla Kosatíka jsem poznal někdy v roce 2005, kdy jsem podle jeho scénářů točil pro televizi týdeník o knihách. Později jsme spolu dali dohromady dokument VŠUDE SAMÉ HLUBOČEPY, mapující současný stav literatury u nás. A když se seznámíte s někým, kdo vás zaujme, je docela přirozené zajímat se o jeho práci. Tak jsem postupně přečetl takřka vše, co kdy napsal. Píši „takřka“, protože jeho počáteční sci-fi tvorbu jsem vynechal. Tenhle žánr mi nic neříká a vždy mám v zásobě knihy, které s chutí upřednostním.
 

SARRAZIN VS. SARACÉNI

Lidé po ekonomické krizi nemají bankéře příliš v lásce. Jeden se ale přízni veřejnosti těší. Nebo spíše těšil, protože Thilo Sarrazin už bankéřem není. Musel odejít. I tak se totiž v Německu pyká za to, když řeknete pravdu o zpackané integraci přistěhovalců. 

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 21

Jak se tedy může humoru naučit člověk, který smysl pro humor stoprocentně nemá? Že nemůže? Může. Takto: Jestliže z nedostatku humoru nedokáže s humorem brát nic, nezbývá mu než začít s humorem brát to, že nedokáže nic brát s humorem. Chce-li člověk odněkud začít, musí holt odněkud začít. A tam, kde právě jsme, je k tomu místo nejen nejlepší, nýbrž jediné.

Život na dluh

Jen jsem vešel do velkoprodejny, místo obvyklé zkolébávající hudby se ozvalo hlášení. Byl jsem zvědav, jakou akci vymysleli. Nenabízeli však mimořádnou slevu na nákup banánů, konzervovaného hrášku či dětských botiček, ale výhodnou půjčku. Prostě si zajdete k přepážce a pak nemusíte nic platit, oni vám to dají rovnou zadarmo. Tedy, když se upíšete.
Kupodivu, navzdory vládním výzvám k šetření, ti, kdo mají šetřit, jsou denně vyzýváni k tomu, aby nešetřili, ale žili na dluh.

Strašlivá demokracie

Věci veřejné se začínají podle očekávání vybarvovat

Demokracie je strašlivá, řekl mi jeden pán, neustále čtete o špinavostech, jak někdo něco vytuneloval, uplatil, uloupil. Podobný pocit může mít každý, kdo u nás (i v jiné demokratické zemi) čte noviny, sleduje zprávy. Jenže ono je to naopak. Pokud je demokracie demokracií, pak se děje přesně tohle. Média, ale taky jednotlivci a všelijaké občanské spolky hlídají svůj svět, nenechají si nic líbit. Zloději, úplatkáři a manipulátoři žijí všude. Takže jde o to, aby mocní – mafiáni, byznysmeni, lobbisti, politici – byli pod kontrolou. Jakmile přestaneme ve zprávách číst o korupci, o tom, jak si jdou partaje po krku, o absurdních státních zakázkách, s demokracií je amen. Člověk nemá být zoufalý z té „strašlivé demokracie“, k uzoufání by byla „krásná demokracie“.
V tomto duchu se ponese i následující text. Proběhla demonstrace proti „škrtovládě“. Sociální demokraté si uspořádali programovou konferenci: rádi by přišli na to, jak nalákat voliče. Obavy z Věcí veřejných se naplňují. A Václav Klaus, nejoblíbenější český politik, je ve fantastické formě, jede jak dráha.
 

Co se děje… v Africe

Co se děje… v Africe

Obyvatelé Keni rozhodli definitivně o demokratickém směřování své země, když byla většinou voličů v referendu přijata nová ústava. Byl tak úspěšně završen dvacetiletý proces její tvorby, který započal v roce 1990. 

Co se děje… v Hollywoodu

Co se děje… v Hollywoodu

Obydlí nedávno zemřelého Dennise Hoopera ve Venice je na prodej za 6,2 milionů dolarů. Na třech parcelách o celkové rozloze 1 440 metrů čtverečných se nachází dům, vyprojektovaný Brianem Murphym, a tři dvoupatrové bytové jednotky, které navrhl Frank Gehry. „Exteriér, jemuž dominuje železo a hliníkové plechy, je poctou industriálnímu vzhledu,“ říká Jade Millsová, která zprostředkovává prodej. Herec, fotograf, malíř a sochař Dennis Hooper je neodmyslitelně spjat především s filmem BEZSTAROSTNÁ JÍZDA (Easy Rider) z roku 1969, který režíroval, zahrál si v něm a byl jeho spoluscenáristou

Co se děje…v New Yorku

Co se děje…v New Yorku

Ostře sledovaný Týden módy, který představil v New Yorku trendy na jaro a léto 2011, se odehrál letos celý v Lincolnově centru a podle zasvěcených měl jedno velké téma: změnu. New York módou žije a módní průmysl tu zaměstnává přes 175 000 lidí. Sídlí tu na 800 oděvních firem, což je dvakrát víc než v Paříži. Návrháři byli inspirováni minimalismem, přírodními materiály nebo hadí kůží a svými přehlídkami obzvlášť excelovali newyorští designéři Donna Karan, Mark Jacobs a Michael Kors.
 

Co se děje…v Paříži

Co se děje…v Paříži

Paříž se v listopadu stane hlavním městem fotografie

Listopad se bude v Paříži nést ve znamení fotografického umění. Koná se totiž prestižní veletrh PARIS PHOTO a takzvaný Měsíc fotografie (Mois de la Photographie).

Co se děje… v Berlíně

Co se děje… v Berlíně

Cabaret v kabaretu

Jít na muzikál a stát se jeho protagonistou je opravdu nevšední zážitek. Nabízí ho slavný Kit Kat Klub v Berlíně. Právě tady, uprostřed německé metropole poblíž úřadu Angely Merkelové, se dá prožít nefalšovaná kabaretní noc ve stylu třicátých let minulého století ve velmi netypickém prostředí: v šapitó TIPI.
 

O čem se mluví…  …a na Moravě

O čem se mluví… …a na Moravě

Jan Vaněk – civilizované bydlení pro každého. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje zajímavou výstavu o tom, jak se u nás bydlelo v meziválečném období. (do 14. 11.).V podzimním pošmournu zve Moravská galerie na výstavu … a nezapomeňte na květiny. S křehkým tématem v dílech mnoha našich současných umělců se můžete těšit v Pražákově paláci v Brně (od 26. 11.).
 

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

MAMAS & PAPAS, film scenáristky a režisérky Alice Nellis, získal v říjnu na newyorském HAMPTONS INTERNATIONAL FILM FESTIVALU dvě prestižní ocenění. Hlavní cenu pro celovečerní film Golden Starfish Award Narrative Prize a dále cenu za scénář Zicherman Family Foundation Screenplay. Xantypa gratuluje!
 

Michaela Gübelová 11/10

Milí a vážení,
musím se s vámi podělit o úžasnou novinu! Při poslední redakční radě nám slečna Lucie Vodrlindová, která se u nás v Xantypě stará o distribuci, sdělila, že v poslední době vás, našich čtenářů, měsíc od měsíce stále přibývá! To je pro nás největší dárek k patnáctým narozeninám! Máme nesmírnou radost, že si v záplavě časopisů všeho druhu vybíráte právě nás! Děkujeme, slibujeme, že nepolevíme, a věřím, že i v listopadové Xantypě si hezky počtete. Martina Leierová vyzpovídala Johna Muchu, vnuka slavného malíře Alfonse, a dále titulového Jakuba Koháka, oceňovaného režiséra reklamních a hudebních klipů, herce a především duší i tělem nadšeného fotbalistu. Spisovatel Pavel Kosatík zas nechal pod pokličku i do své tvůrčí samoty nahlédnout režisérovi Janu Soukupovi.

Režisér  JAKUB KOHÁK

Režisér JAKUB KOHÁK

O cestě k režii, fotbale, ideálním klipu a reklamě

Režisér Jakub Kohák se snaží dělat předně to, co ho baví. Točí videoklipy, reklamy s příběhem, občas hraje ve filmu či seriálu, některé díly režíruje. Rád, často a dobře sportuje a se stejnou intenzitou o sportu mluví. Podle vlastních slov nemá velké ambice, přesto se zařadil v tom, co dělá, mezi špičku; získal řadu významných ocenění za režii a v neposlední řadě titul Král Újezda za nejlepšího hráče na újezdském umělém trávníku.
 

XANTYPA 11/10

XANTYPA Číslo 11/10

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne