Písničkářka RADŮZA

Hudba jako deník

Byla to šílená jízda! Dvě blondýny v autě bez navigace, hledající slepou ulici v Kladně, kterou stěží najdete na běžné mapě. Nakonec jsme ji našly. U Radůzy jsme si sedly na terasu, a když jsem zapnula diktafon, po chvíli vypověděl službu. Radůza to zachránila. Rozhovor jsem nahrála na minidisk jejího starého diktafonu. A Tereza z Davle fotila.

Radúza

Máte nové album. Čím překvapíte tentokrát? Můžeme se těšit i na koncerty?
Začnu od konce. Nikdy to nedělám tak, že bych vydala desku a pak dělala koncerty, protože to je blbost. Já normálně hraju a vydávám desky. Takže během sezony odehraju osmdesát až sto koncertů. Přes prázdniny mám pauzu. Letos s jedinou výjimkou. Mám novou kapelu a hrajeme tak rádi, že když spolu nejsme, tak se nám po sobě stýská. Rozhodli jsme se tedy, že přidáme ještě jeden koncert.

Nová kapela? To mne zajímá…
Dali jsme se dohromady koncem ledna a po pěti koncertech jsme natočili „živák“. Bylo to dost odvážný. Za tu dobu, co jsme spolu, jsem se hodně naučila. Každý umí hrát na několik hudebních nástrojů, což nesmírně obohacuje zvuk kapely. Zázračně jsem se uvolnila. Už nedělám tolik chyb, dokonce jsem začala improvizovat, což jsem nikdy předtím nedělala. Máme se rádi, dokonce až tak, že se setkáváme, i když nepracujeme. S bubeníkem a jeho rodinou jsme byli na společné dovolené, pořádáme společné večírky na lodi nebo tady, u mne doma. Právě teď plánujeme promítání u kamarádky v letním kině.

A jak jste se vzájemně objevili?
Byla jsem na koncertu Druhé trávy a uchvátilo mne, jak David Landštof hraje na bicí. Zatoužila jsem si s ním někdy zahrát. Asi půl roku nato jsme ukončili spolupráci s naším dosavadním bubeníkem, a tak jsem se s Davidem spojila. A ten byl zrovna volný… Sešlo se to úžasně, začali jsme společně hrát. David pak přivedl kytaristu Josefa a basistu Jendu.

Jakým způsobem pracujete? Děláte si všechno sama?
Je to tak, ale teď jsem se rozhodla dát více prostoru muzikantům, protože jsou hodně šikovní. Na novém albu je písnička, kterou zaranžoval náš kytarista. Líbí se mi, jak to dělá. Dokonce uvažujeme nad tím, že bychom společně něco napsali.

Odkud berete inspiraci pro texty?
Nevím. Vždycky je to můj život. Každá skladba odráží nějakou příhodu, která se v mém životě udála. Beru to jako svůj deník.

Už od začátku se bavíme o novém albu, „nových deníkových záznamech“, které jste nahrála s novou kapelou. Jaký název jste pro něj vybrala?
Bude to CD a DVD. Můj label se tím úplně investičně vyčerpal. Je to strašné drahý, ale doufám, že se to vrátí. CD se jmenuje OCELOVÝ MĚSTO. U DVD, které točila Olga Špátová, to je složitější. Koncert už máme natočený. Chtěly jsme ještě dokument, ale takový třicetiminutový dokument vychází zhruba na milion korun. Jednaly jsme s Českou televizí, která projevila zájem, ale financovat by ho mohli až příští rok. Pro mne by to DVD znamenalo obchodní smrt, takže to dopadne asi tak, že nebude.

Proč OCELOVÝ MĚSTO?
Jmenuje se to podle jedné písničky a podle Kladna, kde bydlím. To je nebo bylo ocelový město.

Jak jste se dostala do Kladna?
Když jsem otěhotněla, měla jsem předtuchu, že budu mít hodně energické děti. Přišlo mi, že garsonka v Bubenči, kde jsem bydlela, není zrovna to nejvhodnější místo. Tak jsem začala hledat větší bydlení. V Praze to bylo všechno drahé a na Kladně jsem bydlela jako dítě. Bydlí tady také maminka a ségra, tak jsem se pustila do hledání. Našla jsem tenhle dům, koupila jsem ho přes realitku – a na katastru jsme pak zjistili, že ho v roce 1938 postavil můj prastrýček.

Začarovala jste to krásně…
Dům byl až po střechu naplněn odpadky a stejné to bylo se zahradou. Přesto jsem se tady hned napoprvé cítila velmi dobře. Byl to první dům, na který jsem se šla podívat a hned jsem ho koupila. Přistavěla jsem jedno patro, udělala terasu, pořídila kamna, sporák…

Jak to všechno zvládáte?
Přiznám se, že někdy večer únavou i brečím. Chtěla jsem si poslechnout novou desku, která teď přišla, a nemůžu, protože děti odmítají spát. Do toho řeším ještě takové běžné věci, jako je sekání trávy. Vytáhnu jednu sekačku, rozbije se, vytáhnu další, taky se rozbije, no a té třetí dojde benzín… Je to dost náročný.

Vnímáte toto místo jako své definitivní útočiště?
Jako rodina jsme se dost stěhovali, protože moji rodiče byli vojáci z povolání. Takže na žádném místě nelpím. Jsem tady ráda. Je to tady pěkný a mám fajn sousedy, ale s pocitem útočiště nebo jistoty to vůbec nesouvisí.

Je o vás známo, že milujete cestování. Daří se vám občas někam vypadnout, když teď máte malé děti?
Mé děti jsou velcí cestovatelé. Dřív jsme jezdili do Turecka. Dcerce Asence byly tři a synu Atillovi rok a půl. Spali jsme i pod stanem.

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě.....

Natalie A. Rolko

XANTYPA 10/12 - výběr z článků

Dagmar Hilarová

Dagmar Hilarová

Kniha Dagmar Hilarové NEMÁM ŽÁDNÉ JMÉNO je svědectvím o holocaustu. V českém prostředí je téměř neznámá, ačkoli se jedná o dílo srovnatelné s deníkem Anny Frankové.

Výstava  Jiřího Kovaříka 1932 – 1994

Výstava Jiřího Kovaříka 1932 – 1994

Akademický malíř, vyznavač krásy, jehož dílo je označováno jako magický realismus, byl známý svým nekompromisním postojem vůči komunistickému režimu. Dvacet let (až na vzácné výjimky) nesměl vystavovat. Jeho realizace v architektuře podepisovali svým jménem Kovaříkovi umělečtí přátelé, protože investoři měli příkaz nedávat mu zakázky.

První singl Beatles padesátiletý

První singl Beatles padesátiletý

Skupina The Beatles, spojovaná s bezstarostným mládím, optimistickou a jiskřivou atmosférou počátku 60. let zejména ve svých prvních písních, se stále více zanořuje do historie rockové hudby. I když si to možná mnohý z nás nepřipouští, je to tak. Pátého října 2012 si připomeneme už 50. výročí vydání jejich prvního singlu LOVE ME DO / P. S. I LOVE YOU.

Nepál

Nepál

 Jste-li ochotni přizpůsobit se prachu, nepořádku, rámusu, chaosu, silnicím bez asfaltu, průjmům, výškové nemoci, zimě, horku, větru, křiku, skřeku gekonů na pokoji a tisícům dalších neuvěřitelných odlišností, klidně jeďte do Nepálu. Okouzlí vás nejen majestátnost tamních velehor, ale také přívětivost Nepálců a jejich život, který se našim zvyklostem naprosto vymyká.

Malíř Kamil Lhoták

Malíř Kamil Lhoták

O důvěrném vztahu malíře Kamila Lhotáka (1912–1990) k technice nepochybuje snad nikdo. K důkazům patří bezesporu příprava slavného filmu Alfréda Radoka DĚDEČEK AUTOMOBIL. Jinak řečeno, návrh dekorací, kostýmů a hlavně úkol do tří měsíců dodat patnáct starých automobilů a stejný počet motocyklů, rok výroby nanejvýš 1910.

Malá prezidentská inventura II.

Klement Gottwald byl prvním dělnickým prezidentem – možná bychom mohli nazývat prvním dělnickým prezidentem i Masaryka, jenže ten si svůj původ pokazil univerzitním vzděláním.

Český kreaturismus

Politický kotel je pod tlakem bez přestávky, bez prázdnin. Teplé měsíce ovládl návrat majetku církvím, zápas ministra vnitra Jana Kubiceho s policejním prezidentem Petrem Lessym a nová česká reality show Kdo si sedne na Hrad.

Co se děje… v New Yorku

Vzestup a pro některé pád newyorské čtvrti Williamsburg během posledních dvaceti let popisuje ve své nové knize THE LAST BOHEMIA spisovatel Robert Anasi. Williamsburg chápe jako poslední bohémskou čtvrť, kterou postihl osud mnoha předchozích městských částí USA, do nichž se jako první za levným nájem stěhují umělci – jsou však po několika letech dostiženi developery a finančníky.

Co se děje… v Paříži

Pařížská Pinacothèque začíná novou sezonu ambiciózním projektem dvou, vzájemně propojených výstav. První z nich nazvaná VAN GOGH, RĘVES DE JAPON (Sny o Japonsku) představí na čtyřicet obrazů (zejména krajin) slavného Holanďana, všeobecně vnímaného jako nevyrovnaná osoba zmítaná démony.

Co se děje… ve Vídni

Nazí muži U našich rakouských sousedů je letošní říjen spojen s dlouho očekávaným zahájením ojedinělé výstavy NAZÍ MUŽI v Leopoldově muzeu ve vídeňské Muzejní čtvrti.

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/12

XANTYPA Číslo 10/12

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 12/2019

XANTYPA XANTYPA 12/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne