XANTYPA 1/12

Dopis

Dopis

Za Václavem Havlem

Čeho jsme se již delší dobu obávali, se stalo skutečností. O 4. neděli adventní roku 2011 Václav Havel odešel na věčnost a jeho životní příběh se uzavřel. Prožíváme smutek z této ztráty a jsme v duchu s jeho nejbližšími.

Picasso, Dalí a Goya v Praze: Neobvykle zajímavý kulturní zážitek v Obecním domě

Picasso, Dalí a Goya v Praze: Neobvykle zajímavý kulturní zážitek v Obecním domě

Jsme zvyklí spojovat býčí zápasy se Španělskem, kde jejich tradice přetrvává dodnes. Kořeny tohoto souboje však sahají hluboko do historie lidstva. Pojem "tauromachie", tedy boj s býkem, se váže k pradávnému rituálu, při němž člověk, reprezentující racionalitu a dobro, vyhrává nad býkem, který naopak představuje hrubou iracionální sílu zla. Jde o mýtus nekonečného zápasu mezi dobrem a zlem, mimo jiné znázorněný již v řecké mytologii příběhem Thesea a Minotaura.

Madeira

Madeira

Ostrov věčného jara

Donedávna bylo pro nás slovo Madeira jen symbolem skvělého vína. Víc jsme nevěděli. Vždyť je to ostrůvek o rozloze 55 krát 22 kilometrů, takže na mapě tvoří jen malý puntík. Patří Portugalsku, ale vzdušnou čarou je od něho vzdálen tisíc kilometrů.

Plzeň ukrývá poklad

Plzeň ukrývá poklad

Interiéry Adolfa Loose

Je to jako dobrodružství. Napínavé, vzrušující. A probouzející naději. Dobrodružství hledání pokladu, jenž čeká za všedními zdmi plzeňských činžáků na své „znovuobjevení“. Pokladem jsou bytové interiéry Adolfa Loose (1870 – 1933), jednoho z velikánů moderní architektury, „génia odhadu a sladění prostoru“. Nekonformního kosmopolity, který sice svůj obor vlastně nevystudoval, přesto se o něm přednáší na vysokých školách architektury od New Yorku po Tokio.

Zpěvačka  Jana Kirschner

Zpěvačka Jana Kirschner

Loňský rok se Jana rozhodně nenudila. Z „britské mise“ se vrátila na rodné Slovensko, vydala album KRAJINA ROVINA, kterým pro jeho experimentální zvuk překvapila kritiku i fanoušky. A pak přišla do jiného stavu. Takže zde je rozhovor s maminkou půlroční dcerušky.

Výročí Václav Čtvrtek

Pohádkář s nepohádkovým osudem

Před sto lety se narodil a před pětatřiceti lety zemřel spisovatel Václav Čtvrtek. Není snad u nás člověka, který by neznal postavičky, jež se zrodily v jeho fantazii – Rumcajse, Manku, Cipíska, Křemílka, Vochomůrku, vílu Amálku, hajného Robátka, jelena Větrníka, Makovou panenku, motýla Emanuela, vodníka Česílka, Kubu a Stázinu… Život Václava Čtvrtka, který pohádkou nebyl, ba naopak má rysy tragédie, všeobecně známý není. Pojďme si jej v souvislosti s jeho letošním dvojitým výročím přiblížit.

Spisovatel a výtvarník

Spisovatel a výtvarník

Ceny složené ve skříni

Před domem stojí strohý muž v saku, v podpaží bouli, jako by skrýval pistoli. Ptá se, kam jdeme, a pak jen mlčky a s tvrdým výrazem tváře kývne hlavou. Procházíme patry domu a za okny se řítí po požárním schodišti ozbrojení muži. Někteří z nich mají označení jako policisté, ale to působí uklidňujícím dojmem jen částečně. Zazvoníme a vcházíme do manhattanského bytu Petra Síse.

Výročí

Bez olova ani ránu!

A 20. října 2011 to v Příbrami platilo dvojnásob! Žhavé olovo teklo ze šachtové pece proudem (byl běžný pracovní den), střílelo se ze vzduchovek a „kuší ku ptáku“, což je tradice hutnického a hornického cechu, olovo se lilo „na vánoční způsob“, vyrážely se pamětní medaile a házelo mobilem na cíl. Kolik vyřazených mobilů jste si přinesli, tolik pokusů v hodu tímto momentálně nejlepším přítelem člověka jste měli (a nejen to, co mobil, to přírůstek několika gramů na hromadu koncentrátu kovů z elektroodpadu!). A kde se to všechno odehrávalo? V areálu Kovohutí Příbram na akci Opět po roce, při 15. tradičním setkání všech, kteří s hutěmi spolupracují a přejí jim, aby se jim pořád dařilo tak, jak se jim daří. A ještě líp!

O slušnosti

Je málo tak rozmáchlých a v podstatě neurčitých slov. O dítěti se říká, že je slušné, pokud zdraví starší lidi, nepere se, nechodí se soplem u nosu, nepodtrhává kamarádům nohu, neopisuje a neoslovuje kdekoho: Vole, vole. Ostatně totéž lze povědět i o dospělých, jen tu nohu podtrhávají zákeřněji. Slušný člověk si dává ruku případně kapesník před ústa, pokud na něj přijde ve společnosti zívání anebo když dokonce kašle nebo kýchá.

22 let české transformace

Z bolševického režimu jsme se posunuli do kmotrodemokracie

Ve čtvrtek 17. listopadu uteklo 22 let od sametové revoluce. Jsme dnes jiná země. Něco se mění, špína je čím dál zřetelnější, lidem čím dál víc vadí. Odvolán byl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), jemuž na kontě přistálo podezřelých 16 milionů. Modrou partaj stíhá jeden malér za druhým.

Rozhorčení mladých Španělů se šíří světem

Loni v květnu zaplavili ulice španělských měst desetitisíce lidí rozzlobených na tamní politické elity, které podle nich hájí jen své vlastní zájmy, nikoli zájmy občanů. Apolitické hnutí, jehož cílem je napravit či změnit současný politický systém, demokratický jen podle názvu, se brzy rozšířilo do dalších zemí Evropy i za oceán. Loni na podzim se například v americkém New Yorku zhmotnilo v hnutí Okupujte Wall Street.

Co se děje… v New Yorku

Co se děje… v New Yorku

Stejně jako mnoho jiných měst ve světě i New York během adventu rozzáří ještě více své ulice a výlohy obchodů. Svítící výzdoba obalí i rodinné domy a v mnoha případech dá člověku fyzicky pocítit, jaké to je, když mu z té žárovkové slávy přechází zrak.

Co se děje ..... v Paříži

Co se děje ..... v Paříži

Výstava newyorské fotografky Diane Arbus je pro Pařížany událostí sezony. Není se co divit. Provokativní černobílé portréty partnerských párů, dvojčat, transvestitů, mentálně postižených, bezdomovců i celebrit přitahují svou otevřenou jednoduchostí a přímočarostí sdělení. Sama autorka se bála, že bude známá jen jako „fotografka pošuků“. To by byl ale velmi zjednodušený pohled na její dílo, které ve své době provokovalo mnoho bouřlivých a často i nenávistných reakcí.

Co se děje… na Slovensku

Co se děje… na Slovensku

Zajímavá výstava, přibližující každodenní práci muzejníků, probíhá v Slovenském národním muzeu pod názvem NAHLÉDNUTÍ. Na jednotlivých exponátech, jimiž jsou obrazy, porcelán či nábytek, kurátoři návštěvníkům muzea vysvětlují, jakým způsobem probíhá práce na záchraně kulturního dědictví, a které postupy a vědní obory jsou nezbytné. Seznamují diváky s činností konzervátorů, restaurátorů, historiků a dalších odborníků – od akvizice předmětů přes jejich ošetření, uložení i vědecké zpracování. Výstava, jež před časem proběhla v Muzeu Červený kameň, byla pro velký ohlas předvedena v Bratislavě.

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

DVĚ ŽENY Emila Filly se vrátily z rakouského „zajetí“. Obraz, zapůjčený původně na výstavu ve vídeňském Belvederu a posléze zabavený, je opět vystaven v expozici moderního umění v Moravské galerii – Pražákově paláci.

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

Nový film režiséra Bohdana Slámy ČTYŘI SLUNCE jako historicky první český snímek bude soutěžit na Sundance Film Festivalu, s nímž v roce 1981 spojil své jméno Robert Redford, americký herec, režisér a producent. Probíhá od 19. do 29. ledna ve městech Park City, Salt Lake City, Ogden a Sundance v americkém Utahu. Slámův film tak bude mít světovou premiéru v Americe. Naši diváci se na něj mohou těšit v dubnu.

Michaela Gübelová1/12

Michaela Gübelová1/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
na konci roku někteří z nás bilancují, sčítají úspěchy, ztráty nebo šrámy na duši, někdo pokaždé vkročí do nového roku s novým předsevzetím, a ať už ho pak dodrží nebo ne, další rok si vymyslí nějaké pěkné další.

Režisérka Helena Třeštíková

„Vezmi je Helence, ona je sbírá,“ podala mi krabičku s vánočními ozdobami šéfredaktorka Míša, když jsem odcházela popovídat si s Helenou Třeštíkovou o jejím nejnovějším filmu SOUKROMÝ VESMÍR. „A vyřiď jí, že jsou z třicátých let a na stromečku je měla moje maminka, když byla malá.“ Paní režisérka z nich měla radost.

XANTYPA 1/12

XANTYPA Číslo 1/12

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne