XANTYPA 10/10

NA NÁVŠTĚVĚ V LIBYI

NA NÁVŠTĚVĚ V LIBYI

Naše cesta libyjskou pouští se pomalu chýlí ke konci. Zastavujeme se v Zuejle, v domě našeho průvodce. Je to starší pán, již v důchodu. Kdysi pracoval u policie a nyní si se synem přivydělává doprovázením turistů přes Saharu. Tak dobře jako on nezná poušť snad nikdo. Dali jsme mu přezdívku Vodovod, protože si z trubky ke sprše vyrobil osobitou hůl.
 

Soutěž National Geographic Channel o EXPEDICI DO AFRIKY!

Soutěž National Geographic Channel o EXPEDICI DO AFRIKY!

U příležitosti uvedení dokumentu Velké migrace, který bude ve vysílání stanice od 7. listopadu, přichází NGC s exkluzivní soutěží!Nezmeškejte příležitost zažít strhující podívanou v africké divočině na vlastní oči!Co týden, to nová otázka a nová šance na výhru!Hlavní cenou je týdenní zájezd do Keni na pozorování migrace zvířat v Národním Parku Masai Mara.Výherce cen losujeme každý týden. Neváhejte a zapojte se.

Český freestyle bere svět útokem!

Český freestyle bere svět útokem!

Časy, kdy v české kotlině většina lidí ani nevěděla, co freestyle znamená, jsou už dávno pryč. Ba naopak, o tom, že má naše malá země na freestylové mapě světa pevné místo, již není pochyb. Vedle mediálně známých borců typu skikrosaře Tomáše Krause nebo motokrosaře Petra Kuchaře se můžeme pochlubit také sedminásobným mistrem světa ve footbagu, mistrem Evropy v joju, vicemistrem Evropy ve freestyle frisbee nebo třeba elitními hráči freestyle fotbalu!
 

Fotografka Pattie Boyd

Fotografka Pattie Boyd

Čím jsem starší, tím více chci vyzkoušet

V šedesátých letech byla jednou z nejznámějších světových modelek, dvě desetiletí poté múzou dvou hudebních géniů – George Harrisona a Erica Claptona. Oba si vzala, oba tahala z průšvihů, s oběma se rozvedla. Přesto se vzpomínkám na život s nimi nebrání a momentálně svět brázdí s výstavou pozoruhodných snímků, které její muže představují tak, jak je dosud poznal jen málokdo.
 

Několik životů Erazima Koháka

Několik životů Erazima Koháka

Profesor Erazim Kohák žije v Praze už dvacet let, předtím strávil dlouhý čas v Americe. Když mu bylo čtrnáct let uprchl s rodiči za dramatických okolností z Československa. Celý život – a nebyl zrovna snadný – ho provázela touha být užitečný. Protože jeho životní cesta několikrát prudce změnila směr, musel jako filosof hledat odpovědi na provokující otázky, aby zůstal věrný sám sobě. 

ABECEDA 10/10

ABECEDA 10/10

Václav Moravec, moderátor

Dvacet osm písmen, dvacet osm slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěr – jaká je vlastně zpovídaná osobnost – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Říjen 2010
Slunce vstupuje do znamení Vah 23. září v 5.10 SELČ a setrvá v něm do 23. října 14.35 hod. Čeká nás poklidnější měsíc, kdy můžeme nabrat dech pro pozdější napjaté konstelace. Komunální a senátní volby v polovině října se těžko budou moci měřit s dramatičností květnových parlamentních. Zvýšené opatrnosti je třeba 3. – 5., 8. a 22. 10. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad.
 

TIPY VÝTVARNÉ UMĚNÍ 10/10

Dekadence Now!
Galerie Rudolfinum
30. 9. 2010 – 2. 1. 2011
Dlouho očekávaná výstava DECADENCE NOW!, která byla ještě nedávno ohrožena nejistotami v Galerii Rudolfinum, je tady. Projekt je tematicky veden fenoménem dekadence v oblasti současného vizuálního umění. Pojem dekadence je vnímán natolik obecně i mimo rámec umění, že je možné s ním dále metodologicky pracovat a vytvářet nové souvislosti. Dekadentní umění je vyhrocené, přesahuje míru obecně přijatelného, provokativně bourá ta nejcitlivější tabu. V současném umění je dekadence opět aktuálním tématem souvisejícím s krizí civilizace, pocitem bezmoci a ztrátou víry. Od 70. let 20. století můžeme sledovat kontinuální snahu pracovat s typicky dekadentní tematikou u celé řady umělců, k nimž patří Cindy Sherman, Robert Mapplethorpe, Damien Hirst, Zhang Peng, Keith Haring, Andres Serrano, Gottfried Helnwein a další. Jde o mezinárodní přehlídku, která je řazena do několika částí. Ty jsou definovány jako určité limitní situace – Krajnost sebe: Bolest, Krajnost těla: Sex, Krajnost krásy: Pop, Krajnost mysli: Šílenství, Krajnost života: Smrt. Vedle hvězdných jmen jako Matthew Barney, Jeff Koons, Joel Peter Witkin se objeví i česká jména – například Josef Bolf a Ivan Pinkava.
 

TIPY ROCK & POP 10/10

Iron Maiden: The Final Frontier
Když se v roce 2000 znovu dala dohromady klasická sestava heavymetalových pionýrů, uvítala své věrné výborným albem BRAVE NEW WORLD, jímž dokonale uspokojila dávné příznivce, ale zároveň naznačila, kudy by se chtěla ubírat do budoucna. Další dva pokusy (DANCE OF DEATH, 2003 a A MATTER OF LIFE AND DETH, 2006) byly spíš opatrné krůčky – jeden vpřed, druhý zas zpátky. Až jejich letošní (už patnácté) studiové album je zřejmým pokusem překročit (místy spíš obkročit) vlastní stín. Iron Maiden jej nahrávali v legendárním studiu Compass Point na Bahamách. Snad i to přispělo k tomu, že se jim podařilo velmi dobře vyvážit klasický metalový nápřah a zároveň sofistikovanější aranžmá i projev, který přece jen víc přísluší k jejich věku. Zejména první polovina alba je opravdu znamenitá a Bruce Dickinson a spol. dokládají, že i tento velmi konzervativní žánr může oslovit i jiné publikum než to „odžínované“.
 

TIPY KNIHY 10/10

ZEPTEJ SE TÁTY
JAN BALABÁN
(Host, Brno)
Nestává se často, aby autor dopsal knihu, kde je existenciální téma lidské konečnosti tak osobní, naléhavé, a aby před jejím vydáním nečekaně zemřel. Osou celého příběhu je otcova smrt. Jan Balabán psal román tři roky a zemřel šest let po otcově odchodu, na den přesně. Už sám titul ZEPTEJ SE TÁTY připomíná všem, kdo jsme někoho ztratili, že už nikdy se nám nenaskytne chvíle, kdy jsme se mohli a měli zeptat. Ale Balabán se ptá, naléhavě a bolestně, neboť pozdě. Otec, uznávaný nefrolog žil v těžké době čestně, a přesto: vyskytlo se tajemné obvinění, vina téměř kafkovská, která otce pronásledovala až do smrti – neměl možnost poskytnout dialýzu všem, kdo ji potřebovali, přístrojů bylo méně než nemocných. Bývalý přítel, který ho pronásledoval, mu neodpustil ani na hřbitově. V románu jako by se nic převratného nedělo, ale zároveň nic není v klidu – ani ta zem. Hned z prvních vět víme, kde jsme: v kraji, který stále klesá, v podzemí dosedají stropy na podlahy po vyrubaném uhlí. A tam se odehrávají osudy rodiny, když se na začátku otec po iktu nevrací domů, ale s pomocí syna zpátky do své nemocnice jako pacient, a na konci je poslední setkání před smrtí – „okamžik, který by neměl skončit“. Jenomže nic jiného než okamžiky není a „okamžiky pořád trvají, to jenom my v nich nemůžeme pořád žít“. Do svého posledního románu jako by Balabán koncentroval svá základní životní témata: vážnost vztahu k životu a k tvorbě. Literatura mu byla sebezničujícím hledáním lidství. Doslova.
 

TIPY KLASICKÁ HUDBA 10/10

NEKONVENČNÍ ŽIŽKOVSKÝ PODZIM
Praha 23. 9. – 18. 11. 2010
Violoncellista profesor Jiří Hošek je zakladatelem a uměleckým garantem hudebního festivalu NEKONVENČNÍ ŽIŽKOVSKÝ PODZIM, který už čtrnáct let připomíná a objevuje umělecké osobnosti s prokazatelným vztahem k Žižkovu a svěže mapuje osobitý žižkovský kolorit a kulturní rozvoj. Letos nabízí šestnáct koncertů v patnácti zajímavých místech, v říjnu vystoupí BELFIATO QUINTET ve Výtvarné škole Václava Hollara, v kostele sv. Prokopa zazpívá Pražský katedrální sbor premiéru HYMNU K SV. PROKOPU Zdeňka Pololáníka, poznáme vítěze PÍSŇOVÉ SOUTĚŽE BOHUSLAVA MARTINŮ, večer hitů Jaroslava Ježka doplní IN MEMORY J. J. Lukáše Sluky. Představení, které připomene slavného radu Vašátka – DEJTE MU ZAHRÁT, PANE INŠPEKTÓRE, se uskuteční v hotelu Ariston; koncert k státnímu svátku zve do Národního památníku na Vítkově Dvořákovou NOVOSVĚTSKOU.

TIPY FILMY 10/10

TIPY FILMY 10/10

POČÁTEK
USA, Velká Británie – 2010
Režie: Christopher Nolan
Vsadím se, že hodně diváků, podlehnuvších pověsti jednoho z nejúspěšnějších letošních hitů, odchází po zhlédnutí Nolanovy pozoruhodné sci-fi POČÁTEK z biografu v notném zmatku. Ostatně sám jsem k nim patřil. Fantastický příběh týmu „extraktorů“, tedy specialistů, kteří se dokáží „nabourat“ do snu, aby spícímu na zakázku ukradli jeho myšlenky, se totiž odvíjí v několika úrovních, tedy ve snech o snech ve snech, přičemž je jen velmi obtížné poznat, co je „realita“ a co snění či podvědomí. Úkol, který musí zručný extraktor Dom Cobb (skvělý Leonardo DiCaprio) splnit, je tentokrát jiný než obvykle. Namísto krádeže má naopak dědicovi energetického impéria ve snu vnuknout myšlenku na zrušení firmy. Samozřejmě ve prospěch tajemného konkurenta. Vše se navíc komplikuje tím, že dotyčný má snovou ochranku proti narušitelům a že sám Cobb si v práci (tedy ve snech) řeší vlastní problémy s mrtvou manželkou. Mužovou jedinou touhou je vrátit se do prostého života k dětem, za nimiž jako hledaný zločinec nemůže… Nutno přiznat, že ve filmu všechno funguje tak, jak má. Jenže je to příliš vážné a chladné. Zároveň divák pod tlakem akcí i proměn snové architektury nemá čas vydechnout si. Doporučuji tedy nechat se „jen“ unést filmovým obrazem a v případě potřeby racionálního prozkoumání se jít na POČÁTEK podívat ještě jednou…
 

TIPY DIVADLO 10/10

TIPY DIVADLO 10/10

MACBETH
WILLIAM SHAKESPEARE
REŽIE: JAN MIKULÁŠEK
DIVADLO V DLOUHÉ, PRAHA
Na premiéře MACBETHA Jana Mikuláška nebýt neslušelo se, jakkoli koncem června má být každý kritik v Hradci Králové. Vnuk básníka Oldřicha po znamenitých inscenacích v Ostravě, Brně, Olomouci a jinde na rodné Moravě napekl moc dobré dukátové buchtičky pro přejedené konzumenty vltavské bublaniny. Dalo se čekat, že Mikuláškův vyhraněný básnicko-choreografický režijní styl a divadelní názor do sebe zahleděná Praha spíše zakousne, než skousne. Kdo ale zná režisérovo myšlení už od časů divadla Polárka, přijal jeho MACBETHA jako kontinuální rozvíjení všeho, čím oslňuje, provokuje, uspokojuje. Obrazy jako vystřižené z hrůzyplných pláten Hieronyma Bosche: při vraždě Duncana tváře pokřivené zabořením do skla. Akcent na pohyb, gesto, mimický detail. Repetice. To už není styl, nýbrž sloh. Jedinečný, vyzývavý, nezviklatelný, nepokořitelný, posouvající divadlo k novým horizontům. A MACBETH? Hrůza, děs, zmar! Ta skotská hra. V dokonalém překladu Jiřího Joska. Jan Vondráček v titulní roli drží postavu v temnotě mocichtivého slabocha. Ještě minucióznější přesnost vyzařuje z Kláry Sedláčkové-Oltové v roli Lady Macbeth. Ve vztahu dominantní. To ona přece nastrčí a popožene manžela do odstředivky moci.
 

KRÁSKA A ZVÍŘE

KRÁSKA A ZVÍŘE

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO PRO TIMES SQUARE PRODUCTION (NĚMECKO)

V lucemburském Wiltzu se v červenci uskutečnila premiéra muzikálu KRÁSKA A ZVÍŘE německého hudebního skladatele Martina Doepkeho. „Od surrealisty Cocteaua a jeho slavného filmu s Jeanem Maraisem jsem si vzal ideu,“ říká autor. „Jak srdce křehké a čisté dívky může překonat zlo, kterým je skrze svět bestií malých a větších diktována nám všem znovu a znovu jen nenávist. A jak krása může zlo překonat.“

Odraz děvčátka v Ivetě Duškové

Odraz děvčátka v Ivetě Duškové

Když se zeptala maminky, jaká byla, když byla malá, podívala se na ni a řekla: „Krásná. Byla jsi krásná.“ Přitom ona se sobě v dětství nelíbila, protože maminka byla praktická, takže Iveta nesměla mít dlouhé vlasy. Toužila po nich, byla romantička a dlouhé vlasy přece měly princezny i indiánky. Se svými krátkými vlasy si připadala jako kluk, a vůbec ne krásná.
Bydleli v paneláku, ale za ním byl obrovský sad, pak les a hora Doubravka se starým hradem. Ten sad byl jabloňový a ona v něm měla svůj strom. Všechny kolem byly rovné, ale ten její byl šikmý, takže se na něj dalo snadno vylézt. Po kmenu vyběhla do koruny stromu a tam měla sedátko. Připadala si, že pluje na lodi. Nebo v oblacích. A když ji někdo naštval, všechno stromu vypověděla. Měla svá tajemství a tušení, že jejímu snovému světu nikdo moc nerozumí.

Jak poznat zajímavého muže

Jak poznat zajímavého muže

Ve vzpomínkách mám utříděné festivalové ročníky podle přítomných megahvězd. Je zajímavé potkat herce, kvůli nimž chodíme do kina, a většinou zjistit, že jsou velmi příjemní společníci. Je skoro pravidlem, že ti nejlepší, které nejvíc obdivujeme, jsou ti nejobyčejnější lidé, kteří se umějí těšit z maličkostí.
 

Američtí amenité nezacházejí na úbytě

Američtí amenité nezacházejí na úbytě

Ráj, Styk a Pták v ruce neboli Paradise, Intercourse a Bird in Hand. Trojice obcí v jihovýchodní Pensylvánii nedaleko Lancasteru. Města, které se stalo v září roku 1777 hlavním městem Spojených států amerických. Nebylo jím dlouho. Titul drželo pouze jediný den. Atypicky znějícími názvy obcí či nevšedností jejich historického významu výčet kuriozit zdejšího kraje zdaleka nekončí. Tou největší podivuhodností jsou zdejší obyvatelé. Říkají si amenité a od ostatních Američanů se liší. A to výrazně.
 

INGRID BERGMAN

INGRID BERGMAN

„Věděla jsem, že tahle dívčina musí být herečkou, protože jinak by jí puklo srdce. Nepracovala pro peníze, pro slávu, pro úspěch, dokonce ani pro zábavu, ale protože musela být herečkou. Chovala se tak, jako by film byl to nejdůležitější, co člověk může dělat,“ cituje Charlotte Chander ve své knize INGRID herečku Fay Wray.
 

Herečka Sigourney Weaver

Herečka Sigourney Weaver

Sexuální symbol pro myslícího muže

Ve finále proslulého kosmického hororu VETŘELEC astronautka Ellen Ripley uteče do záchranného modulu. Obluda však pronikne za ní a schová se v jeho zařízení. Během rozhodujícího střetnutí se hrdinka nasouká do skafandru, pevně se připoutá a na dálku otevře dveře. Vetřelec, vysátý podtlakem, se v nich zachytí jako obrovité klíště. Ellen ho vyrazí ven střelou z harpuny, stále však nemá definitivně vyhráno. Vraždící organismus se drží motorů, duchapřítomná žena je ale spustí na plný tah.
 

Herec Rudolf Hrušínský

Herec Rudolf Hrušínský

Rybář lidských stínů

Jeden z našich největších a nejpopulárnějších herců je uctíván nejen za herecké výkony, ale i kvůli svým zásadním etickým postojům. V polistopadových, již demokratických volbách, získal poslanecký mandát. Kromě herectví se věnoval i divadelní a filmové režii.
Dne 17. října si připomeneme jeho nedožité devadesáté narozeniny. 

Dvě zahrady na jednom „placu“

Dvě zahrady na jednom „placu“

Existuje mezi nimi mnoho rozdílů, a přesto mají jedno společné: hraběte Arnošta Silva- Tarouccu, který stál na počátku jejich zrodu. Obě jsou krásné, elegantní a světově proslulé. Ta „služebně starší“ se rozkládá v bezprostředním sousedství zámku a obecně je známá jako PRŮHONICKÝ PARK. V srpnu byla zařazena na seznam světových památek UNESCO. Ta druhá, jen o pár let mladší, je DENDROLOGICKÁ ZAHRADA. Sem jezdí zahradničtí odborníci z celého světa obdivovat unikátní sbírky dřevin i velkorysé uspořádání.
 

Zelenkovi aneb Dramaturgií to začíná

Zelenkovi aneb Dramaturgií to začíná

Kdo neví, nakolik se na úspěchu rozhlasového a televizního pořadu, seriálu, divadla nebo filmu podílejí profese spisovatele, dramaturga, scenáristy a režiséra, může se poučit v rodině Zelenkových. Jedno s druhým se u nich prolíná už hezkou řádku let. Stačí připomenout rozhlasového HLUSTVISIHÁKA, televizní seriál SŇATKY Z ROZUMU, filmy JAK SE BUDÍ PRINCEZNY, KNOFLÍKÁŘI nebo divadelní i filmové PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ a každý hned ví, s kým má tu čest.
 

Máš-li dlouhý vlas…

Máš-li dlouhý vlas…

Podle německého filosofa a sociologa George Simmela, který se na začátku dvacátého století zabýval mimo jiné i fenoménem módy, se v lidské duši střetávají dvě tendence: na jedné straně touha po stejnosti a konformitě, na straně druhé úsilí o jedinečnost, odlišnost, individualitu. Módu pak definuje jako prostředek, který má uspokojit obě tyto tendence. Úprava a délka mužských vlasů a vousů je bezpochyby módní záležitost. V druhé polovině dvacátého století se však proměnila i v něco víc…
 

Fotograf Ondřej Kavan a jeho Praha

Fotograf Ondřej Kavan a jeho Praha

V českých knihkupectvích se objevila nová kniha o Praze. Knihy o magické české metropoli a její unikátní architektuře se sice obzvlášť v posledních letech množí, přesto však právě tato kniha stojí za zmínku. Nepatří totiž do kategorie rychle vyprodukovaných fotografických knih pro turisty. Ondřej Kavan fotografoval Prahu intenzivně s láskou a trpělivostí posledních téměř patnáct let. Čekal na správné světlo celé dny, některá místa fotil i desetkrát. Do své knihy o Praze nakonec vybral na devadesát nejlepších fotografií, jejichž prostřednictvím provádí Královskou cestou, Pražským hradem nebo nábřežími Vltavy.
 

Lékař  Pavel Kolář

Lékař Pavel Kolář

Důležité je být normální. Normálnost se dneska ze všeho poněkud vytrácí

Rozhovor o tom, co si známý fyzioterapeut přiváží z olympiád, o novodobém gladiátorství, o tom, zda lidem prospívá čistá pravda, a o tom, že nic v životě není náhoda.Pavel Kolář je významnou kapacitou v oboru fyzioterapie. Při léčbě pacientů vychází z poznání motorického podvědomí, tvořeného v rámci vývoje mozku, z něhož odvozuje léčebné postupy. Docent Kolář ovšem je v Čechách známý nejen díky svým inovativním a úspěšným metodám, ale předně proto, že necelou desetinu jeho pacientů tvoří známé tváře vrcholového sportu, umění či politiky. „To jsou paradoxy,“ řekl by sládek ve známé divadelní hře, napsané jedním z jeho nejznámějších pacientů, Václavem Havlem. Je jistě obdivuhodné, že pod mediální lupou dokáže vyléčit špičkové sportovce, jakými jsou Šebrle, Hašek, Jágr či Neumannová, především ale pomáhá stovkám běžných pacientů, převážně malých dětí, jejichž motorický vývoj je jeho specializací.Rozhovor s docentem Kolářem probíhal v jeho kanceláři v motolské nemocnici; nehledě k hektickému pracovnímu tempu, rozfázovánému po minutách charismatický doktor v nepostradatelném bílém plášti odpovídal v klidné atmosféře tiše a soustředěně.

FRANCIE PROTI IMIGRANTŮM

FRANCIE PROTI IMIGRANTŮM

Čeho je moc, toho je příliš, řekl si francouzský prezident Nicolas Sarkozy a vytáhl do boje proti kriminalitě přistěhovalců i kočovných Romů. Se svými „ultrabezpečnostními“ opatřeními sklízí úspěch.
 

Sirleaf a Tailor – dvě tváře africké politiky

Sirleaf a Tailor – dvě tváře africké politiky

Dvě světové celebrity, jež se v srpnu ocitly na lavici svědků v procesu s liberijským exprezidentem Charlesem Taylorem probíhajícím v nizozemském Haagu, se – k potěšení žurnalistů – nemohly dohodnout na tom, co se stalo před třinácti lety při společné večeři s Nelsonem Mandelou: vrazil kdosi na chodbě supermodelce Naomi Campbell do ruky sáček s malými, špinavými kamínky, o nichž pořádně nevěděla, od koho jsou, jak tvrdí ona, anebo tam modelka flirtovala s tehdejším liberijským vládcem Taylorem a pak od něho dostala jeden obrovský diamant, jak tvrdí americká herečka Mia Farrow?
 

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 20

Jedním z nejúspěšnějších „humorových“ instruktorů či koučů je bývalý právník Malcolm Kushner. Píše pro listy Time, Wall Street Journal a New York Times, vyučuje humor v rozhlase a televizi, pravidelně rozhání nudu v amerických korporacích, např. IBM a Lockheed, a ve federálním daňovém úřadě IRS. Že si zrovna berňák vyžádal výuku humoru je samo o sobě dobrý fór. Asi tak dobrý, jako když mě si jednou na lekci humoru objednalo jako součást svých vánočních oslav české ministerstvo vnitra, jen pro sekční šéfy. Byla jich asi třicítka a já jsem se musel přiznat, že jsem netušil, kolik těch sekcí ministerstvo má a na co. Pokusil jsem se je rozesmát tímto uvítáním: „Nesmírně mě těší, že ministerstvo vnitra chce svoje šéfy naučit humoru, protože já si ještě pamatuji dobu, kdy se humor v přítomnosti pracovníka tohoto ministerstva trestal vězením.“

O tichu

Nedávno jsme se ženou přednášeli francouzským učitelům, kteří se chtěli dozvědět něco o Terezíně a vůbec o situaci u nás za války a také, jak zážitky koncentračního tábora ovlivnily ty, kdo tábory přežili, případně jejich děti i děti těch dětí. Po přednášce nás francouzští posluchači zahrnuli dotazy, často nečekanými. Jedna z posluchaček se mě zeptala, jaké si vybavuji zvuky, když si na pobyt v Terezíně vzpomínám.
 

Konec Rychlých šípů

Nečasova vláda už nevypadá tak kompaktně, čistě a nadějně. První chyby

Záplava událostí. Ale jsou to události? Záplava změn. Ale mění se něco? Máme jinou, novou vládu, v ní dvě jiné, nové strany. Je však politika jiná?
Změnit systém je nesmírně těžké. Zkuste hubnout, nebo jen skončit s tak ubohým zlozvykem jako je kouření či pití. Dá to strašnou práci, často se to nepovede. A to jste na to sami, je to jen a jen na vás. Změnit systém znamená „hubnout“ a „odvykat“ tisíce lidí, tisíce zavedených zvyklostí, mizerných návyků.

Co se děje…v Africe

Co se děje…v Africe

Pobřeží Keni, omývané teplým azurově modrozeleným Indickým oceánem, je místem, kde vznikla svébytná kultura. Sága, kterou po staletí utvářeli afričtí králové, čínští císaři, indonéští kanibalové, ománští sultáni, perští navigátoři, francouzští piráti, portugalští objevitelé, holandští obchodníci, angličtí misionáři… Každý z nich zanechal stopu, dědictví, které se odrazilo v jazyce, architektuře, náboženství, zvycích – prostě ve svahilské kultuře. Její součástí je i silně zakořeněná představa o romantické lásce, zakončené svatbou.
 

Co se děje …v New Yorku

Co se děje …v New Yorku

Čtenáři, kteří mají četbu knih spojenou bezvýhradně s vůní papíru a tichým šelestem otáčených stránek, by měli radši následující řádky přeskočit. Prodej knih v USA totiž výrazně klesá a na trh nastupují jejich elektronické verze. Známý newyorský spisovatel, novinář a autor dvacítky knih Pete Hamill právě vydává knihu ONI JSOU MY, a to pouze elektronicky. Dosud, do svých pětasedmdesáti let nepřečetl jedinou elektronickou knihu. Jeho nakladatel ho tedy ohromil, když z tašky vyndal rozličná elektronická zařízení na čtení knih, jako Kindle od Amazonu, Ipad od Apple nebo Sonyreader. Hamillovi se sice líbil Ipad, ale hned ho napadlo „A jak se budou vlastně knihy podepisovat?“ S vydáváním elektronických knih vznikají nové možnosti a nakladatelé v neprobádaných vodách zatím experimentují. Právě vychází elektronicky bestseller NIXONLAND, v němž je v celé knize místo ilustrací rozseto na třicet videí, dokumentujících události v knize popsané. Poslední román Davida Baldacciho ZACHRAŇ NÁS OD ZLÉHO v novém elektronickém vydání obsahuje fotografie, které autor pořídil jako studijní materiál ke knize, vypuštěné scény a dokonce i alternativní konec. Hledají se nové termíny, jaké pro tato „obohacená“ či „vylepšená“ doplněná vydání vlastně používat. Největší internetový obchod Amazon, který pokrývá na devadesát procent trhu s e-knihami, letos v létě oznámil, že za poslední tři měsíce prodal na každých sto knih v pevné vazbě sto třiačtyřicet elektronických knih.
 

Co se děje…v Berlíně

Co se děje…v Berlíně

Lidé, kteří žili v dobách socialismu v zemích střední a východní Evropy, pobaví a často nostalgicky naladí. Západní Evropany poučí a rozesměje. Řeč je o jednom originálním muzeu v centru Berlína, zachycujícím a přibližujícím život za „železnou oponou“ v Německé demokratické republice.
 

Co se děje…  …v Polsku

Co se děje… …v Polsku

V loňském roce Varšavský filmový festival (VFF) jako třináctý vstoupil do elitní skupiny filmových festivalů, které FIAPF (Mezinárodní federace filmových producentů) řadí do kategorie „mezinárodní soutěžní festivaly“. Kromě VFF mezi ně patří mimo jiné přehlídky v Cannes, Berlíně, Benátkách, Locarnu, San Sebastianu nebo Karlových Varech. Letos můžete Varšavský filmový festival navštívit od 8. do 17. října.
 

Co se děje .... ve Vídni

Co se děje .... ve Vídni

Wally zpátky ve Vídni
Dr. Elisabeth Leopoldová, vdova po vídeňském sběrateli Rudolfu Leopoldovi, slavnostně umístila 23. srpna v Leopoldově muzeu vedle autoportrétu Egona Schieleho konečně jeho PORTRÉT WALLY, který se tak po dlouhých sporech o navrácení díla dědicům původní židovské majitelky opět vrátil po více než dvanácti letech do Vídně. Leopoldovo muzeum obraz získalo zpátky poté, co dědicům zaplatilo vyrovnání devatenáct milionů dolarů.
Byl to právě Rudolf Leopold, který v 50. letech minulého století na opomíjeného malíře Egona Schieleho upozornil. Dnes se v Leopoldově muzeu nachází největší kolekce Schieleho prací na světě, vedle děl Gustava Klimta, Oskara Kokoschky a dalších umělců.
PORTRÉT WALLY, který malíř vytvořil v roce 1912, poslalo Leopoldovo muzeum po pětaosmdesáti letech spolu s dalšími obrazy na výstavu do USA. V roce 1998 newyorský soud dílo zabavil. O jeho vrácení totiž usilovali dědici vídeňské židovské obchodnice s uměním Ley Bondiové-Jarayové, která zemřela v roce 1969 v Londýně. Té dílo ukradl jeden nacista v roce 1939. Po válce portrét nedopatřením restituovala nepravá rodina. Od ní se obraz dostal do galerie Albertina, odkud ho získal v 50. letech Rudolf Leopold, který letos koncem června ve věku 85 let zemřel.
„PORTRÉT WALLY se stal díky sporům jedním z nejslavnějších obrazů na světě,“ řekla při odhalení díla v muzeu vdova po sběrateli.
 

Co se děje…na Slovensku

Co se děje…na Slovensku

Příznivci kanadského písničkáře, prozaika a básníka Leonarda Cohena se mohou těšit na jeho dlouho očekávaný koncert. Vystoupení, které bylo před časem odloženo ze zdravotních důvodů, proběhne 13. října v bratislavské NTC SIBAMAC Aréně a jako vždy slibuje mimořádný hudební zážitek.
 

O čem se mluví…  …a na Moravě

O čem se mluví… …a na Moravě

Na scéně Mahenova divadla proběhne 2. října premiéra jednoho z nejúspěšnějších děl německého verismu, opera klavíristy a skladatele Eugena d’Alberta NÍŽINA. Námět čerpá ze španělského dramatu A. Guimery o lásce pastýře Pedra a schovanky bohatého statkáře. Inscenace je dílem hostujícího režiséra Heinze Lukase-Kindermanna a dirigenta Jana Zbavitele. 

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

Dan Bárta & Robert Balzar trio
23. října v divadle Archa pokřtí THEY, nové společné akustické CD. Jde o úpravy skladeb osobností, které Dana Bártu nejvíce ovlivnily. Navazovat bude podzimní turné po celé republice.
 

Michaela Gübelová 10/10

Vážení a milí čtenáři,
moje rodná Plzeň byla právě vyhlášena Evropským městem kultury pro rok 2015. Sláva vítězům! A čest poraženým. S Plzní soupeřící Ostrava totiž prohrála jen o jediný hlas mezinárodní poroty.
Plzeň, jako jedno z mála našich měst, byla osvobozena Američany, na což je dnes hrdá. Když ale zalovím v paměti, vybaví se mi vzpomínka, jak nám ve škole vtloukali do hlav, že nás osvobodila Rudá armáda. A jestliže nám doma rodiče vyprávějí o Američanech, prý nám pěkně lžou! Šílená schizofrenie od dětství. Naštěstí ta doba je minulostí. 
Plzeň se může pyšnit vynálezem nového druhu piva – světoznámým Prazdrojem, ojedinělou synagogou, Spejblem a Hurvínkem a dalšími skvosty. Jedním z nich je dům U branky, o jehož historii se dočtete na str. … Z Plzně pochází mnoho slavných osobností, jen namátkou František Křižík, Emil Ritter Škoda, Josef Skupa, Jindřich Plachta, Jiří Trnka, Miroslav Zikmund, Miroslav Horníček, Jiří Suchý, Karel Gott, Vladimír Koza, Jiří Slíva, Ladislav Smoček a další a další.
 

Muzikantka a herečka Iva Bittová

Muzikantka a herečka Iva Bittová

Šesté nebo sedmé housle Ivy Bittové

„Slyším – neslyším,“ ozvalo se z počítače. A na displeji se objevila obrýlená dáma s ďáblíky v očích. Jako kulisu jsem za jejím hlasem zaslechla snad cikády a ptáky. Bavíme se z Prahy do Hudson Valley, vidím, jak Iva Bittová gestikuluje a celý rozhovor je od začátku živý.
Ať ji vidíte hrát kdekoli, vždycky jako by se lehce vznášela a vy s ní. A vzápětí křehké vybouchne jako oheň. A Iva Bittová vymění domov na Vysočině za údolí řeky Hudson. Žije tam už tři roky. Kromě hraní s Američany a klidem domova v hudsonské divočině ji v listopadu čeká vystoupení na festivalu Janáček Brno se Škampa/???/ kvartetem. Pravidelně pendluje mezi Amerikou a Evropou. S hlasem a houslemi. 

XANTYPA 10/10

XANTYPA Číslo 10/10

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne