Co se děje…v New Yorku

Na Broadway se začátkem ledna snese z výšin sám Spiderman. Bono a Edge z irské skupiny U2 vytvořili nejdražší muzikál v historii Broadwaye. Ve dvouapůlhodinovém představení s názvem SPIDER-MAN: ZHASNĚTE TMU pavoučí hrdina většinu času samozřejmě létá vzduchem, v závěrečné scéně i nad slavným Brooklynským mostem. Hudbu k muzikálu složili oba výše jmenovaní. V podstatě pak kolem ní tvůrci v čele s režisérkou Julií Taymorovou vybudovali nejdražší show na Brodwayi, které přišlo na 65 milionů dolarů. „Dělat umění, které nikdo přede mnou neudělal, je důvod, proč každé ráno vstávám z postele,“ řekl listu NewYork Times zpěvák U2 Bono a dodal: „Snaha smíchat komiks, který je velmi americkým příspěvkem do světové mytologie, s rockovou hudbou a Broadwayí, tak na to už vůbec neexistuje žádný termín.“ Muzikál, který měl mít premiéru už začátkem listopadu, se potýká se značnými technickými překážkami. Každý týden zpoždění stojí dva miliony za ztracené výdělky, technické náklady nepočítaje. Létající scény musejí podle amerického práva odsouhlasit inspektoři bezpečnosti práce. „Když se tvůrci v roce 2002 sešli, shodli se na tom, že musíme udělat něco nového, průlomového, co bude lepší než filmová verze SPIDERMANA na DVD,“ řekl Edge, sólový kytarista U2. A tak se sjeli ze svých domů v Los Angeles, New Yorku, Irsku a Francie, aby stvořili muzikál o superhrdinovi, který by mohl být zároveň naším sousedem.

NY

Lidský mozek – fascinující výsledek milionů let evoluce – váží pouhé kilo a půl. Je schopen učit se doslova v každé minutě života. A právě procházku lidským mozkem pořádá pro návštěvníky newyorské Muzeum přírodních věd. Nová výstava na náš mozek nahlíží v novém světle a skrze nejnovější technologie. A jak bývá v případě oblíbeného muzea na západní straně Central parku zvykem, dokáže i velmi odborné informace prezentovat poutavě, zábavně a zpřístupnit je všem věkovým kategoriím. Do neobvyklé výstavy se vstupuje kolem malé bílé mrtvé hmoty, tedy skutečného konzervovaného mozku, a pak zmizíte ve výbušném tunelu mozkových neuronů s elektrickými impulsy, díle španělského umělce Daniela Conogara. Návštěvníci výstavy si mohou procvičit i vlastní mozek pomocí různých her individuálních i interaktivních, a to až do poloviny srpna příštího roku.

Na vrcholku světa, nebo alespoň na koni, se může cítit republikánská politička Sarah Palinová. Pět milionů diváků přitáhl k obrazovce první díl její bizarní reality show ALJAŠKA SARAH PALINOVÉ. Za tuto předvolební agitku, která bude diváky pronásledovat po osm týdnů, Palinová nic neplatí, a týdně za ni dokonce dostane 250 tisíc dolarů. Palinová s manželem se zúčastnili také minulého dílu HVĚZDY TANČÍ, kde soutěží jejich dcera, čímž se „postarali“ o 21 milionů diváků, kteří pořad sledovali. Nová kniha Palinové se řadí na vrchní příčky bestsellerů (následují knihy Keitha Richardse z Rolling Stones a bývalého prezidenta G. W. Bushe). Na otázku, zda je možné, že by vyhrála prezidentské volby v roce 2012, odpověděla bývalá starostka pětitisícového města Vasilla, že by Obamu porazila. Odpovědi Palinové na politické nebo ekonomické otázky většinu Američanů doslova šokují, a to její elementární neznalostí. Sarah Palinová si třeba myslí, že dinosauři žili před čtyřmi tisíci lety nebo že velmi dobře chápe ruskou politiku, protože přece Rusko vidí ze svého aljašského zápraží. Nejnověji „oslnila“ výrokem, že USA musejí podpořit své severokorejské spojence… Z jejích renonsů se raduje snad jenom newyorská komička Tina Fey, která zaujala širokou veřejnost vtipnými imitacemi Palinové. Fey si totiž už nemusí své skeče vymýšlet a může čerpat slovo od slova z reálného života.

Martina Leierová

XANTYPA 1/11 - výběr z článků

Těla básní

Těla básní

Další výstava děl vzniklých v rámci projektu Těla básní je vrcholem tvůrčího vlnění, za nímž by podle ověřitelných zákonitostí měly přicházet další a další. Byla koncipována na měkkém základě pohyblivých parket v jednom z bytů na pražském nábřeží, podle střídavých závanů teplého a studeného vzduchu kolem tváře jachtařovy, půvabných krůčků vířících tanečnic, pestrých obrazců zřených na pozadí Mléčné dráhy a v souladu s ladnými sesuvy šatstva, jakož i se zákonem zakazujícím zákazy. Autoři nejsou celebrity ani podzemníci, chodí mezi Vámi a pozorují, naslouchají, spolu s Vámi se radují i truchlí a tu a tam třebas i spolu s obchodníčky či manažerky vesele se zahemží coby mravenečci pilní, aby pak měli z čeho tvořit metabolity, jež tímto k počitku veřejnosti předkládají.

TAJEMSTVÍ PYŠNÉ PRINCEZNY

TAJEMSTVÍ PYŠNÉ PRINCEZNY

K českým Vánocům patří kromě Ladových zimních obrázků a Alšova betléma už delší čas díky televiznímu vysílání i oblíbené filmové pohádky, mezi nimiž nemůže chybět ani ta o krásné zapopelené dívce s extrémně malou nožkou. A poddaní u obrazovek by reptali, kdyby znovu neslyšeli (pokolikáté již?), jak princezna Krasomila, ještě nevyléčená ze své pýchy, žádá zahradníka, aby jí zavázal střevíc.
 

VĚC MAKROPULOS NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

VĚC MAKROPULOS NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

Když chcete do světa vypravit Inscenaci roku, pozvěte Roberta Wilsona. Po jeho úchvatných operních režiích odvážila se druhého Vladimíra Morávka, jenom ale z Británie, pozvat ke spolupráci také Činohra Národního divadla. Výsledkem je extravagantní výtvarná, pohybová, herecká a zpěvní féerie volně rozvíjející VĚC MAKROPULOS jednoho ze sedmi českých kandidátů na Nobelovu cenu – ztraceného a chválabohu znovu nalezeného Karla Čapka

Obě hemisféry Petra Nikla

Obě hemisféry Petra Nikla

Působí jako snivec z jiné planety, jako velké dítě, které se toulá mimo realitu. Když ale uvážíme, jak složitý organismus interaktivních výstavních projektů byl schopen dát dohromady, dojde nám, že má ještě druhou, velmi racionální tvář. Povídali jsme si v pražské galerii Mánes, kde zrovna horečně vrcholily přípravy jeho nejnovějšího projektu PLAY – HRA, KTERÁ NEKONČÍ. Rodil se tu synergický organismus hracích nástrojů, „porychtunků“, „udělátek“ a „hejblat“ od celkem čtyřiceti autorů. Petr Nikl je nejen jedním z nich, ale i duchovním otcem a iniciátorem celé akce, jejímž cílem je probudit v lidech imaginaci a kreativitu. 

Na rybách v dunajské deltě

„Lipovjané (starověrci, rumunsky ‚Lipoveni‘) jsou malá etnická skupina původem z Ruska, usazená v deltě Dunaje v rumunské župě Tulcea. Z Ruska emigrovali před více než dvěma sty lety kvůli věroučným sporům s oficiální ruskou pravoslavnou církví. Usadili se u řeky Prut na dnešní Ukrajině (hlavní středisko Vilkovo) a v deltě Dunaje. V Rumunsku jich dnes žije okolo čtyřiceti tisíc. Věnují se převážně rybolovu.“ Tolik encyklopedie.  

ROZVOJOVÁ POMOC  MIRÁKL

ROZVOJOVÁ POMOC MIRÁKL

Bylo to Cecíliino první dítě. Přála si ho. Těšila se na ně. Když se svíjela v porodních bolestech, snažila se je přemoci myšlenkou na to maličké, které se právě dralo na svět. Na to, co všechno by mohlo v životě dokázat. Na to, že bude dobrým a pracovitým člověkem. Že se mu bude v životě dařit mnohem lépe než jeho rodičům s malým políčkem v zastrčené části Ugandy nedaleko Buikwe.
 

HEREC ANTHONY QUINN

„Quinn byl jedním z nejoriginálnějších herců, jaké kdy poznala historie kinematografie. Mohl ses od něho učit jak umění, tak i pokoře, skromnosti. Miloval život a vychutnával si ho až do samého konce.“
 

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 23

„Reframing“ čili přerámcování, čili promítnutí dané situace do jiného kontextu (na jiné pozadí, na jiné „plátno“, do jiného „rámce“), je jednou z hlavních technik psychoterapeutické metody NLP (neuro-lingvistické programace). Kontext je v ní stejně důležitý jako faktické události. Táž událost, vnímaná v různých kontextech, může nabýt odlišných smyslů, významů, výsledků nebo směrů. S tím uměl vždycky dobře pracovat taoismus, který se snaží vyhýbat zarámování situací do jednoho jediného kontextu a nechává jejich interpretaci otevřenou neustále proudícímu životu a proměnlivému průběhu událostí.

Ekologický večer

Pozvali mě z jednoho okresního města, abych něco pověděl na ekologickém večeru, který tu pravidelně pořádají. Protože jsem předpokládal posluchače se zájmem o ekologické problémy, mluvil jsem o nešťastném zaměření celé naší civilizace. Lidé naší kultury jsou po staletí vedeni vírou, že jedině člověk je stvořen k obrazu božímu, a z toho vyvozují, že mu tedy přísluší mimořádné postavení na naší planetě.

Kdo není s námi, je proti nám

Vypadá to, že svět směřuje ke globálnímu totalitnímu režimu, ve kterém nebude místo pro jeho kritiky. Tytam budou chvíle, kdy se o zásadní politická rozhodnutí sváděly vášnivé ideologické bitvy. Napříště bude totiž povolen jen jeden možný politický názor a jeho odpůrci budou umlčováni. Jak jinak číst vzkazy, které mezi řádky (ale často i přímo v řádcích) vyslali do světa v rozmezí jen několika dnů prezident Spojených států amerických i prezident brzy už Spojených států evropských?

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 1/11

XANTYPA Číslo 1/11

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne