XANTYPA 10/12

Dagmar Hilarová

Dagmar Hilarová

Nemám žádné jméno

Kniha Dagmar Hilarové NEMÁM ŽÁDNÉ JMÉNO je svědectvím o holocaustu. V českém prostředí je téměř neznámá, ačkoli se jedná o dílo srovnatelné s deníkem Anny Frankové.

Výstava  Jiřího Kovaříka 1932 – 1994

Výstava Jiřího Kovaříka 1932 – 1994

Akademický malíř, vyznavač krásy, jehož dílo je označováno jako magický realismus, byl známý svým nekompromisním postojem vůči komunistickému režimu. Dvacet let (až na vzácné výjimky) nesměl vystavovat. Jeho realizace v architektuře podepisovali svým jménem Kovaříkovi umělečtí přátelé, protože investoři měli příkaz nedávat mu zakázky.

První singl Beatles padesátiletý

První singl Beatles padesátiletý

Skupina The Beatles, spojovaná s bezstarostným mládím, optimistickou a jiskřivou atmosférou počátku 60. let zejména ve svých prvních písních, se stále více zanořuje do historie rockové hudby. I když si to možná mnohý z nás nepřipouští, je to tak. Pátého října 2012 si připomeneme už 50. výročí vydání jejich prvního singlu LOVE ME DO / P. S. I LOVE YOU.

Písničkářka  RADŮZA

Písničkářka RADŮZA

Hudba jako deník

Byla to šílená jízda! Dvě blondýny v autě bez navigace, hledající slepou ulici v Kladně, kterou stěží najdete na běžné mapě. Nakonec jsme ji našly. U Radůzy jsme si sedly na terasu, a když jsem zapnula diktafon, po chvíli vypověděl službu. Radůza to zachránila. Rozhovor jsem nahrála na minidisk jejího starého diktafonu. A Tereza z Davle fotila.

Nepál

Nepál

Jak jednoduché si ho zamilovat

 Jste-li ochotni přizpůsobit se prachu, nepořádku, rámusu, chaosu, silnicím bez asfaltu, průjmům, výškové nemoci, zimě, horku, větru, křiku, skřeku gekonů na pokoji a tisícům dalších neuvěřitelných odlišností, klidně jeďte do Nepálu. Okouzlí vás nejen majestátnost tamních velehor, ale také přívětivost Nepálců a jejich život, který se našim zvyklostem naprosto vymyká.

Malíř Kamil Lhoták

Malíř Kamil Lhoták

Žlutý balon nad Eiffelovkou

O důvěrném vztahu malíře Kamila Lhotáka (1912–1990) k technice nepochybuje snad nikdo. K důkazům patří bezesporu příprava slavného filmu Alfréda Radoka DĚDEČEK AUTOMOBIL. Jinak řečeno, návrh dekorací, kostýmů a hlavně úkol do tří měsíců dodat patnáct starých automobilů a stejný počet motocyklů, rok výroby nanejvýš 1910.

Malá prezidentská inventura II.

Klement Gottwald byl prvním dělnickým prezidentem – možná bychom mohli nazývat prvním dělnickým prezidentem i Masaryka, jenže ten si svůj původ pokazil univerzitním vzděláním.

Český kreaturismus

Běží kampaň na Hrad, kampaň proti církvi, vzpoura v ODS a byl odvolán policejní prezident Lessy

Politický kotel je pod tlakem bez přestávky, bez prázdnin. Teplé měsíce ovládl návrat majetku církvím, zápas ministra vnitra Jana Kubiceho s policejním prezidentem Petrem Lessym a nová česká reality show Kdo si sedne na Hrad.

Co se děje… v New Yorku

Vzestup a pro některé pád newyorské čtvrti Williamsburg během posledních dvaceti let popisuje ve své nové knize THE LAST BOHEMIA spisovatel Robert Anasi. Williamsburg chápe jako poslední bohémskou čtvrť, kterou postihl osud mnoha předchozích městských částí USA, do nichž se jako první za levným nájem stěhují umělci – jsou však po několika letech dostiženi developery a finančníky.

Co se děje… v Paříži

Pařížská Pinacothèque začíná novou sezonu ambiciózním projektem dvou, vzájemně propojených výstav. První z nich nazvaná VAN GOGH, RĘVES DE JAPON (Sny o Japonsku) představí na čtyřicet obrazů (zejména krajin) slavného Holanďana, všeobecně vnímaného jako nevyrovnaná osoba zmítaná démony.

Co se děje… ve Vídni

Nazí muži U našich rakouských sousedů je letošní říjen spojen s dlouho očekávaným zahájením ojedinělé výstavy NAZÍ MUŽI v Leopoldově muzeu ve vídeňské Muzejní čtvrti.

Co se děje… na Slovensku

Festival věnovaný kultuře zemí Visegrádské čtyřky proběhne v Košicích od září do prosince, kdy zde budou uspořádána divadelní představení, výstavy a koncerty umělců z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Stane se tak již po dvanácté, a to se záměrem navázat na mnohonárodnostní tradici Košic. Festival pojmenovaný VISEGRÁDSKÉ DNY je největším multižánrovým projektem košického regionu, v jehož rámci budou zájemci moci navštívit na dvacet kulturních představení.

O čem se mluví… na Moravě

Koncerty ve Wannieck Gallery, cyklus Filharmonie Brno, zahájí Jiří Korn a jeho vokální seskupení 4TET, s projektem, který vznikl pro tuto příležitost. Diriguje František Štěrbák. (11. a 12. 10.)

O čem se mluví… v Čechách

Do kin vstupuje nový film Tomáše Vorla CESTA DO LESA (4. 10.). Těšit se můžete na Tomáše Vorla mladšího, Annu Linhartovou, Evu Holubovou, Bolka Polívku, Tomáše Hanáka, Jiřího Schmitzera a další skvělé herce.

Michaela Gübelová 10/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
jméno JUDr. Elišky Wagnerové, coby kandidátky na prezidentku, se v naší anketě objevovalo často, proto jsme za ní do Brna vyslali Jana Soukupa, aby ji pro vás vyzpovídal. Tato moudrá a zajímavá žena bez nánosu české politické upatlanosti se však rozhodla, že bude kandidovat pouze v senátních volbách, v prezidentských nikoli. Škoda.

Cesty Elišky Wagnerové

Cesty Elišky Wagnerové

Když se na jaře Xantypa ptala, koho by lidé rádi viděli v roli prezidenta, řada osobností jmenovala Elišku Wagnerovou. A tak v polovině července vznikl tento rozhovor. O kandidatuře na hlavu státu jsme sice mluvili, ale pouze okrajově. Pro zvědavce uvádím, že Eliška Wagnerová teď říká ne, ale po čtyřech hodinách našeho povídání jsem přesvědčen, že při dobře vedené argumentaci by nakonec otočila. A to je dobrá zpráva, protože tato dáma celým svým životem jasně ukazuje, jaké jsou její priority. Je to bojovnice, pro kterou je spravedlnost životní potřebou.

XANTYPA 10/12

XANTYPA Číslo 10/12

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne