XANTYPA 1/14

Zpěvák a herec Adam Mišík

Zpěvák a herec Adam Mišík

Doktorát z Michaela Jacksona

Adam už není jen synem slavného otce – legendy českého bigbítu Vladimíra Mišíka. Jednak se rozvíjí jeho herecká kariéra a nedávno se mu jako zpěvákovi dostalo ocenění Objev roku v Českém slavíkovi.

Fyzik Walter Kohn

Fyzik Walter Kohn

Byl jsem malinký hráč ve velké hře

Nejcitovanější článek v oboru fyzika nenapsal Albert Einstein, Niels Bohr či Richard Feynman, ale Walter Kohn, profesor, jehož rodina pochází z jižní Moravy a z Haliče. Za svůj objev dostal roku 1998 Nobelovou cenu za chemii. Proč se nezapsal do všeobecného povědomí? Rozhovor napoví…

Průšvihy Lubomíra Brabce

Průšvihy Lubomíra Brabce

Lubomír Brabec je hvězda naší hudební scény, slavný kytarista, který na první pohled vrší jeden úspěch na druhý. Aspoň tak o něm referují média. Ta píší nejen o jeho umělecké práci, ale také o jeho koníčcích. Miluje totiž sporty, kterým se dnes říká adrenalinové. Věnuje se kanoistice, horolezectví, jachtingu, jízdě na koni, canyoningu, navštěvuje extrémní kouty země, třeba Antarktidu. Právě jeho koníčky se mu ovšem několikrát staly málem osudnými. Mohly ho připravit o život nebo – „jen“ – o zdraví. Sám Lubomír věří na osud, myslí si, že události v lidském životě se nedějí jenom tak náhodou, že mají svou logiku a že bez jedné by nebylo druhé. Jeho osud, jak říká, jsou Šumava i Antarktida, hudba i sport.

Cadí-Moixeró

Cadí-Moixeró

Kraj, který učaroval i Picassovi

„Chceš se stát na jeden den pastevcem?“ Proč ne, říkám si, když jsem na internetu objevila tuhle nabídku. Mohl by to být dobrý začátek pro poznávání kraje, který se stal ve středověku útočištěm katarů a o pár století později tolik učaroval Picassovi.

Herečka  Eva Josefíková

Herečka Eva Josefíková

V bouřlivém nástupu

Křehká, něžná, subtilní introvertka? Ani omylem! Rázná, někdy tvrdohlavá tmavovláska si jde za svým cílem. Eva Josefíková se herectví věnuje už od doby, kdy ještě chodila do uherskohradišťské základní umělecké školy, ale sotva mohla tušit, že se jednou ocitne na scéně velkého divadla a na filmovém plátně.

Banát

Banát

Za lepším živobytím

„Země česká bude příští válkou rozdrobena a pohlcena. Potom my, osídlenci z Banátu, se vrátíme, zemi znovu zřídíme a zaplníme ji novým a lepším národem.“ Tak prý odpovídali lidé zlákaní vidinou lepšího živobytí v Rumunsku sousedům, kteří je ve dvacátých letech 19. století zrazovali od vystěhování ze zemí Koruny české do Uherska.
Přestože země česká dnes není rozdrobena ani pohlcena, mnoho krajanů se do Čech vrací. Táhne je sem stejná vidina, jaká je před téměř dvěma sty lety lákala do Banátu. Vidina lepšího živobytí.

Silvio Berlusconi pár centimetrů nad propastí

Za dvacet let, co působí v nejvyšších patrech italské politiky, jsme jeho pádů zažili několik. Donedávna se mu dařilo vracet se na výsluní, znovu a znovu, až to vypadalo, že nejen kočka, ale i Silvio Berlusconi má sedm životů. Hlasování z 27. listopadu 2013, jímž ho italští senátoři vyloučili ze svých řad, je přesto důležitým mezníkem. Po bezmála dvaceti letech přišel Berlusconi o parlamentní křeslo (napřed v dolní komoře, od letošního února pak v té horní) a dostal se do prekérní, ba vysoce rizikové pozice řadového občana.

Rok Zemana

Režim, který u nás panoval po listopadu 1989, se nenápadně mění

Česká politika se mění. Žijeme v centru té proměny, těžko ji tedy můžeme uchopit a popsat. Za padesát let to bude snazší, ale už se nás to nebude týkat. Někteří odborníci tvrdí, že se v Česku potichu změnil režim. Nedávno to napsal politolog a za komunistů signatář Charty 77 Bohumil Doležal. – Máme za sebou náročný rok, jehož vyznění není jednoznačné. Vládne nespokojenost, lidé jsou rozčarováni, čekali po roce 1989 něco lepšího.

Co se děje… v New Yorku

V newyorském divadle Rattlestick mají na programu hru JAK SI UDĚLAT PŘÁTELE A PAK JE ZABÍT. Autorky Halley Feiffer a Jenny Allen vyprávějí v komediálním příběhu o těžkostech a bolestech ženského života. Postavy se na jevišti opíjejí, křičí na sebe a ničí sebe i své okolí.

Co se děje... v Londýně

Anglická herečka Judi Denchová je v českých zemích patrně známější svou účastí na karlovarském festivalu než svými rolemi. K těm teď přidala zralou sedmdesátnici Philomenu (stejnojmenný film, režie Stephen Friers), původem z Irska. Ta coby svobodná matka přišla o čtyřletého syna. Katolické jeptišky mu podle praxe převládající v Irsku ještě v 50. letech 20. století našly náhradní rodinu. S pomocí bývalého zpravodaje BBC Martina Sixsmithe (autor literární předlohy, ve filmu ztvárněný Steveme Cooganem) po něm začne pátrat. „Denchová je jako vždy naprosto výjimečná, citovou bolest své postavy ztvárňuje s důstojností. A herecká dvojice Denchová-Coogan ví přesně, kdy příběh vtipně odlehčit – třeba když si oddaná katolička Philomena s potěšením libuje ve výrazech jako ‚poštěváček‘ nebo ‚píchání‘, napsaly londýnské Timesy a recenzi doprovodily pěti hvězdičkami.

Co se děje… v Paříži

Paříž má nové muzeum! Musée l’Art Ludique (Hravé muzeum) otevřelo 16. října 2013 své brány všem nadšencům a obdivovatelům animovaného filmu, komiksu a počítačových her. Jeho první výstava je poctou studiu Pixar, jednomu z nejoblíbenějších a nejprogresivnějších amerických filmových studií, z jehož dílen vyšly populární snímky PŘÍBĚH HRAČEK či HLEDÁ SE NEMO. Expozice PIXAR, 25 LET ANIMACE, představená poprvé v roce 2006 v newyorském Muzeu moderního umění, zahrnuje na pět set artefaktů, návrhů, studií animovaných postav i dekorací, obrázkových scénářů, figurek či plastik z nejslavnějších pixarovských filmů, mezi něž – kromě výše jmenovaných – patří i RATATOUILLE, ÚŽASŇÁKOVI či VALL-I. Imaginativní svět animovaných filmů si mohou návštěvníci prohlédnout do 2. března 2014.

Co se děje… ve Vídni

Kokoschka ve fotografiích

U našich rakouských sousedů je v lednu v centru pozornosti Oskar Kokoschka (1886–1980). Leopoldovo muzeum ve Vídni nabízí fotografickou výstavu, na níž jsou poprvé veřejnosti představeny snímky dokumentující umělcovu tvorbu i osobní život.

Co se děje… na Slovensku

Do 23. ledna lze v Košicích zhlédnout výstavu francouzského fotografa Antoina d’Agaty, jenž od roku 2011 zachycoval emigranty z různých zemí, kteří se snažili dostat do Evropské unie. Na výstavě nazvané ODYSEA předkládá pomocí textů, fotografií a videí obraz jejich každodenního života a nelehké situace. Antoine d’Agata pobýval v rámci svého projektu také v Košicích, kde se zaměřil na ukrajinské emigranty. Jeho výstava byla nejprve s úspěchem představena v marseillském Muzeu středomořských kultur, nyní si ji mohou prohlédnout i návštěvníci nově zrekonstruovaného kulturního centra Kasárny/Kulturpark.

O čem se mluví… na Moravě

Muzeum umění Olomouc otevřelo pod názvem STOLETÍ RELATIVITY novou stálou expozici výtvarného umění 20. století. Celkem sto čtyřicet exponátů od sto dvaceti autorů provádí diváky bouřlivým vývojem především české moderní výtvarné kultury. Orientaci v souvislostech usnadňují vysvětlující texty a doprovodné programy.

O čem se mluví… v Čechách

OBRAZY KRÁSY A SPÁSY. Západočeská galerie v Plzni představuje ve výstavní síni Masné krámy největší skvosty gotického umění, jejichž objednavateli byli příslušníci nejbohatších šlechtických rodů jihozápadních Čech i královská a poddanská města. Až do 9. března.

Michaela Gübelová 1/14

P. F. 2014  Milé čtenářky i milí čtenáři,
láska ke koním manželů Václava Vydry a Jany Bouškové je dobře známá. Neopustila je ani po mnohých závažných zraněních, která při pádu z koní utrpěli.

Herci Jana Boušková a Václav Vydra

Herci Jana Boušková a Václav Vydra

Manželský dialog

Každý z nich je svým způsobem solitér a rozdílné byly i cesty, jimiž se ti dva vydali získat přízeň Thálie i nás diváků. A přece, nebo možná právě proto do sebe jejich profesní i soukromé osudy už po léta zapadají jako kolečka dobře seřízeného a citlivě vyladěného hracího strojku. Melodie, jež vyhrává, rozdávají radost a pohodu, protože v nich neznějí falešné tóny. Jana Boušková i Václav Vydra jsou z těch, kteří se vám umějí podívat zpříma do očí.

XANTYPA 1/14

XANTYPA Číslo 1/14

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne