XANTYPA 10/14

Moje snová babička Magdalena Dietlová

Moje snová babička Magdalena Dietlová

Moje babička není jen tak obyčejná babička. Stále hledám ta správná slova, kterými bych ji přesně popsala. Na to, že má čtyři vnoučata, vůbec nevypadá a na svůj věk ani trošičku. Kolik lidí už mi řeklo, že by ji tipovali spíš na mou mámu! Nic lepšího než „moderní babička“ mě nenapadá. To ale pořád není to pravé. Pokaždé vypadá skvěle. Když spolu chodíme nakupovat oblečení, často mě překvapí, co vybere buď pro mě nebo pro sebe. Potom jí ale musím dát za pravdu, že je to opravdu dobré. Má skvělý vkus, a to nejen na oblečení. Babička je osobnost a pro mě je a vždycky bude velkým vzorem. Musím přiznat, že jsem z tohoto rozhovoru byla pěkně nervózní. Nechtěla jsem babičku ani nikoho jiného zklamat. „Snová babička“, ano to je to pravé, přesně taková moje babička je. Nesmírně si jí vážím a doufám, že jsem po ní zdědila alespoň nějaké geny!

Filozof a spisovatel  Roger Scruton

Filozof a spisovatel Roger Scruton

Českého cynismu si každý všimne

Na obou stranách Atlantiku je Roger Scruton (70) znám jako vysokoškolský učitel, autor mnoha děl a filozof formulující s elegancí anglického džentlmena konzervativní myšlení. Vystudoval univerzitu v Cambridgi, přednášel na londýnské Birkbeck College a kromě čtyř oper napsal kolem třiceti knížek. Letos k nim přibyla útlá novela POZNÁMKY Z PODZEMÍ, příběh mladého pražského disidenta Jana Reichla, provázející čtenáře prostředím odvážných i těch méně odvážných, kteří se stavěli skutečně či na oko normalizačnímu režimu. U nás vyjde kniha na jaře příštího roku v překladu Zuzany Uhdeové.

Šéfdirigent Jakub Hrůša

Šéfdirigent Jakub Hrůša

Ambasador české hudby

Jakub Hrůša, šéfdirigent a hudební ředitel orchestru PKF – Prague Philharmonia, stálý hostující dirigent Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a prezident International Martinů Circle. Diář zadaných termínů má na léta dopředu plný. Posluchači jeho koncerty milují, odborníci mu věští opravdu hvězdnou kariéru. Už ji nastoupil.

Za květinovou show do Velké Británie

Za květinovou show do Velké Británie

Velká Británie je posedlá historií a také zahradničením. Obojí se tu propojuje na jedné z největších květinových show na světě. Každoročně se koná na téměř čtrnácti hektarech zahrad tudorovského paláce.

Le Corbusier a jeho slavné stavby

Le Corbusier a jeho slavné stavby

Psal se 14. říjen 1952 a v Marseille, na střeše domu nazvaného Zářící město, probíhala oslava na počest otevření tohoto prvního panelového domu na světě. Slavný architekt Le Corbusier ho nazval poetickým jménem, neboť pro něj představoval ideální ekonomické řešení sociálního bydlení. Během války přišlo mnoho lidí o střechu nad hlavou a bylo třeba zajistit jim bydlení, navíc se do velkých měst stěhovalo s postupující industrializací stále více lidí. Corbusiera následovalo mnoho dalších architektů, ale jeho průkopnickému Zářícímu městu (La Cité radieuse) se nic nevyrovnalo.

Fotograf Antonín Kratochvíl

Fotograf Antonín Kratochvíl

Domovina je pocit…

Osobnost a tvorbu fotografa Antonína Kratochvíla není potřeba zvlášť představovat. K jeho posledním projektům patří cyklus DOMOVINA, kterou od 8. 10. do 2. 11. poprvé představí také na Slovensku…

PŮLSTOLETÝ PERNÝ DEN

PŮLSTOLETÝ PERNÝ DEN

Světová premiéra prvního filmu skupiny Beatles se konala v Londýně 6. července 1964 – shodou náhod v den, kdy o sedm let dříve došlo k osudovému setkání Johna Lennona a Paula McCartneyho. O čtyři dny později se PERNÝ DEN (A HARD DAY’S NIGHT) promítal v Liverpoolu. Davy šílely, policejní sbor hrál CAN’T BUY ME LOVE a starosta předával slavným rodákům klíče od města. Od poloviny srpna se pak tento „OBČAN KANE oddechových filmů“ uváděl ve stovkách kin po celých Spojených státech.

Muži ze Západu jedou bojovat proti Západu

Kariéru zpěváka hip-hopu rozjel Abdel-Mažíd Abdel Bary, třiadvacetiletý Brit egyptského původu, pod uměleckým pseudonymem L Jinny. Jeho písně zaujaly televizi BBC natolik, že jich pár odvysílala. Koncem loňského roku pověsil náhle L Jinny hudbu na hřebík a odjel do Sýrie bojovat po boku tamních džihádistů proti režimu Bašára-al-Asada. Podle britských vyšetřovatelů je s nejvyšší pravděpodobností právě on zahaleným mužem z videa znáznorňujícího „popravu“ amerického novináře Jamese Foleyho 19. srpna kdesi uprostřed syrských plání.

Svět okolo nás se najednou změnil. Ve vzduchu visí válka

Zeman a Babiš jsou proputinovští. Bělobrádek hájí Západ

Zvláštní doba, v níž žijeme. Nabitá energií, která se může vychýlit na obě strany, jak do zmaru a negace, tak do něčeho pozitivního. Člověk cítí všude to napětí, veřejné napětí, napětí mezi lidmi. Jako by se pětadvacet let od pádu totality zase o něčem důležitém rozhodovalo. A zase to jde jaksi mimo nás. O sametovou revoluci se Češi příliš nezasloužili, jen málo lidí totalitu rozvracelo. Jsme zvyklí, že „se neúčastníme“, jen kibicujeme a hlídáme si to své. S krizí na Ukrajině je to podobné. Nevíme ani přibližně, kolik lidí vnímá vážně ruskou hrozbu. Pro kolik občanů není přijatelné, že Putin prostě zabere Krym. Že podporuje válku u sousedů, že vede jiný druh války. Čeští politici lavírují, jako by zítra mohly přijet ruské tanky. Podivné. Snad není putinovců, tedy lidí, kterým je tohle všecko jedno, nebo Putina dokonce podporují, polovina. Snad ne.

Co se děje… v New Yorku

New York se zařadil mezi třicítku měst v Americe a ve světě, která během posledních dvanácti let hostila LEBOWSKI FEST. Film bratří Coenů BIG LEBOWSKI, který se z pomalého startu v roce 1998 rozletěl ke kultovnímu statutu, inspiroval své příznivce k pravidelným setkáním, při nichž si připomínají postavy z filmu, ztvárněné Jeffem Bridgesem, Johnem Goodmanem, Stevem Buscemim či Johnem Torturro, a v pruhovaných županech či bowlingových dresech prožívají pohodu, jejíž exemplární podobu film jasně definoval. Stejně jako vždy nechyběl turnaj v bowlingu a projekce filmu. V minulosti mezi své blízké zavítali i představitelé hlavních rolí. Jeff Bridges potom poznamenal, že si na festivalu mezi davy příznivců prožil svou „beatlesovskou chvíli“.

Co se děje… v Londýně

Návrat jedné z nejéteričtějších osůbek britského popu Kate Bushové (nar. 1958) na koncertní pódia po neuvěřitelných pětatřiceti letech byl snad nejprobíranější kulturní událostí končícího léta. Absenci vysvětlila sama zpěvačka ve zkratce tím, že se na vrcholu své slávy cítila na pódiu „příliš sexualizována“. Přesto či právě proto jí zůstaly zástupy po výtce loajálních fanoušků, kteří skoupili lístky na dvaadvacet vystoupení v londýnské koncertní hale Hammersmith Apollo během pár hodin. („Stačilo by, kdyby brnkala celé dvě hodiny na kazoo, a posluchači by se mohli stejně zbláznit,“ poznamenal sarkasticky jeden z recenzentů.) Kritici pak její představení, v němž se náročné hudební linky prolínají v rychlém sledu se segmenty filmu, divadla a baletu v jedinečné světelné show, odměnili téměř unisono maximálním počtem hvězdiček.

Co se děje… v Paříži

Umělec Alexis Tricoire vystavuje v Le Jardin des Plantes neobvyklou instalaci, která si pohrává s naším vnímáním přírody a světa kolem nás. Scénograf recykloval odpadní materiály z průmyslových továren a vytvořil dvacet scén na pomezí krajinné architektury a land artu. Pestrobarevné květiny, houby, rostliny z plastu či jiných umělých materiálů zasadil mezi živou vegetaci. Výstava Hybridations (Hybridizace) je k vidění do 24. listopadu.

Co se děje… ve Vídni

Z pokladů tvorby Joana Miró

Světoznámá galerie Albertina v historickém centru Vídně pořádá mimořádnou výstavu mistrovských děl katalánského kouzelníka barev a tvarů Joana Miró pod názvem OD ZEMĚ K NEBI.

Co se děje… na Slovensku

Ve dnech 2. až 5. října proběhne pátý ročník festivalu vizuálního umění BLAF (Bratislava Art Festival), v jehož rámci bude možné navštívit pětadvacet bratislavských galerií. K tradičním institucím se letos přidá nově otevřená Kunsthalle Bratislava sídlící v Domě umění, která je galerií Slovenského centra vizuálních umění. Návštěvníkům se představí výstavou PARADOX 90. – Kurátorské koncepce v období mečiarismu (1993 – 1998), která mapuje významné kurátorské projekty daných let, jenž vznikly i přes tehdy nepříznivou politickou situaci. Festivalu BLAF se poprvé zúčastní galerie Nedbalka. Dále to bude například Galerie města Bratislavy, Slovenská národní galerie, Slovenská výtvarná unie, galerie Medium, Krokus, Hit Nova a jiné. Součástí přehlídky jsou také workshopy určené žákům a studentům, díky nimž se mládež blíže seznámí s různými podobami a formami umění, a to za účasti lektora nebo vystavujícího umělce. Chybět nebude ani doprovodný program pro rodiny s dětmi.

O čem se mluví… na Moravě

V Karolince na Valašsku byla otevřeno muzeum sklářství, připomínající tradici, která započala 11. září 1862, tehdy v Novém Hrozenkově, zažehnutím první sklářské pece. Expozice shromáždila většinou od místních obyvatel a také z Muzea regionu Valašsko na dva tisíce exponátů, mezi nimiž jsou nejen unikáty ze skla, ale také sklářské nástroje, oblečení i originály kreslených historických katalogů. Mnohé pamatují samotného zakladatele sklárny pana Salomona Reicha, který byl současně významným donátorem celého regionu.

O čem se mluví… v Čechách

ANDĚLÉ VŠEDNÍHO DNE, nový film režisérky Alice Nellis tentokrát není jejím autorským. Zaujala ji stejnojmenná kniha Michala Viewegha, s nímž pak také spolupracovala na scénáři. Do rolí andělů obsadila Mariána Labudu, Vladimíra Javorského, Vojtěcha Dyka a Elišku Křenkovou, dále hrají Boleslav Polívka, Zuzana Bydžovská, Klára Melíšková, Václav Neužil a Zuzana Kronerová. Premiéra 9. října.

Michaela Gübelová 10/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, občas se mě někdo ptá, jestli se vídám s Magdalenou Dietlovou a jak se má. Samozřejmě, že se vídáme. A má se báječně! Naučila se nahazovat udici, kupuje žížaly, s přítelem chodí na ryby a už se může pochlubit úlovkem několika kaprů. Ve zbývajícím čase poslouchá jazz, hraje golf, jezdí po světě anebo se věnuje vnoučatům. A stále se řídí heslem, které zdědila po manželovi Jaroslavovi – Život je boj, tak ahoj! Někdy zavzpomínáme na začátky Xantypy, kterou spolu s doktorem Milanem Sládkem založili v roce 1995. Od té doby jsem s Magdalenou prožila téměř patnáct let každodenního xantypího života, takže si asi dovedete představit, že společných zážitků máme habaděj.

XANTYPA 10/14

XANTYPA číslo 10/14

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne