XANTYPA 06/10

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Malíř Marek Číhal a Ti druzí…

Cena sympatie

Cena sympatie? Pro herce, sportovce, zpěváka? Ne, pro malíře! Udělili ji fandové a fanynky? Ne! Především lidé od fochu. Teoretici výtvarného umění, kritici a umělci. Soutěž MALBA A JEJÍ PŘESAHY pořádalo už potřetí Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků a byla určena pro umělce do třiceti let. Cenu sympatií diváků získal Marek Číhal, student Fakulty výtvarných umění brněnského Vysokého učení technického, který je letos na stáži na pražské Akademii výtvarných umění.
 

KRÁL VÍN České republiky 2010

KRÁL VÍN České republiky 2010

Zahájil prodej vstupenek na Královské košty

Vinařská soutěž KRÁL VÍN České republiky se koná již po páté. V posledních letech se soutěže vždy účastnilo více než 1 000 českých a moravských vín. Stejné počty očekávají organizátoři i v letošním roce.

Praha s láskou

Praha s láskou

Praha s láskou Ondřeje Kavana
Praha, 3. června 2010
V Praze byla slavnostně zahájena výstava Praha s láskou Ondřeje Kavana. Šedesát
velkoformátových fotografií vystavených na Hradčanském náměstí v galerii pod širým nebem
nabízí návštěvníkům netradiční pohledy na místa, která denně míjíme mnohdy bez
povšimnutí. Výstava navazuje na monumentální fotografickou publikaci Praha vydanou
v prosinci 2009.

 

STRUNY PODZIMU

STRUNY PODZIMU

JAZZ, KLASIKA, TRADICE, EXPERIMENT

15. ročník mezinárodního hudebního festivalu
Praha, 19. září–21. listopadu 2010
 

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Letní festival pro celou rodinu, který vás nezruinuje?

Zapište si Panenský Týnec – 12. až 14. srpna

Jmenuje se Open Air Festival a oblíbíte si ho nejen vy, ale i manžel a děti. Jde totiž o letní festival, který je určený pro celou rodinu. Poslechnete si na něm koncerty hvězd jako Faithless, Röyksopp, Kasabian, Richard Müller, Buty, Dan Bárta a Illustratosphere a desítky dalších. Vaše děti si užijí atrakce v dětské zóně, soutěže, hry, malování na obličej, klauny... Manžel určitě ocení sportovní a adrenalinovou zónu. Večer se pak společně vrátíte do hlídaného a odděleného stanového městečka, určeného speciálně pro rodiny s dětmi. A nejlepší na tom všem je, že nemusíte ani rušit plány na letní dovolenou nebo nepříjemně škrtit rodinný rozpočet. Pokud jste členy zákazníky O2 a jste členy O2 Extra, pak zaplatíte za dvě „dospělé“ vstupenky v předprodeji pouhých 880 korun (v rámci speciální akce 1+1 vstupenka zdarma). A vaše děti, pokud jim je do 12 let (včetně) vstupné na festival platit nemusí vůbec. Na co se tedy v Panenském Týnci (zhruba 30 minut jízdy od Prahy) vlastně můžete těšit?
 

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

POZVÁNKA NA KŘEST CD PSH

Necelé dva týdny nás dělí od velkolepého křtu PSH v holešovickém klubu SaSaZu. Ten se koná již v pátek 4. června a kapela se rozhodla vám nedat jediný důvod proč tento fenomenální mejdan nenavštívit. Křtít se bude album EPILOG, v pořadí třetí deska této pražské legendy, které se ne náhodou stalo 4. nejprodávanějším titulem na českém trhu za minulý týden (hitparáda IFPI). EPILOG je totiž zábavným a pestrým mixem, z kterého si každý vybere to své.

ABECEDA 6/10

ABECEDA 6/10

Tomáš Klus herec, písničkář a hudební skladatel

Dvacet tři písmen, dvacet tři slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

PŘIPRAVIL VÍTĚZSKAV ČÍŽEK

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

TIPY ROCK & POP 6/10

Připravil VOJTĚCH LINDAUR

Local Natives: Gorilla Manor
Po dlouhé době nadějeplná „svěženka“. Pětice hochů z kalifornského městysu Silver Lake na svém debutu vaří z mnoha přísad, ale vynalézavě, s citem a velmi chutně. Někdy rytmem připomenou první Talking Heads, lahodné vokály jako by se linuly z hrdel Crosby, Stills & Nash. Kdosi vtipně poznamenal, že jejich písničky zní, jako kdyby si post punkeři rozbili stan někde v africké buši. Dodávám, že si s sebou nejspíš vzali nějaká obluzovadla z éry sanfranciských hippies. Local Natives se tak zařadili po bok hudebně všežravých kapel, které slavily úspěchy v loňském roce: Fleet Foxes, Animal Collective či Grizzly Bear. Má-li tato osvěžující a v nejlepším slova smyslu „nadnárodní“ hudba předjímat nový trend v rocku a popu, jsem nadšen.
 

TIPY VÝTVARNÉ UMĚNÍ 6/10

PŘIPRAVILALENKA LINDAUROVÁ

Planeta Eden
Svět zítřka v socialistickém Československu 1948 – 1978
Dům umění města Brna
5. 5. – 25. 7. 2010

Při pohledu zpět do historie se nelze nikdy ubránit jisté nostalgii. Tím spíš, když sledujeme někdejší socialistické vize lepších zítřků a navíc některé výdobytky technologií umíme posoudit. Výstava PLANETA EDEN představuje jakousi karikaturu, parodii, v níž se utopický svět zítřka proměnil. Ukazuje, jak se společenská utopie druhé poloviny padesátých let minulého století rychle proměňovala v utopii technickou. Expozice je rozdělena do sedmi částí. Oddíl Film nabízí plakáty vědecko-fantastických filmů, Svět zítřka zase reprodukce budoucích světů, v části Technika vítězí najdeme především téma letů do vesmíru. Sekce nazvaná Sluneční město přináší způsoby, jak vtáhnout do lepších světů i děti, oddíl Mezi Radarem a Labyrintem seznamuje diváky s výtvarnými díly na téma budoucnost a Retrofuturismus ukazuje tato témata ve tvorbě současných autorů. Projekt Planeta Eden doplňuje stejnojmenná kniha s bohatým obrazovým doprovodem
 

TIPY KNIHY 6/10

PŘIPRAVIL Vladimír Karfík

JEAN SANTEUIL
MARCEL PROUST
přeložil Michal Novotný
(Academia, Praha)
Marcel Proust není od této chvíle ani pro nás autorem jediného, mohutného díla HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ČASU, bez něhož by neexistovala literatura uplynulého století taková, jakou ji známe. Teprve dlouho po Proustově smrti se do rukou André Mauroise dostalo na sedmdesát hustě popsaných sešitů a množství volně popsaných stran s dotud neznámým Proustovým rukopisem. Maurois rozpoznal, že jde o první autorův román, nehotový, místy fragmentární. Proust text navždy odložil a asi po deseti letech začal svůj životní román psát znovu – tentokrát už jako HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ČASU. JEANA SANTEUILA tedy můžeme číst jako první pokus zmocnit se látky, z níž vzniklo HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ČASU. Rekonstrukcí neznámého rukopisu se třicet, pro nás téměř devadesát let po autorově smrti připomněl Marcel Proust znovu. Třebaže ne každý v něm vidí předobraz Hledání ztraceného času, nelze pominout, že zázemí obou románů je téměř totožné. Jsou tu stejná místa děje, i postavy románu často připomínají nezapomenutelné Guermanty, Odettu, barona Charluse. Přesto je Jean Santeuil jiný román, mladý Proust líčí děje bezprostředněji, bez nostalgie, doba do nich vstupuje příměji, třeba v líčení společenských afér, za všechny třeba proces s Alfredem Dreyfussem, který Santeuil prožívá právě tak, jak se bytostně dotýkal Prousta. Čas tohoto románu byl ještě příliš čerstvý, ještě nebyl ztracen v mlhách. Román je otevřeněji autobiografický, přestože vyprávěč se tentokrát skrývá za třetí osobu, a je vzrušující už tím, že si při čtení nemůžeme vymazat prožitek HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ČASU. 

TIPY KLASICKÁ HUDBA 6/10

PŘIPRAVILA ANNA ŠERÝCH

CONCENTUS MORAVIAE
29. 5. – 26. 6. 2010
Sedmnáct měst a třiatřicet koncertů, objevná hudební dramaturgie a neodolatelné moravské historické klenoty – to je 15. ročník festivalu CONCENTUS MORAVIAE. Začíná se v nejstarší perle: románské bazilice Nanebevzetí Panny Marie v klášteře Porta coeli (Brána nebes) u Tišnova. Rozezní ji mariánské nešpory Claudia Monteverdiho VESPRO DELLA BEATE VIRGINE (soubor Collegium 1704). V barokním klenotu jižní Moravy, zámku Milotice, zazní renesanční a moderní hudba i nenapodobitelný kontratenor Dominique Visse. Zámky Žďár nad Sázavou, Lysice, Boskovice, hrad Pernštejn a další ochutnají baroko i jazzové inspirace. Na zámku v Rájci-Jestřebí uvede Trio Andrzeje Jagodzińského polské chopinovské jazzování, a když zajedete do Náměště nebo do Slavkova, poznáte houslistku Amandinu Bayer a její Gli Incogniti, soubor, který v evergreenových skladbách Antonia Vivaldiho, včetně ČTVERA ROČNÍCH DOB, doslova září!
 

TIPY FILM 6/10

PŘIPRAVIL TOMÁŠ BARTOŠEK

MUŽI, CO ZÍRAJÍ NA KOZY
USA, Velká Británie – 2009
Režie: Grant Heslov
Ne, nebojte se, nejedná se o nějakou „erotickou“ přiblblost s dalším českým obscénním názvem. Název černé komedie znamená to, co vskutku znamená. Těmi muži, zírajícími na kozy, jsou američtí psychošpioni, tedy vojáci cvičení v osmdesátých letech ke zcela novému způsobu boje. Nejlepší z nich byl Lyn Cassady, který dokázal pohledem způsobit zvířeti srdeční zástavu. V době druhé války v Iráku (2003) se s ním seznámí novinář Bob Wilton a doprovází jej na dobrodružné cestě přes poušť. Dozvídá se od něj o veliteli Armády Nové Země, šamanském plukovníkovi Billu Djangovi, který vymyslel a prosadil ideu moderních mírumilovných vojáků, bojujících s nepřítelem neortodoxními způsoby. Jeho jednotka po čase připomínala spíše partičku hipíků, měla však občas výsledky. Samotný Cassady dokázal na dálku najít generála NATO, uneseného Rudými brigádami. Bob považuje svého společníka za cvoka, postupně však podléhá jeho „auře“. Pikantní na celé věci je, že to není výmysl. Novinář Jon Ronson shromáždil ve stejnojmenné knize rozhovory s příslušníky jednotky americké armády, jež se ve skutečnosti nazývala První prapor Země. Filmaři přizpůsobili jeho poznatky svým potřebám. Vznikl tak originální absurdní příběh, z nějž kromě zábavy občas i trochu mrazí a v němž excelují známí herci George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges a Kevin Spacey. – Kniha právě vyšla česky.
 

TIPY DIVADLO 6/10

Připravil JIŘÍ P. KŘÍŽ

PORNOHVĚZDY
TOMÁŠ KOLEČKO, TOMÁŠ SVOBODA, PETR WAJSAR
REŽIE: TOMÁŠ SVOBODA
ROXY / NoD PRAHA
Vodovod netěsní, kape to, díru je třeba utěsnit… Instalatér a zákaznice…To jsou PORNOHVĚZDY „v tom hašišovém doupěti“ – v Roxy v Dlouhé! Vysoko přesáhly mnohé, co se u nás dosud na jevišti objevilo. Prvoplánoví diváci a mravnostní policie se dočkají i mydlení hlava nehlava, díra nedíra. Pěkně v tempu a rytmu, jak to známe z filmové produkce neobeznámené s významem slova estetika. Od prvního songu stojí ale zato se zaposlouchat. Texty jsou inteligentní, lexikálně bohaté, přesně vázané a plné obrazů překonávajících veršodrbání v přemnožených pražských muzikálových produkcích. Hudba odráží popík, tvrdý rock, hip-hop, folk, vlnu protestsongů, ale i budovatelskou éru, politickou píseň, PYŠNOU PRINCEZNU, PRODANOU NEVĚSTU… Celek je vzácně originální, jedinečný. Za provokací uslintanou a pokleslou pornoerotikou mění se příběh v reflexi našich životů od šedesátých let. Autoři se nebáli ani sebeironických osobních bilancí. Znamenitě postihli rozdíly mezi sny o umění a realitou kultury v žumpě trhu. Zbylo ještě dost prostoru na sarkasmy namířené k velkohubým muzikálovým až lyrikálovým propadákům. Na PORNOHVĚZDÁCH zkrátka neusnete. V nominacích na Cenu Alfreda Radoka za Wajsarovu hudbu vystoupaly až na druhou příčku.
 

Jednou, a dost!

Připravil Vítězslav Čížek

Máme zase jednou volby. Formuje se nová politická garnitura a je to spíš otázka pro sázkové kanceláře, jestli nám novou vládu nadělí už Mikuláš, nebo na poslední chvíli teprve Ježíšek. Ale co bude nová garnitura dělat, je nad slunce jasné už teď. Ještě ani neuschne inkoust na podpisu pod jejím ustanovovacím dekretem, a už nebude mít v hlavě nic jiného než jak to zařídit, aby byla příště zvolena znovu. Tím vyčerpá veškerou svou kapacitu a ještě si bude půjčovat.

Pierce Brosnan

Pierce Brosnan

Neodolatelný dobrodruh i spolehlivý manžel

Nepočítáme-li parodie, slavnou formuli „My name is Bond, James Bond“ dosud na stříbrném plátně proneslo pouze šest mužů. Irský herec PIERCE BROSNAN byl pátým z nich. Jako představitel agenta 007 se veřejnosti poprvé představil na londýnské tiskovce v červnu roku 1994, kdy bondovskou sérii mnozí odepisovali jako zastaralou. Brosnan však do ní vtrhl famózním bungee jumpem a postaral se o její obdivuhodnou renesanci
 

Prase

Prase

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU BRNO

Nádherná hříčka o zabijačce v českých luzích a hájích. Lokalizovat můžeme i přesněji: na Hrádečku. Hlídaném kvůli „chrámu a tvrzi“ nepřítele režimu kohortou estébáků, s lidem vůkol dílem moudrým, dílem bojácným. Když si ale ten Havel usmyslí udělat pro podobně pochybné kamarády zabijačku, dá se obejít kordon i zákon.

NEOBYČEJNÝ MUŽ NEOBYČEJNÉ ŽENY

NEOBYČEJNÝ MUŽ NEOBYČEJNÉ ŽENY

Podle známého bonmotu je moderní literatura výhradní záležitostí bílého muže ze středních vrstev. I rodící se česká vlastenecká společnost pociťovala nedostatek ženského elementu, dokonce tak bolestně, že si svoji první básnířku Žofii (Sophii) Jandovou rovnou vytvořila. Zřejmě jako zjevení musela působit osobnost první skutečné české spisovatelky Boženy Němcové. Pro provinční Čechy je charakteristické, že dožila v bídě, podporována pouze několika přáteli, ale nad jejím hrobem se pomalu začal vytvářet kult a mýtus. Součástí tohoto mýtu se stal i její muž Josef Němec, jemuž se stalo pozemským i posmrtným osudem být manželem slavné ženy.

Romy  Schneider

Romy Schneider

Herečce s krásnou, až slovansky měkkou tváří se podařilo téměř nemožné – vymanit se ze sentimentálních a veleúspěšných rolí princezniček v barvotiskových snímcích rakouské kinematografie a stát se mezinárodní hvězdou. Měla všechny předpoklady prožít šťastný nejen umělecký, ale i osobní život, přesto se tak nestalo. Jedno přání se jí však splnilo – Romy Schneider se stala vynikající umělkyní, hrající s dobrými partnery v dobrých filmech.
 

Spisovatel a výtvarník Eugen Brikcius

Spisovatel a výtvarník Eugen Brikcius

Nikdy jsem se nestal grafomanem

V květnu vydal spisovatel, básník, filosof, esejista a výtvarník Eugen Brikcius svou již čtrnáctou knihu, sbírku milostné poezie s názvem MESÓN EL CENTRO. Oslaví také třicet let od svého odchodu do zahraničí. I když v České republice pobývá poměrně často, se ženou i synem žije trvale ve Vídni. Cítí se být Evropanem, protože ideu EU „považuje za vyloženě správnou ideu“. Stačil jsem ho vyzpovídat během jeho pobytu v Praze, a to stylově – v nově otevřené literární kavárně Nano na Národní třídě.

Šangri-la leží v Pákistánu

Šangri-la leží v Pákistánu

Údolí Hunza se táhne jako gigantická brázda napříč pohořím Karakoram na severu Pákistánu. Je to vlastně jakási přírodní pevnost, obehnaná více jak sedm tisíc metrů vysokými horskými štíty. Odnepaměti přitahovala tato odlehlá oblast dobrodruhy a badatele pověstmi o podivných modrookých horalech, kteří se dožívají nezvykle dlouhého věku. Mnozí z dnešních turistů považují Hunzu za Šangri-la – legendární místo ze slavné knihy ZTRACENÝ OBZOR.

Rudy Linka

Rudy Linka

Jazz Fest Man

Někdy před patnácti lety jazzovému světu došlo, že neposlouchat kytaristu, „Čechošvédonewyorčana“ Rudyho Linku by byl jazzový hřích. A přesně před sedmi lety si tenhle Rudy Linka na prachatickém komorním náměstí uvědomil, jak je to náměstí sympatické, a že by byl hřích tam v létě nehrát. Nazval si ho pro sebe jazzovým klubem s otevřenou střechou a v ten den se zrodil Bohemia Jazz Fest, jeden z největších jazzových festivalů v Evropě.
 

Klára Issová & Martha Issová

Klára Issová & Martha Issová

Sestřenice s cizokrajnými jmény a hereckými výkony, které zůstávají v paměti

Klára Issová (nar. 24. 7. 1979)
Klára ještě dnes, i když už dospělá žena, působí křehce, skoro jako porcelánová panenka. Herectví se věnuje od šesti let. Kromě zajímavých divadelních rolí už jako šestnáctiletá debutovala ve výjimečném filmu Saši Gedeona INDIÁNSKÉ LÉTO. Diváky zaujal originalitou a zejména přesvědčivými, přirozeně působícími výkony mladých hereček. V roce 1997 se objevila v Jakubiskově filmu NEJASNÁ ZPRÁVA O KONCI SVĚTA a za vedlejší ženskou roli v něm dostala ocenění Český lev. Dalšího Českého lva získala za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu ANDĚL EXIT (2000).
 

Výtvarník Jiří Skála

Výtvarník Jiří Skála

Držitelem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, ocenění pro výtvarné umělce do pětatřiceti let, se může stát každý rok jen jeden umělec. Laureátem zatím posledního, jubilejního dvacátého ročníku je Jiří Skála. Cenu přijal v Centru pro současné umění DOX z rukou Václava Havla.
 

Křídlo vlaštovky Marty Kubišové

Křídlo vlaštovky Marty Kubišové

Často při ní stáli všichni svatí. Je kalamitní typ. Asi proto se narodila jako nedělňátko, v předvečer dušiček, kdy za námi všichni svatí přicházejí. Aby nad ní drželi ochrannou ruku.
Byla dítě nespavec, maminka, když už viděla, že se blíží křik, po špičkách se zvedla a sedla si k její postýlce. Marta se na ni koukala a to stačilo. Maminka u postýlky pletla, zašívala a tak spolu trávily noci. Otec pracoval jako lékař v nemocnici, a když se doma nevyspal, zůstával raději tam. Mamince to bylo líto, proto se až do vyčerpání snažila zajistit noční klid.
 

FÁRŮV DŮM VE SLAVONICÍCH

FÁRŮV DŮM VE SLAVONICÍCH

Připravila Michaela Streit Kádnerová

Byl čtvrtek. To vím určitě. Jeden čtvrtek před sedmi lety, na který jen tak nezapomenu. Naposledy jsem se tehdy pohádala se svým přítelem. To ráno – muselo být kalné, už kvůli atmosféře – jsme udělali tečku za společnými devíti lety. Hned na to jsem s fotografem nastoupila do auta a vyrazila z Prahy směr Slavonice. Kolega přidal plyn a mne zaplavil slastný pocit vzdalování se. Mířili jsme tam, kde je řád, k někomu, kdo v sobě má uklizeno. K vrstevnici české beatnické generace, která už většinu své cesty proběhla a teď kráčí pomalu a vychutnává si výhled do krajiny. K Anně Fárové.

O dvanácti měsíčkách

Všichni znáte ten příběh, jak jej zaznamenala Božena Němcová. Macecha nenáviděla svoji krásnou, pracovitou, skromnou a hodnou nevlastní dceru Marušku tak, že ji nechala dělat všechny domácí práce, ještě ji bila a mořila hlady, zatímco její vlastní líná dcera Holena nic nedělala a jen si vymýšlela, co by ještě chtěla získat. Nakonec ty dvě uprostřed ledna přikázaly Marušce, aby jim přinesla fialky, potom jahody a nakonec čerstvá jablka. A hrozily jí smrtí, pokud jejich přání nesplní. Maruška věděla, že tenhle úkol se nedá zvládnout, může jedině cestou zmrznout. Jak víme, našla však u ohně dvanáct měsíčků – a Leden vždy předal na okamžik vládu příslušným měsíčkům, a ti jí pomohli žádané sehnat. Když tohle ty dvě ženské bestie viděly, zachtělo se jim dojít si pro vzácnosti osobně, a jak si vzpomínáte, obě byly potrestány za svou chamtivost a bídně v lese zmrzly.
 

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 17

Patriarchální systém myšlení a společenského uspořádání donutil ženy pěstovat vlastnosti, jaké by jinak nepotřebovaly, napsala Simone de Beauvoir ve svém filosofickém bestselleru DRUHÉ POHLAVÍ. Jsou to tyto vlastnosti: morální imaginace, psychologický vhled, soucit a soucítění, autentičnost, prozíravost, jasnozřivost, vnímání životních paradoxů, absence sebedůležitosti, ješitnosti a arogance, neúcta k hierarchiím a smysl pro humor.
Že by muži smysl pro humor neměli? – mohl si nedůvěřivě klást otázku její čtenář. Inu, samozřejmě mají, odpovídala mu „Beauvoirka“, ale takový patriarchální. Jako příklad ráda uváděla, co si o ní vyprávějí „patriarchální“ francouzští literární kritici, kteří si nedovedli představit, že největší intelektuálka jejich generace by mohla být zároveň zdravě náruživá, sexem posedlá a sexu holdující a u mužů úspěšná samička. V tisku nad jejími knihami hýřili intelektuálním vtipem takto:
 

Generace O kontra generace Y

Tématem voleb jsou peníze a důchodci. A mladí lidé hlásí, že tu žijí taky

Po padlém Mirkovi Topolánkovi už nikdo ani nevzdechne; jako by ho nebylo. Blíží se volby. Strany odstartovaly „horkou kampaň“: plivou po sobě stejně jako v té „studené“. A místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně-Žabovřeskách pěstí. Doba je vskutku poněkud šílená, nechutná.

USÁMA, CHŘIPKA, SOPKA… CO BUDE PŘÍŠTĚ?

USÁMA, CHŘIPKA, SOPKA… CO BUDE PŘÍŠTĚ?

Připravil Adam B. Bartoš

Eyjafallajökull. Sopka, o jejíž existenci až dosud téměř nikdo nevěděl. Nedávno však zastavila letecký provoz nad celou Evropou. Možná je v tom ale nevinně.

Belgie se rozpada. Už 180. rok

Belgie se rozpada. Už 180. rok

Připravil Martin Daneš

V posledních týdnech píše mezinárodní tisk o hrozícím rozpadu Belgie. Dle žurnalistů se rozpadá zhruba každé dva roky, a kdyby měly jejich předpovědi dojít rychlého naplnění, nezbyl by tak z malého státu dávno už ani trávník před bruselským královským palácem. Na druhou stranu není v Evropě země rozklíženější mezi dva národy; ve srovnání s ní bylo Československo vzorem bratrské lásky mezi Čechy a Slováky.

CO SE DĚJE....... v New Yorku

CO SE DĚJE....... v New Yorku

Ve čtvrti Tribeca proběhl devátý ročník známého filmového festivalu, který původně vznikl ze snahy Roberta DeNira oživit spodní část Mannhattanu poničenou po jedenáctém září 2001 útoky teroristů. Letos divákům nabídl 87 filmů, 30 dokumentů a 47 krátkých filmů, diskuse s režiséry a herci. Mohli také navštívit projekce pod širým nebem na náměstí Světového finančního centra. A nešťastníkům, kteří nemají čas jít do kina, nabídl virtuální permanentku, takže filmy mohli sledovat on-line a pak si o nich popovídat s ostatními filmovými diváky na on-line chatu. Letos festivalu šéfoval Geoff Gilmore, který v minulosti pracoval pro festival v Sundance, ale nutno říct, že ten newyorský výběrem filmů jeho kvalit nedosáhl. Jejich spektrum bylo opravdu široké; obsáhlo kasovní trháky jako ŠREK: ZVONEC A KONEC, který trojdimenzionálně festival otvíral a po červeném koberci díky tomu promenovaly ve 3D i hvězdy jako Cameron Diaz či Eddie Murphy. Protože se festival snaží být spíše příležitostí pro nezávislý film, prezentoval i zajímavější snímky, například vynikající film Alexe Gibneyho MŮJ VÝLET ZA AL-KAJDOU.
 

CO SE DĚJE....... v Berlíně

CO SE DĚJE....... v Berlíně

Už sto let je přístřeším roztodivných květin a rostlin z celého světa. Zmínky o ní pocházejí z konce 17. století, kdy byla okrasnou plochou. Pak sloužila zemědělcům, botanikům i vědcům, teď je kromě toho i místem relaxace pro miliony návštěvníků ročně. Řeč je o Botanické zahradě v Berlíně, která je jednou z největších v Evropě.
 

CO SE DĚJE....... v Paříži

CO SE DĚJE....... v Paříži

Fête de la musique – Svátek hudbyKdyž Maurice Fleuret, francouzský novinář a skladatel, vyhověl v říjnu roku 1981 žádosti tehdejšího ministra kultury Jacka Langa a stal se vedoucím oddělení hudby a tance v jeho úřadu, mohl konečně začít naplňovat své krédo „Hudba všude, i bez koncertů“, které prozatím zůstávalo jen v jeho myšlenkách.
 

CO SE DĚJE .....ve Vídni

CO SE DĚJE .....ve Vídni

VIENNAFAIR 2010 – veletrh umění
Na 6. mezinárodním veletrhu umění, který proběhl v květnu ve Vídni, byla letos pozornost soustředěna na země střední a východní Evropy.
„Nejčerstvější špičkové výsledky uměleckých aukcí sice ukázaly, že došlo k oživení trhu s uměním, nicméně právě mladé umění je nutné systematicky podporovat. Naším cílem při koncipování veletrhu umění je zvýšení jeho přitažlivosti jak pro galeristy, tak pro sběratele umění,“ těmito slovy zahájil již šestý veletrh umění Matthias Limbech, jednatel organizátorské společnosti Reed Exhibition Messe Wien.
 

CO SE DĚJE....... v Africe

CO SE DĚJE....... v Africe

V Nairobi se konala první celoafrická mediální konference u příležitosti 50. výročí vzniku deníku The Naition. Založil jej mecenáš Jeho Výsost Aga Khan, který dvoudenní setkání novinářů, politiků a významných světových osobností zahajoval. Jednalo se o nezávislosti tisku, jeho důležité úloze osvěty, odpovědnosti novinářů a o nutnosti změnit negativní obraz Afriky. 19. Mistrovství světa ve fotbale, které se poprvé v historii koná na africkém kontinentu (v Jihoafrické republice), jej může konečně změnit.

CO SE DĚJE....... v Polsku

Muzeum Varšavského povstání je jedním z nejatraktivnějších varšavských muzeí. Bylo vybudováno na místě někdejší průmyslové zástavby ve varšavské čtvrti Wola na rohu ulic Grzybowska a Przyokopowa a slavnostně otevřeno v roce 2004 u příležitosti 60. výročí Varšavského povstání. Za pět let své činnosti navštívilo muzeum přes dva a půl milionu lidí. Jeho iniciátoři, mezi něž patřil také nedávno zesnulý polský prezident Lech Kaczyński, jej zakládali s myšlenkou že „dějiny je třeba zprostředkovat přes současnost a historická místa je třeba ukázat s využitím moderních prostředků“.

CO SE DĚJE....... na Slovensku

Dílo výtvarníka Júlia Kollera (1939 – 2007) představuje Slovenská národní galerie na monumentální výstavě v Esterházyho paláci. Expozice VĚDECKO – FANTASTICKÁ RETROSPEKTIVA, pojmenovaná podle oblíbených motivů tohoto slovenského konceptualisty, obsahuje jeho nejdůležitější práce, zapůjčené z veřejných i soukromých sbírek. Návštěvníci SNG si mohou výstavu prohlédnout do 20. června, poté by se měla dočkat repríz i v několika zahraničních galeriích. 

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

Na prahu léta přináší Národní divadlo v Brně na scéně Reduty půvabný příběh o pomíjivosti času a prolínání osobního života s během velkých dějin nazvaný STANICE: TANČÍRNA. Na motivy slavného filmu E. Scoly připravili Dora Viceníková a režisér Dodo Gombár. Kaleidoskop lásek, vášní, zklamání a nadějí má premiéru 10. června.

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

Máte chuť přispět k omezení automobilové dopravy ve městech jako Kryštof Hádek? Můžete se inspirovat v Anglii! V kraji Blenhaim Palace poblíž Oxfordu se už pátým rokem pojede Mistrovství světa BROMPTON, závod na kolech. Je trochu recesní, ale především – propaguje městskou cyklistiku! Proto závodníci nemají sportovní dresy, ale nápadité společenské i hostorické oblečky. Posledního závodu se zúčastnilo šest set závodníků z různých zemí, letos (3. října) v kraji Winstona Churchilla na trase dlouhé 13,15 km můžete závodit i vy. Informace na www.anglickalegenda.cz.
Muzika, divadlo, výtvarné dílny – bohatý program festivalu MEZI PLOTY můžete navštívit v areálu psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích ve dnech 5. a 6. června.
 

Michaela Gübelová 06/10

Vážení a milí,
Xantypa prožila příjemné jarní odpoledne se svými čtenáři, těmi nejvěrnějšími, kterým náš časopis chodí do schránky už dlouhých patnáct let! Ti, kteří přijali naše pozvání, se najdou na fotografii v rubrice SETKÁVÁNÍ. A ty, kteří přijet nemohli, zdravíme na dálku. A všem dohromady vzkazujeme: Děkujeme za vaši věrnost!
 

Herec Kryštov Hádek

Herec Kryštov Hádek

Jezdím po Praze na kole, je to rychlejší

Znám ho jako hodně malého. S jeho maminkou jsme pracovali ve Filmovém ústavu, a když jsem na vánočních nadílkách pro děti zaměstnanců dělal Mikuláše, patřil Kryštof mezi pár statečných, kteří se nebáli ani čerta. Dařilo se mi ho však vytočit, když jsem mu jakoby omylem říkal Kryšpíne. Po mnoha letech jsme se sešli v kavárně kvůli rozhovoru a já překvapeně zíral, jak je pořád mladý.
 

XANTYPA 06/10

XANTYPA Číslo 06/10

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne