Botswana mezi modernitou a tradicemi

Ve zprávách ze světa, jež denně chrlí tiskové agentury, byste zmínku o africké Botswaně hledali s obtížemi. Pokud se vám přece poštěstí, najdete informaci typu, jaká se nedávno objevila v domácích médiích, a to že botswanský prezident Ian Khama, zapřisáhlý starý mládenec, do toho chce „praštit“ a shání manželku.

Událost

Skutečnost, že seriózní zprávy z Botswany chybí, je sama o sobě dobrou zprávou, svědčí totiž o tom, že se tam „nic neděje“. Co není zajímavé pro žurnalisty, je příjemné pro tamní obyvatele, kteří si jistě nestěžují, že žijí v nejstabilnější zemi kontinentu.

Africký hospodářský tygr
Srovnáme-li to s Evropou, u vědomí všech rozdílů mezi oběma světadíly, je onen vnitrozemský stát ležící v jižní části Afriky takovým místním Švýcarskem. Od získání nezávislosti v roce 1966, proměnou z britského protektorátu Bečuánsko, jím neotřásl žádný vojenský puč, občanská válka ani hladomor. Na africké poměry zcela ojedinělý je fakt, že tam nepřetržitě vládne demokracie.
Tamní region přitom nepatří k nejklidnějším: na jihu sousedí Botswana s Jihoafrickou republikou, zmítanou vleklou krizí po zrušení apartheidu, na severovýchodě pak se Zimbabwe, ovládaným krvavým režimem Roberta Mugabeho. Zatímco Zimbabwe, které bylo ještě v šedesátých letech 20. století coby Rhodésie nazýváno obilnicí Afriky, se vinou katastrofické Mugabeho správy postupně proměnilo v jednu z nejchudších zemí planety, prošla Botswana vývojem právě opačným. Zatímco v době vyhlášení nezávislosti zaujímala s hrubým domácím produktem sedmdesát dolarů na hlavu jednu ze spodních příček žebříčku životní úrovně ve světě, řadí se dnes mezi středně rozvinuté ekonomiky s takřka patnácti tisíci dolary na hlavu.
O to, že je Botswana jednou z nejdynamičtějších ekonomik světa s růstem blížícím se deseti procentům, se zasloužila rozumná vládní politika, stabilní prostředí s nízkou mírou korupce (dle organizace Transparency International se země dlouhodobě pyšní nejnižší mírou korupce na celém africkém kontinentu) i reálná, Brity inspirovaná nezávislost soudní moci na moci výkonné a zákonodárné, o níž si třeba v Česku můžeme dodnes nechat jen zdát.
K dobré hospodářské situaci nepochybně přispívá i značné nerostné bohatství země. Botswana je třetím největším výrobcem diamantů na světě, vedle toho disponuje ložisky nafty i uhlí, nalezišti mědi a niklu.

Prezidenti z rodu domorodých králů
Rozlohou 582 tisíc km˛ se země nachází kdesi mezi Ukrajinou a Francii, má však jen necelé dva miliony obyvatel. Za nízkou hustotou zalidnění stojí kamenitá poušť Kalahari, zabírající kolem sedmdesáti procent území.
Od pouštní země lze, pravda, stěží očekávat, že se bude ve všem podobat alpskému Švýcarsku. Přetrvává v ní značná nerovnost životního standardu mezi městy a tradičním africkým venkovem i vysoká míra nezaměstnanosti. Zdaleka největším problémem je však AIDS: s takřka čtvrtinou obyvatel nakažených virem HIV je Botswana na samé špičce žebříčku postižených zemí, hned za nevelkým domorodým královstvím Svazijskem.
 Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychgází práve teď.........

Martin Daneš

XANTYPA 1/11 - výběr z článků

Těla básní

Těla básní

Další výstava děl vzniklých v rámci projektu Těla básní je vrcholem tvůrčího vlnění, za nímž by podle ověřitelných zákonitostí měly přicházet další a další. Byla koncipována na měkkém základě pohyblivých parket v jednom z bytů na pražském nábřeží, podle střídavých závanů teplého a studeného vzduchu kolem tváře jachtařovy, půvabných krůčků vířících tanečnic, pestrých obrazců zřených na pozadí Mléčné dráhy a v souladu s ladnými sesuvy šatstva, jakož i se zákonem zakazujícím zákazy. Autoři nejsou celebrity ani podzemníci, chodí mezi Vámi a pozorují, naslouchají, spolu s Vámi se radují i truchlí a tu a tam třebas i spolu s obchodníčky či manažerky vesele se zahemží coby mravenečci pilní, aby pak měli z čeho tvořit metabolity, jež tímto k počitku veřejnosti předkládají.

TAJEMSTVÍ PYŠNÉ PRINCEZNY

TAJEMSTVÍ PYŠNÉ PRINCEZNY

K českým Vánocům patří kromě Ladových zimních obrázků a Alšova betléma už delší čas díky televiznímu vysílání i oblíbené filmové pohádky, mezi nimiž nemůže chybět ani ta o krásné zapopelené dívce s extrémně malou nožkou. A poddaní u obrazovek by reptali, kdyby znovu neslyšeli (pokolikáté již?), jak princezna Krasomila, ještě nevyléčená ze své pýchy, žádá zahradníka, aby jí zavázal střevíc.
 

VĚC MAKROPULOS NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

VĚC MAKROPULOS NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

Když chcete do světa vypravit Inscenaci roku, pozvěte Roberta Wilsona. Po jeho úchvatných operních režiích odvážila se druhého Vladimíra Morávka, jenom ale z Británie, pozvat ke spolupráci také Činohra Národního divadla. Výsledkem je extravagantní výtvarná, pohybová, herecká a zpěvní féerie volně rozvíjející VĚC MAKROPULOS jednoho ze sedmi českých kandidátů na Nobelovu cenu – ztraceného a chválabohu znovu nalezeného Karla Čapka

Obě hemisféry Petra Nikla

Obě hemisféry Petra Nikla

Působí jako snivec z jiné planety, jako velké dítě, které se toulá mimo realitu. Když ale uvážíme, jak složitý organismus interaktivních výstavních projektů byl schopen dát dohromady, dojde nám, že má ještě druhou, velmi racionální tvář. Povídali jsme si v pražské galerii Mánes, kde zrovna horečně vrcholily přípravy jeho nejnovějšího projektu PLAY – HRA, KTERÁ NEKONČÍ. Rodil se tu synergický organismus hracích nástrojů, „porychtunků“, „udělátek“ a „hejblat“ od celkem čtyřiceti autorů. Petr Nikl je nejen jedním z nich, ale i duchovním otcem a iniciátorem celé akce, jejímž cílem je probudit v lidech imaginaci a kreativitu. 

Na rybách v dunajské deltě

„Lipovjané (starověrci, rumunsky ‚Lipoveni‘) jsou malá etnická skupina původem z Ruska, usazená v deltě Dunaje v rumunské župě Tulcea. Z Ruska emigrovali před více než dvěma sty lety kvůli věroučným sporům s oficiální ruskou pravoslavnou církví. Usadili se u řeky Prut na dnešní Ukrajině (hlavní středisko Vilkovo) a v deltě Dunaje. V Rumunsku jich dnes žije okolo čtyřiceti tisíc. Věnují se převážně rybolovu.“ Tolik encyklopedie.  

ROZVOJOVÁ POMOC  MIRÁKL

ROZVOJOVÁ POMOC MIRÁKL

Bylo to Cecíliino první dítě. Přála si ho. Těšila se na ně. Když se svíjela v porodních bolestech, snažila se je přemoci myšlenkou na to maličké, které se právě dralo na svět. Na to, co všechno by mohlo v životě dokázat. Na to, že bude dobrým a pracovitým člověkem. Že se mu bude v životě dařit mnohem lépe než jeho rodičům s malým políčkem v zastrčené části Ugandy nedaleko Buikwe.
 

HEREC ANTHONY QUINN

„Quinn byl jedním z nejoriginálnějších herců, jaké kdy poznala historie kinematografie. Mohl ses od něho učit jak umění, tak i pokoře, skromnosti. Miloval život a vychutnával si ho až do samého konce.“
 

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 23

„Reframing“ čili přerámcování, čili promítnutí dané situace do jiného kontextu (na jiné pozadí, na jiné „plátno“, do jiného „rámce“), je jednou z hlavních technik psychoterapeutické metody NLP (neuro-lingvistické programace). Kontext je v ní stejně důležitý jako faktické události. Táž událost, vnímaná v různých kontextech, může nabýt odlišných smyslů, významů, výsledků nebo směrů. S tím uměl vždycky dobře pracovat taoismus, který se snaží vyhýbat zarámování situací do jednoho jediného kontextu a nechává jejich interpretaci otevřenou neustále proudícímu životu a proměnlivému průběhu událostí.

Ekologický večer

Pozvali mě z jednoho okresního města, abych něco pověděl na ekologickém večeru, který tu pravidelně pořádají. Protože jsem předpokládal posluchače se zájmem o ekologické problémy, mluvil jsem o nešťastném zaměření celé naší civilizace. Lidé naší kultury jsou po staletí vedeni vírou, že jedině člověk je stvořen k obrazu božímu, a z toho vyvozují, že mu tedy přísluší mimořádné postavení na naší planetě.

Kdo není s námi, je proti nám

Vypadá to, že svět směřuje ke globálnímu totalitnímu režimu, ve kterém nebude místo pro jeho kritiky. Tytam budou chvíle, kdy se o zásadní politická rozhodnutí sváděly vášnivé ideologické bitvy. Napříště bude totiž povolen jen jeden možný politický názor a jeho odpůrci budou umlčováni. Jak jinak číst vzkazy, které mezi řádky (ale často i přímo v řádcích) vyslali do světa v rozmezí jen několika dnů prezident Spojených států amerických i prezident brzy už Spojených států evropských?

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 1/11

XANTYPA Číslo 1/11

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne