Pierce Brosnan

Neodolatelný dobrodruh i spolehlivý manžel

Nepočítáme-li parodie, slavnou formuli „My name is Bond, James Bond“ dosud na stříbrném plátně proneslo pouze šest mužů. Irský herec PIERCE BROSNAN byl pátým z nich. Jako představitel agenta 007 se veřejnosti poprvé představil na londýnské tiskovce v červnu roku 1994, kdy bondovskou sérii mnozí odepisovali jako zastaralou. Brosnan však do ní vtrhl famózním bungee jumpem a postaral se o její obdivuhodnou renesanci
 

Pierce BrosnanBondova nová šéfová ve filmu ZLATÉ OKO ho pohrdlivě nazvala „sexistickým dinosaurem“. Jeho pátý představitel však v soukromém životě zosobňuje spíš opak tohoto tvrzení. Brosnan dal opakovaně najevo, že své partnerky nepokládá za hračky na jedno použití. Těžce nesl smrt první ženy, jejíž dvě děti z prvního manželství přijal za vlastní. Druhý sňatek si i po několikaleté známosti pečlivě rozmýšlel. Je starostlivým otcem a bulvárnímu tisku neposkytuje žádné záminky ke skandálům. Navíc v několika filmech dokázal, že na svůj archetyp neodolatelného fešáka se dokáže podívat i s úsměvným nadhledem.
V našich kinech se nedávno objevil v pozoruhodném milostném dramatu NEZAPOMEŇ NA MĚ (2010). Hrál v něm otce hlavního hrdiny, který se trápí kvůli smrti svého bratra a právě v té době se zahledí do atraktivní dívky. V thrilleru MUŽ VE STÍNU (2010), jehož česká premiéra se chystá v nejbližších dnech, účinkoval pod taktovkou slavného Romana Polanského. V přepisu románu DUCH Z PERA ROBERTA HARRISE zosobnil britského ex-premiéra s temnou minulostí. Ta začne vyplouvat na povrch ve chvíli, kdy je objevena mrtvola předchůdce nájemného spisovatele (Ewan McGregor), pověřeného prací na politikových memoárech.

Od Goldfingera k Zeffirellimu
Narodil se 16. května 1953 v irském městečku Navan, ležícím asi čtyřicet kilometrů severozápadně od Dublinu. Jeho matka May se vdala necelý rok předtím, když jí bylo devatenáct. Pierceovi rodiče však spolu nevydrželi dlouho. Otec Thomas, který se živil jako tesař, rodinu brzy opustil. Matka odešla za prací do Londýna a syna dala na vychování ke svým rodičům. „Když mi bylo šest, dědeček s babičkou zemřeli, tak jsem žil u tety a pak u strýce. Do školy jsem chodil ke Křesťanským bratrům, kteří byli prostě příšerní. V mámě nebo tátovi jsem neměl žádný vzor, tak jsem se naučil stát na vlastních nohou a přežít. Když jsem nevěděl, co dělat, předstíral jsem, že to vím,“ zavzpomínal Pierce.
V jedenácti přesídlil za matkou a jejím novým partnerem do Londýna. Jeden z prvních filmů, který tehdy viděl, byla klasická bondovka GOLDFINGER se Seanem Connerym. „Ten film mě naprosto uchvátil. Byl barevný a širokoúhlý, zatímco všechny filmy, které jsem až do té doby viděl v Irsku, byly černobílé. Od té doby jsem toužil po herectví, ale Bondem jsem být nechtěl. Fascinovali mě jenom zločinci,“ prozradil po letech. „V padesátých letech v katolickém Irsku nebylo zrovna jednoduché být dítětem z rozpadlého manželství. Byl jste jiný, mluvilo se o vás. Když jsme se přestěhovali do Londýna, přišly zase jiné problémy. Kvůli svému irskému původu jsem mezi ostatní kluky moc dobře nezapadal,“ podotkl o svém dospívání.
Po ukončení školy se protloukal všelijak. Živil se jako taxikář, reklamní kreslíř a nějaký čas i jako cirkusový polykač ohně. Mezitím se uchytil v experimentálním divadle Oval House Theater a v londýnském Drama Center studoval herectví. Jako hrající inspicient působil v York Theatre Royal, kde po šesti měsících dostal svou první roli: získal ji v dramatu slavného Tennessee Williamse. Ve dvaceti se poznal s italským filmovým a divadelním mágem Frankem Zeffirellim. Ten Brosnana obsadil do inscenace, kterou nastudoval v londýnském West Endu.

Ve stínu Remingtona Steela
„Divadlo je základ,“ tvrdí paradoxně herec, který se v devadesátých letech zařadil k nejznámějším ikonám stříbrného plátna. „Nespoléhám na hvězdnou image. Ačkoli mám všechen ten bengál kolem filmu rád, člověk ho nesmí brát až tak vážně,“ dodává. Před filmovou kamerou debutoval rolí irského teroristy v gangsterce DLOUHÝ NEBEZPEČNÝ PÁTEK (1979). Mihl se v hvězdně obsazené detektivce ROZBITÉ ZRCADLO (1980) podle příběhu Agathy Christie. Popularitu, pravidelné honoráře, ale také absurdní odbočku v jeho filmové kariéře znamenal americký televizní seriál REMINGTON STEEL (1982 – 1987), v němž ztvárnil nonšalantního soukromého detektiva.
Poté, co z bondovské série odešel Roger Moore, kandidátem na nového představitele 007 se stal právě Brosnan. Producent bondovek Albert „Cubby“ Broccoli měl ale podmínku: „Remington Steel nebude jako James Bond a James Bond nebude jako Remington Steele.“ Společnosti NBC se však na poslední chvíli rozhodla v seriálu pokračovat. A protože Brosnan byl vázán smlouvou, part šarmantního agenta tehdy získal Timothy Dalton.
„O tu roli jsem přišel ve čtvrtek v 18.35 večer. Položil jsem telefon a řekl manželce, že je to v háji. Byl jsem trochu rozladěný, ale nedalo se nic dělat. Musel jsem jít dál. V těch dobách jsem se párkrát podíval do zrcadla a pronesl onu proslulou větu ‚Jmenuji se Bond, James Bond‘. Ale rozhodně jsem nečekal, že se Bond do mého života ještě někdy vrátí,“ shrnul své tehdejší pocity.
Manželkou, které líčil osudný telefonický hovor, byla o tři roky starší australská herečka Cassandra Harris. Vzali se v prosinci 1980, byli spolu jedenáct let a Brosnan se o ní vždycky vyjadřoval v superlativech. „Cassie ze mě udělala skutečného herce i otce,“ prohlásil v dávném interview. „Rodina je pro mě vším, dává mému životu smysl,“ dodal v jiném rozhovoru. Z dřívějšího manželství měla jeho žena dceru Charlotte a syna Christophera, v roce 1983 se Brosnanovým narodil syn Sean. Den po výročí jejich svatby, v prosinci 1991 však Cassandra prohrála svůj boj s rakovinou vaječníků a zemřela v Pierceově náruči. Nešťastný vdovec se uzavřel před světem, uklidňoval se malováním obrazů a k hrobu milované ženy prý každý den nosil květiny.

Džentlmeni v groteskním světle
Před nástupem do bondovského cirkusu nebyla Brosnanova filmografie nijak oslňující. Za pozornost však stojí jeho role sovětského agenta ve forsythovském thrilleru ČTVRTÝ PROTOKOL (1987), v níž se chtěl údajně vymanit z uhlazené "remingtonsteelovské" škatulky. Parodický nádech měla jeho figura blazeovaného džentlmena Philease Fogga z televizní adaptace verneovky KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ (1989). Zajímavou postavu ztvárnil také v Beresfordově retru PAN JOHNSON (1990), odehrávajícím se ve dvacátých letech minulého století v britské kolonii. Hrál v něm šéfa vzdělaného černocha, který se snaží získat přízeň bílých pánů.
V hororové sci-fi TRÁVNÍKÁŘ (1992), realizované podle románu Stephena Kinga, zosobnil troufalého vědce, jenž z méněcenného mladíka vytvoří pomstychtivé monstrum. Sebeironickou kreací zpestřil populární převlekovou komedii MRS. DOUBTFIRE – TÁTA V SUKNI (1993), v níž ztělesnil nového přítele hrdinovy odtažité manželky. Jeho hezoun Stu však v milostném souboji se zdánlivým outsiderem (v podání Robina Willimase) nakonec potupně prohraje.
„Bond je muž, který se nenechá ovládat svými emocemi, především pokud jde o ženy. Nedovolí, aby vstoupily do jeho života natrvalo. Tentokrát však připustí, aby se to Natálii v podání Izabelly Scorupco podařilo o něco déle, než by to dovolili Connery nebo Moore. Chtěl jsem nalézt rovnováhu mezi prací obou mých předchůdců,“ poznamenal o dobrodružství ZLATÉ OKO, v němž začal být agent 007 méně promiskuitní. „V devadesátých letech musí být sex bezpečný. Milovat se s někým vás někdy bohužel může stát život,“ zauvažoval o hrozbě AIDS, jejíž reflexe se objevila v mnoha filmech, včetně bondovek.

Pierce Brosnan 01

 

Celý článek Jana Folla si přečtete v tištěné Xantypě ......
 

XANTYPA 06/10 - výběr z článků

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Cena sympatie? Pro herce, sportovce, zpěváka? Ne, pro malíře! Udělili ji fandové a fanynky? Ne! Především lidé od fochu. Teoretici výtvarného umění, kritici a umělci. Soutěž MALBA A JEJÍ PŘESAHY pořádalo už potřetí Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a byla určena pro umělce do třiceti let. Cenu sympatií diváků získal Marek Číhal, student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického, který je letos na stáži na pražské Akademii výtvarných umění.
 

KRÁL VÍN České republiky 2010

KRÁL VÍN České republiky 2010

Vinařská soutěž KRÁL VÍN České republiky se koná již po páté. V posledních letech se soutěže vždy účastnilo více než 1 000 českých a moravských vín. Stejné počty očekávají organizátoři i v letošním roce.

Praha s láskou

Praha s láskou

Praha s láskou Ondřeje Kavana
Praha, 3. června 2010
V Praze byla slavnostně zahájena výstava Praha s láskou Ondřeje Kavana. Šedesát
velkoformátových fotografií vystavených na Hradčanském náměstí v galerii pod širým nebem
nabízí návštěvníkům netradiční pohledy na místa, která denně míjíme mnohdy bez
povšimnutí. Výstava navazuje na monumentální fotografickou publikaci Praha vydanou
v prosinci 2009.

 

STRUNY PODZIMU

STRUNY PODZIMU

15. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Praha, 19. září–21. listopadu 2010
 

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Jmenuje se Open Air Festival a oblíbíte si ho nejen vy, ale i manžel a děti. Jde totiž o letní festival, který je určený pro celou rodinu. Poslechnete si na něm koncerty hvězd jako Faithless, Röyksopp, Kasabian, Richard Müller, Buty, Dan Bárta a Illustratosphere a desítky dalších. Vaše děti si užijí atrakce v dětské zóně, soutěže, hry, malování na obličej, klauny... Manžel určitě ocení sportovní a adrenalinovou zónu. Večer se pak společně vrátíte do hlídaného a odděleného stanového městečka, určeného speciálně pro rodiny s dětmi. A nejlepší na tom všem je, že nemusíte ani rušit plány na letní dovolenou nebo nepříjemně škrtit rodinný rozpočet. Pokud jste členy zákazníky O2 a jste členy O2 Extra, pak zaplatíte za dvě „dospělé“ vstupenky v předprodeji pouhých 880 korun (v rámci speciální akce 1+1 vstupenka zdarma). A vaše děti, pokud jim je do 12 let (včetně) vstupné na festival platit nemusí vůbec. Na co se tedy v Panenském Týnci (zhruba 30 minut jízdy od Prahy) vlastně můžete těšit?
 

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

Necelé dva týdny nás dělí od velkolepého křtu PSH v holešovickém klubu SaSaZu. Ten se koná již v pátek 4. června a kapela se rozhodla vám nedat jediný důvod proč tento fenomenální mejdan nenavštívit. Křtít se bude album EPILOG, v pořadí třetí deska této pražské legendy, které se ne náhodou stalo 4. nejprodávanějším titulem na českém trhu za minulý týden (hitparáda IFPI). EPILOG je totiž zábavným a pestrým mixem, z kterého si každý vybere to své.

ABECEDA 6/10

ABECEDA 6/10

Dvacet tři písmen, dvacet tři slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

TIPY ROCK & POP 6/10

Local Natives: Gorilla Manor
Po dlouhé době nadějeplná „svěženka“. Pětice hochů z kalifornského městysu Silver Lake na svém debutu vaří z mnoha přísad, ale vynalézavě, s citem a velmi chutně. Někdy rytmem připomenou první Talking Heads, lahodné vokály jako by se linuly z hrdel Crosby, Stills & Nash. Kdosi vtipně poznamenal, že jejich písničky zní, jako kdyby si post punkeři rozbili stan někde v africké buši. Dodávám, že si s sebou nejspíš vzali nějaká obluzovadla z éry sanfranciských hippies. Local Natives se tak zařadili po bok hudebně všežravých kapel, které slavily úspěchy v loňském roce: Fleet Foxes, Animal Collective či Grizzly Bear. Má-li tato osvěžující a v nejlepším slova smyslu „nadnárodní“ hudba předjímat nový trend v rocku a popu, jsem nadšen.
 

Hvězdy Hollywoodu - výběr z článků

Herec  Al Pacino

Herec Al Pacino

Svým chraplavým hlasem, zálibou v černém oblečení i řadou svých postav připomíná zlověstného démona. V televizním snímku DOKTOR SMRT (2010), který měl nedávno premiéru na filmovém kanálu HBO, ztvárnil proslulého zastánce eutanazie Jacka Kevorkiana. Detroitského patologa, odsouzeného za asistence při sebevraždách, pojal jako tvrdošíjného zastánce lidského práva na svobodnou volbu vlastního konce. Jinou podobu doteku smrti ukázal v seriálu ANDĚLÉ V AMERICE (2003), kde jako homosexuální právník umíral na AIDS.

HEREC ANTHONY QUINN

„Quinn byl jedním z nejoriginálnějších herců, jaké kdy poznala historie kinematografie. Mohl ses od něho učit jak umění, tak i pokoře, skromnosti. Miloval život a vychutnával si ho až do samého konce.“
 

Herec  JACK NICHOLSON

Herec JACK NICHOLSON

V klíčové scéně proslulé krimi ČÍNSKÁ ČTVRŤ soukromý detektiv J. J. Gittes (Jack Nicholson) zfackuje svou klientku. Zoufalá žena mu vzápětí prozradí hrůzné tajemství o své mladičké sestře. Vyjde najevo, že vyplašená dívenka je zároveň její dcerou, kterou zplodila se svým zvráceným otcem. Perverzního boháče, jenž v závěrečné scéně zosobňuje triumf zla, ztvárnil John Huston.

INGRID BERGMAN

INGRID BERGMAN

„Věděla jsem, že tahle dívčina musí být herečkou, protože jinak by jí puklo srdce. Nepracovala pro peníze, pro slávu, pro úspěch, dokonce ani pro zábavu, ale protože musela být herečkou. Chovala se tak, jako by film byl to nejdůležitější, co člověk může dělat,“ cituje Charlotte Chander ve své knize INGRID herečku Fay Wray.
 

BARBRA STREISAND

BARBRA STREISAND

Prvního února letošního roku nazpívalo přes osmdesát světových osobností novou verzi „charitativního“ songu WE ARE THE WORLD. Od původní nahrávky uplynulo už čtvrtstoletí. Nová verze reagovala na katastrofu, která postihla Haiti. Mezi hvězdami, které píseň nazpívaly, nechyběla herečka a zpěvačka Barbra Streisand. 

Romy  Schneider

Romy Schneider

Herečce s krásnou, až slovansky měkkou tváří se podařilo téměř nemožné – vymanit se ze sentimentálních a veleúspěšných rolí princezniček v barvotiskových snímcích rakouské kinematografie a stát se mezinárodní hvězdou. Měla všechny předpoklady prožít šťastný nejen umělecký, ale i osobní život, přesto se tak nestalo. Jedno přání se jí však splnilo – Romy Schneider se stala vynikající umělkyní, hrající s dobrými partnery v dobrých filmech.
 

Sandra Bullock

Sandra Bullock

Parťačka pro každé počasí
Letos 6. března si přišla osobně převzít nejznámější hollywoodskou anticenu Zlatá malina. „Chci s vámi projít scénář, abyste mi řekli, co jsem měla udělat líp,“ zavtipkovala při přebírání potupné „trofeje“ za film ALL ABOUT STEVE. Hned následující den však za jiný film získala Oscara. V dramatu THE BLIND SIDE, inspirovaném skutečným osudem, ztvárnila adoptivní matku černého hromotluka, z něhož díky nezištné péči okolí vyroste hvězda amerického fotbalu. Její madam Tuohy umí být vlídná, ale také překvapivě neústupná. Dokáže to v klíčové scéně, kde uzemní gang otrlých výrostků…

Bette Davis

Bette Davis

„Já blázen odešla do Hollywoodu, kde tehdy slyšeli jen na platinové blondýnky a kde dlouhé nohy byly důležitější než talent. I ode mne vždy požadovali, abych byla krasavicí, jenže já jsem bojovala za realismus.“

Elvis Presley

Elvis Presley

„Někdy už míval mindráky z pocitu, že jako čtyřicetiletej chlap se natřásá v rytmu hitu HOUND DOG jako kluk. Měl přece jenom vyšší ambice. Jednou mluvil o plánech dělat producenta, jindy dokonce režiséra, jenže dál už nepodnikl nic, aby se svým představám přiblížil.“ 

Drsný dobyvatel i rozháraný kumštýř

V muzikálu NINE, který je parafrází Felliniho fantaskní zpovědi 8 1/2, hraje italského režiséra. Rozháraný filmař, kterého kdysi ztvárnil Marcello Mastroianni, čelí tvůrčí krizi, slabosti pro něžné pohlaví i obskurním ženským vrtochům. V podívané, která do našich kin vstoupí v březnu, má kolem sebe sestavu vyhlášených krasavic, včetně Penélope Cruz, Nicole Kidman, Kate Hudson a nestárnoucí Sophie Loren. Ukázky naznačují, že DANIEL DAY-LEWIS tu znovu dokazuje svou schopnost přesvědčivě zahrát přímočarého raubíře i rozervaného umělce.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/10

XANTYPA Číslo 06/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne