XANTYPA 1/11

Těla básní

Těla básní

Další výstava děl vzniklých v rámci projektu Těla básní je vrcholem tvůrčího vlnění, za nímž by podle ověřitelných zákonitostí měly přicházet další a další. Byla koncipována na měkkém základě pohyblivých parket v jednom z bytů na pražském nábřeží, podle střídavých závanů teplého a studeného vzduchu kolem tváře jachtařovy, půvabných krůčků vířících tanečnic, pestrých obrazců zřených na pozadí Mléčné dráhy a v souladu s ladnými sesuvy šatstva, jakož i se zákonem zakazujícím zákazy. Autoři nejsou celebrity ani podzemníci, chodí mezi Vámi a pozorují, naslouchají, spolu s Vámi se radují i truchlí a tu a tam třebas i spolu s obchodníčky či manažerky vesele se zahemží coby mravenečci pilní, aby pak měli z čeho tvořit metabolity, jež tímto k počitku veřejnosti předkládají.

TAJEMSTVÍ PYŠNÉ PRINCEZNY

TAJEMSTVÍ PYŠNÉ PRINCEZNY

K českým Vánocům patří kromě Ladových zimních obrázků a Alšova betléma už delší čas díky televiznímu vysílání i oblíbené filmové pohádky, mezi nimiž nemůže chybět ani ta o krásné zapopelené dívce s extrémně malou nožkou. A poddaní u obrazovek by reptali, kdyby znovu neslyšeli (pokolikáté již?), jak princezna Krasomila, ještě nevyléčená ze své pýchy, žádá zahradníka, aby jí zavázal střevíc.
 

VĚC MAKROPULOS NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

VĚC MAKROPULOS NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

Když chcete do světa vypravit Inscenaci roku, pozvěte Roberta Wilsona. Po jeho úchvatných operních režiích odvážila se druhého Vladimíra Morávka, jenom ale z Británie, pozvat ke spolupráci také Činohra Národního divadla. Výsledkem je extravagantní výtvarná, pohybová, herecká a zpěvní féerie volně rozvíjející VĚC MAKROPULOS jednoho ze sedmi českých kandidátů na Nobelovu cenu – ztraceného a chválabohu znovu nalezeného Karla Čapka

Obě hemisféry Petra Nikla

Obě hemisféry Petra Nikla

Působí jako snivec z jiné planety, jako velké dítě, které se toulá mimo realitu. Když ale uvážíme, jak složitý organismus interaktivních výstavních projektů byl schopen dát dohromady, dojde nám, že má ještě druhou, velmi racionální tvář. Povídali jsme si v pražské galerii Mánes, kde zrovna horečně vrcholily přípravy jeho nejnovějšího projektu PLAY – HRA, KTERÁ NEKONČÍ. Rodil se tu synergický organismus hracích nástrojů, „porychtunků“, „udělátek“ a „hejblat“ od celkem čtyřiceti autorů. Petr Nikl je nejen jedním z nich, ale i duchovním otcem a iniciátorem celé akce, jejímž cílem je probudit v lidech imaginaci a kreativitu. 

Na rybách v dunajské deltě

„Lipovjané (starověrci, rumunsky ‚Lipoveni‘) jsou malá etnická skupina původem z Ruska, usazená v deltě Dunaje v rumunské župě Tulcea. Z Ruska emigrovali před více než dvěma sty lety kvůli věroučným sporům s oficiální ruskou pravoslavnou církví. Usadili se u řeky Prut na dnešní Ukrajině (hlavní středisko Vilkovo) a v deltě Dunaje. V Rumunsku jich dnes žije okolo čtyřiceti tisíc. Věnují se převážně rybolovu.“ Tolik encyklopedie.  

ROZVOJOVÁ POMOC  MIRÁKL

ROZVOJOVÁ POMOC MIRÁKL

Bylo to Cecíliino první dítě. Přála si ho. Těšila se na ně. Když se svíjela v porodních bolestech, snažila se je přemoci myšlenkou na to maličké, které se právě dralo na svět. Na to, co všechno by mohlo v životě dokázat. Na to, že bude dobrým a pracovitým člověkem. Že se mu bude v životě dařit mnohem lépe než jeho rodičům s malým políčkem v zastrčené části Ugandy nedaleko Buikwe.
 

HEREC ANTHONY QUINN

„Quinn byl jedním z nejoriginálnějších herců, jaké kdy poznala historie kinematografie. Mohl ses od něho učit jak umění, tak i pokoře, skromnosti. Miloval život a vychutnával si ho až do samého konce.“
 

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 23

„Reframing“ čili přerámcování, čili promítnutí dané situace do jiného kontextu (na jiné pozadí, na jiné „plátno“, do jiného „rámce“), je jednou z hlavních technik psychoterapeutické metody NLP (neuro-lingvistické programace). Kontext je v ní stejně důležitý jako faktické události. Táž událost, vnímaná v různých kontextech, může nabýt odlišných smyslů, významů, výsledků nebo směrů. S tím uměl vždycky dobře pracovat taoismus, který se snaží vyhýbat zarámování situací do jednoho jediného kontextu a nechává jejich interpretaci otevřenou neustále proudícímu životu a proměnlivému průběhu událostí.

Ekologický večer

Pozvali mě z jednoho okresního města, abych něco pověděl na ekologickém večeru, který tu pravidelně pořádají. Protože jsem předpokládal posluchače se zájmem o ekologické problémy, mluvil jsem o nešťastném zaměření celé naší civilizace. Lidé naší kultury jsou po staletí vedeni vírou, že jedině člověk je stvořen k obrazu božímu, a z toho vyvozují, že mu tedy přísluší mimořádné postavení na naší planetě.

Kdo není s námi, je proti nám

Americký a evropský prezident si pořádně zanotovali. Oba vyhlásili válku těm, kteří si dovolují mít jiný názor.

Vypadá to, že svět směřuje ke globálnímu totalitnímu režimu, ve kterém nebude místo pro jeho kritiky. Tytam budou chvíle, kdy se o zásadní politická rozhodnutí sváděly vášnivé ideologické bitvy. Napříště bude totiž povolen jen jeden možný politický názor a jeho odpůrci budou umlčováni. Jak jinak číst vzkazy, které mezi řádky (ale často i přímo v řádcích) vyslali do světa v rozmezí jen několika dnů prezident Spojených států amerických i prezident brzy už Spojených států evropských?

Botswana mezi modernitou a tradicemi

Botswana mezi modernitou a tradicemi

Ve zprávách ze světa, jež denně chrlí tiskové agentury, byste zmínku o africké Botswaně hledali s obtížemi. Pokud se vám přece poštěstí, najdete informaci typu, jaká se nedávno objevila v domácích médiích, a to že botswanský prezident Ian Khama, zapřisáhlý starý mládenec, do toho chce „praštit“ a shání manželku.

Občanská výchova v Česku

Lidé demonstrují proti velké koalici v Praze. Obrana nechce kmotry. John neplavec

Sedmnáctého listopadu uteklo dvacet jedna let od pádu bolševika. Už jsme si zvykli na nový režim. Nechceme si však zvykat na svinstva. Zní šíleně, když bývalý velvyslanec USA v Česku William J. Cabaniss obviní bývalého ministra obrany Martina Bartáka, že při české státní návštěvě ve Spojených státech žádal úplatek v milionech dolarů. Podobně působí hra o pražský magistrát. Proti vůli pravicových voličů se v Praze dohodla ODS s ČSSD. Vítěznou TOP 09 poslala do opozice. To se ukazuje jako typický příklad, jak to dnes chodí: není nedemokratické, když se spojí pravá strana s levou. A přece mnoho lidí cítí, že to tak být nemá, voliči byli oblafnuti. Ne proto, že by byla jedna strana lepší než druhá, na to nevěřme, ale prostě proto, že modří a oranžoví to spolu v metropoli pečou dvacet let a „už ji umějí“. Pro nás jejich umění = ztracené miliardy. – Trápí se ministr vnitra Radek John (VV). Jeho působení připomíná neplavce v řece. 

Co se děje…v New Yorku

Co se děje…v New Yorku

Na Broadway se začátkem ledna snese z výšin sám Spiderman. Bono a Edge z irské skupiny U2 vytvořili nejdražší muzikál v historii Broadwaye. Ve dvouapůlhodinovém představení s názvem SPIDER-MAN: ZHASNĚTE TMU pavoučí hrdina většinu času samozřejmě létá vzduchem, v závěrečné scéně i nad slavným Brooklynským mostem. Hudbu k muzikálu složili oba výše jmenovaní. V podstatě pak kolem ní tvůrci v čele s režisérkou Julií Taymorovou vybudovali nejdražší show na Brodwayi, které přišlo na 65 milionů dolarů. „Dělat umění, které nikdo přede mnou neudělal, je důvod, proč každé ráno vstávám z postele,“ řekl listu NewYork Times zpěvák U2 Bono a dodal: „Snaha smíchat komiks, který je velmi americkým příspěvkem do světové mytologie, s rockovou hudbou a Broadwayí, tak na to už vůbec neexistuje žádný termín.“ Muzikál, který měl mít premiéru už začátkem listopadu, se potýká se značnými technickými překážkami. Každý týden zpoždění stojí dva miliony za ztracené výdělky, technické náklady nepočítaje. Létající scény musejí podle amerického práva odsouhlasit inspektoři bezpečnosti práce. „Když se tvůrci v roce 2002 sešli, shodli se na tom, že musíme udělat něco nového, průlomového, co bude lepší než filmová verze SPIDERMANA na DVD,“ řekl Edge, sólový kytarista U2. A tak se sjeli ze svých domů v Los Angeles, New Yorku, Irsku a Francie, aby stvořili muzikál o superhrdinovi, který by mohl být zároveň naším sousedem.

O čem se mluví…v Londýně

O čem se mluví…v Londýně

Předolympijské přípravy

Tradičně euroskeptičtí Britové mají teď další důvod, proč na Evropu hudrat. O sedm a půl milionu lístků na olympijské soutěže v roce 2012, které půjdou už v březnu do prodeje, se totiž „utkají“ se zájemci z celé evropské „sedmadvacítky“. O tom, kdo je nakonec získá, bude sice rozhodovat los, ale v osudí může být teoreticky až 500 milionů přihlášek. „Doufal jsem, že budu mít jako Londýňan na olympiádu slevu, ale možná se na ni nakonec ani nepodívám,“ povzdechl si můj londýnský známý a hned si postěžoval, že se mezi olympijské sporty stále ještě nedostal kriket. Nejdražší lístek na závěrečný olympijský ceremoniál půjde do prodeje (v přepočtu) za 120 000 Kč. Ty nejlevnější budou za 600 korun. Zájemci z celé EU, tedy i České republiky, se už teď mohou registrovat na internetové adrese www.tickets.london2012.com, což jsou jedny z mála olympijských stránek, které existují i v jiné, než anglické verzi. I když si nejsem jist, zda v případě francouzštiny nejde o takové malé jazykové škádlení. Před šesti lety totiž porazil Londýn pořadatelsky právě Paříž.

Co se děje…v Berlíně

Co se děje…v Berlíně

Hitler a Němci

Pětašedesát let hledali Němci odvahu k uspořádání výstavy o nejproblematičtější postavě svých i světových dějin – Adolfu Hitlerovi. Německé historické muzeum v Berlíně prostřednictvím stovek exponátů ukazuje, jak si diktátor budoval kult osobnosti a jak využíval propagandu k ovlivňování lidí. Kontroverzní projekt se více než na osobu někdejšího německého vůdce zaměřuje na „Volk“, tedy obyčejné lidi v době před i během druhé světové války v Německu, a zobrazuje vývoj Hitlerova charismatického vůdcovství ve vztahu k očekávání a chování německého národa. 

Co se děje… ve Vídni

Co se děje… ve Vídni

Svět designu pod jednou střechou – stilwerk ve Vídni

Stilwerk otevřel svou pobočku ve Vídni. Praterstrasse 1 se tak stává cílem milovníků designu, exkluzivního zařízení a bytových doplňků. Za své vídeňské sídlo si vybral pozoruhodnou novostavbu na břehu Dunajského kanálu od světoznámého nositele Priztkerovy ceny – francouzského architekta Jeana Nouvela (v Praze známého stavbou centra Zlatý Anděl). Její pětasemdesátimetrová věž se tyčí jako socha nad centrem rakouské metropole. Díky různým barevným tónům a různým úhlům naklonění mění skleněné fasády budovy v průběhu dne a s každou změnou počasí svůj vzhled. V interiéru se „vyřádila“ se zajímavým „světelným stropem“ švýcarská umělkyně Pipilotti Rist. Velmi originální je „zelená stěna“ – vertikální umělecké dílo francouzského botanika Patricka Blanca.

Co se děje… na Slovensku

Co se děje… na Slovensku

Ve spolupráci s Českým centrem se v několika bratislavských galeriích představí mladí výtvarníci z České republiky, a to především studenti uměleckých škol. V Galerii Medium bude od 13. 1. do 6. 2. vystaveno dílo posluchačů Ateliéru Stanislava Diviše Vysoké školy uměleckoprůmyslové a v Galerii PF 01 (od 24. 1. do 28. 2.) se svou prací pochlubí studenti středních, vyšších a vysokých výtvarných škol, kteří byli oceněni Národní cenou za studentský design za rok 2010. Zájemci o současné české umění se během ledna mohou v Galerii FruFru seznámit i s tvorbou již etablovaného českého výtvarníka Petra Bařinky. Zlínský rodák, který v roce 2009 obdržel Cenu NG 333 Národní galerie a Skupiny ČEZ, určenou tvůrcům do 33 let, se prosadil vtipnými instalacemi a malbami ovlivněnými reklamou, animovanými seriály i klasickým moderním uměním.
 

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

Nevšední muzikantský zážitek slibuje společný koncert komorního orchestru Czech Virtuosi a souboru Hradišťan v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla v předvečer svátku Tří králů, tedy 5. ledna. Potěší zejména posluchače, kteří se rádi vracejí k lidové tradici. 

O čem se mluví…  v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

Glenn Miller Orchestra
Nejslavnější swingový orchestr na světě se vrátí 8. ledna 2011 do pražského Obecního domu. Osmnáctičlenné těleso vynikajících hudebníků s kapelníkem a pianistou Wilem Saldenem uvede program EVENING OF SWING AND ELEGANCE, nejznámější swingové a jazzové skladby svého zakladatele Glenna Millera, ale i dalších amerických legend tohoto žánru ze 40. až 80. let minulého století. Elegantní orchestr zahraje také v Karlových Varech (15. 1.), Plzni (16. 1.) a Ostravě (17. 1.). 

Cikánské Vánoce

„Kupují hlavně alkohol, nejvíc ten tvrdý, pálenku a taky levné krabicové víno a pak maso, máme tu vždy nějaké druhojakostní, uzené vepřové uši, vepřové hlavy nebo uzená žebra, po těch se vždycky jenom zapráší. Děti si chodí pro sladkosti, neumějí sice počítat, ale pokaždé hodí na pult hrst centů a řeknou, ať jim za to něco dám, je jim jedno co, nějaké čokolády a cucací bonbony,“ popisuje mi prodavač z malého krámku v Letanovcích, jak místní Romové nakupují na Vánoce.
 

Nález století

Nález století

Relikviář svatého Maura

Rok Maura. Tohle pojmenování získal letopočet 2010. Před pětadvaceti lety byl totiž v Bečově nad Teplou na Karlovarsku nalezen relikviář svatého Maura – jedinečná středověká památka z pozlaceného stříbra a mědi, ozdobená téměř dvěma sty drahých kamenů. Podle odborníků druhý nejcennější poklad u nás po korunovačních klenotech.
 

Kde se vzaly ohňostroje

Kde se vzaly ohňostroje

První zmínky o výrobě petard z praženého bambusu pocházejí z Číny, ze 3. století př. Kr.. Bambus prý vydával velký hluk, což byl ideální způsob k zahánění zlých duchů. Samotný ohňostroj se ovšem zrodil až s vynálezem střelného prachu, který poprvé popsal čínský alchymista Sun v roce 682.

Michaela Gübelová 1/11

Vážení a milí,
když píšu tyto řádky a z okna redakce koukám na Prahu, zasněžená vypadá kouzelně a úžasně čistě. Je to ale jen vnější stav. Po listopadových volbách právě tady nic není v pořádku, a čisté už vůbec ne. Pravicoví voliči hlasovali pro pravici, levicoví pro levici. Jak je to prosté! Jenomže vzniklá pravolevá koalice své voliče podfoukla! A ti, místo od voleb očekávané změny, pociťují totální deziluzi. Dali ji najevo demonstracemi, marně… Vítězná TOP 09 se ocitla v opozici.

Mladé herečky

Kolik umu se skrývá v půvabu?

Každý rok opouštějí různá divadelní učiliště desítky nových talentů s „papírem“ na hereckou profesi. V Tháliiných stáncích bývá však většinou plno, pro stříbrné plátno i televizní obrazovky tvůrci neradi riskují a obsazují oblíbené stálice. Mladé tváře je ovšem třeba přece jenom čas od času doplňovat, a tak se nové talenty, byť s obtížemi, přece jenom začnou prosazovat. Upoutat trvale, to však chce nejenom štěstí, ale nehasnoucí jiskru, profesionalitu i trpělivost. Povšimněme si několika půvabných mladých dam, které v posledních měsících především na divadelních prknech přesvědčily, že je s nimi třeba počítat. Některé z nich už měly štěstí i na kontakt s kamerou, tím pádem vcházejí postupně do širšího diváckého povědomí. 

XANTYPA 1/11

XANTYPA Číslo 1/11

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne