Hvězdy o nás

HOROSKOP NA DUBEN 2010

Duben 2010
Slunce vstupuje do znamení Berana 20. března v 18.33 SEČ a setrvá v něm do 20. dubna 6.30 SELČ. Po dvou celkem klidných měsících se opět začnou dít věci. Transformátor i destruktor Pluto je první týden stacionární, poslední týden nastane přesná opozice Saturn-Uran. Připravme se na změny a zvraty, všechno může být nečekaně jinak. Flexibilní stratégové mají příležitost excelovat. Zvýšené opatrnosti je třeba 4. – 9. a 24. – 29. 4. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

 


Beran
Martova podpora trigonem pokračuje, Merkura a Venuši máte v druhém domě. Využijte jejich dobrodiní a věnujte se ekonomickým záležitostem. Březnové zrozence podusí zastavený Pluto.

Býk
Dubnové napumpuje energií stacionární Pluto, květnoví uplatní své ego a budou roztomilost sama. Vyhrajete konkurs na dostavbu Staroměstské radnice, i když vám rodina hází klacky pod nohy.

Blíženci
Narozeným před letním slunovratem zacouvá Saturn do kvadratury a s Uranovou pomocí jim zhatí, co se dá. Ostatní by měli využít podpory stelia ve Vodnáři k uskutečnění nereálných plánů.

Rak
Červnovým bude první dva týdny nejlépe v bunkru, kam tolik nedolehne přímá palba zastaveného Plutona. Červencovým se daří v exotických zemích a mohou navázat nová i výhodná přátelství.

Lev
Mars vás i nadále aktivuje, Merkur a Venuše vám pomohou dobýt nová území na poli umění a literatury. Poslední týden se začnou hejbat škatule, máte velice dobré podmínky k prosazení svého talentu.

Panna
Narozeným v posledních dnech znamení se vrací Saturn na Slunce a současně tvoří opozici s Uranem. Připravte se na osudové zkoušky. Srpnovým přeje stacionární Pluto, máte energie na rozdávání.

Váhy
Zářijoví mohu první dva týdny odepsat, zvlášť když si potrpí na mimořádně harmonické podmínky k práci a konání. Říjnové nadnáší fantaskní stelium z Vodnáře, dokážete velké nepraktické věci.

Štír
Teorie opět jednou vítězí nad praxí. Uplatnění se na veřejnosti a nové partnerství mohou mít nepříznivý dopad na vaše postavení a kariéru. Zopakujte si konspirační minimum a řiďte se jím.

Střelec
Předvánoční zrozenci se mohou snadno octnout na dlažbě. Všichni pak, nejste-li zkušenými hazardéry, neprovádějte žádné čachry a transakce. Stacionární Pluto není zrovna žádoucí krupiér.

Kozoroh
Pluto se zastavuje ve vašem znamení a těžce zdeptá vánoční zrozence. Vypřáhněte a dělejte jen to nejnutnější. Lednoví naopak mají podporu Merkura a Venuše a bude se jim vše dařit.

Vodnář
Březnová magie ve vašem znamení působí dál, ale měli byste jí podělit i svou rodinu, a ne jenom chiméry. Mars v opozici vás může rozhádat se zbytkem světa. Hleďte si věcí fundamentálních!

Ryby
Opozice Saturn-Uran poslední týden tvrdě dopadne na narozené těsně před jarní rovnodenností. Zvraty a zrady. Březnovým kyne štěstí na krátkých cestách a v komunikaci s blízkými osobami.

Karel Ančerl

Beran: Karel Ančerl
Říká-li se o Beranech, že jsou konstruktivní a mají průkopnického ducha, o Karlu Ančerlovi (11. 4. 1908 – 3. 7. 1973), pod jehož taktovkou (1950 – 1968) se Česká filharmonie začlenila mezi světová hudební tělesa, to platí bez výhrad. Horoskop má konstruktivní a nabitý energií, až na jednu záludnost. Konkrétní důvody pro emigraci po sovětské okupaci v srpnu 1968 totiž neměl. Svět procestoval křížem krážem už před ní a jako „exportní“ umělec měl jistě i trvalou výjezdní doložku. Navíc do Kanady, kde ho invaze zastihla, odjel legálně. Měl podle smlouvy tři roky vést Toronto Symphony Orchestra. Červenou nit v jeho horoskopu představuje zastavující Uran, a kdo má věčného měnitele, revolucionáře a pučistu v zastávce, ten je přímo magnetem na nepříjemnosti, problémy a osudové rány. Takže popořádku. – Nebeská světla v trigonu (Slunce Beran, Luna Lev) – dobré hospodaření s životní energií. Klasická konjunkce Venuše-Mars se rozpouští v sextilech do trigonu Jupiter-Saturn: můžeme vyložit jako transformaci zjitřených emocí do moudrého a nadčasového. Opozice Uran-Neptun není přesná, ale zásahy světonázorových střetů se do Ančerlova života promítly. A hlavně je stacionární Uran v kvadratuře se Sluncem, tedy životní podstatou. Stačí škrtnout, a vše rázem letí do vzduchu. – Karel Ančerl se narodil jako syn židovského výrobce lihovin a ve dvanácti začal studovat na gymnáziu v Praze. Zde schválně propadl a tajně přestoupil na konzervatoř, kterou absolvoval roku 1930. Spolužák Jaroslav Ježek ho přivedl do Osvobozeného divadla, kde dva roky hrál na housle a dirigoval. Jako Beran-průkopník se stal hudebním režisérem v Československém rozhlase (to tehdy byla nová profese) a mj. připravoval koncerty děl experimentátora Aloise Háby ve čtvrt- a šestinotónové soustavě. Po vyhlášení protektorátu se ocitá na dlažbě a živí se jako dělník v rodných jižních Čechách. Zde přichází první osudová rána: 12. 11. 1942 je za konjunkce tranzitujícího Urana s Martem transportován i s rodinou do Terezína. 15. 10. 1944 následuje transport do Osvětimi, kde jeho žena a maličký syn končí v plynové komoře. Po válce uzavírá nový sňatek (druhá žena prošla stejným osudem jako on) a vrhá se do práce, především vede rozhlasový orchestr. 20. 10. 1950 byl dosazen do čela České filharmonie (Uran je v ty dny stacionární, nativního Urana přechází Mars!). Za příznivého uranského tranzitu v roce 1959 se vydává na legendární turné po Austrálii, Indonésii a Japonsku. – Zdálo se, že Ančerlovu cestu už nic nezkříží. Ovšem 21. srpen 1968 se odehrál jeden saturnský oběh po 15. březnu 1939! Zde se jedná o jednou už prožité trauma z dějepisu: okupace s sebou nese pogromy, perzekuce atd. Tranzitující Saturn mu v ony dny dusil nativní Slunce, Uran v opozici s Merkurem vyzýval ke změně uvažování. Karel Ančerl raději zůstal doslova za vodou, kde za necelých pět let zemřel. Exil mu na zdraví podlomeném v koncentráku rozhodně nepřidal.
 

XANTYPA 04/10 - výběr z článků

ABECEDA 05/10

ABECEDA 05/10

Dvacet šest písmen, dvacet šest slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

Biskup  Václav Malý

Biskup Václav Malý

S otevřeným hledím vstříc naději světaPo návštěvě papeže Benedikta XVI. shrnul světící biskup pražský, Mons. Václav Malý obsah jeho slov. Zazněly tím i jeho vlastní postoje: snaha o zklidnění dnešní rozpolcené doby a dosažení vnitřního klidu, hledání smyslu a hodnot života ústícího do naděje a v době krize mezilidských vztahů i důraz na morální hodnoty člověka. Životním tématem Mons. Václava Malého je ochrana lidských práv ve všech formách, heslem je pokora a pravda. V čase blížících se Velikonoc hovoříme o běhu času.

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

IRENA OBERMANNOVÁ: DIVNOVLÁSKY/ čte Aňa Geislerová  Irena Obermannová, úspěšná autorka Deníku šílené manželky, navazuje na své silně autobiografické vyprávění v neméně zdařilých Divnovláskách, v nichž pokračuje v příbězích rozvedené matky dvou pubertálních dcer. 

Bette Davis

Bette Davis

„Já blázen odešla do Hollywoodu, kde tehdy slyšeli jen na platinové blondýnky a kde dlouhé nohy byly důležitější než talent. I ode mne vždy požadovali, abych byla krasavicí, jenže já jsem bojovala za realismus.“

Život se slavným jménem

Život se slavným jménem

Charles Spencer Chaplin (1889 – 1997)
Charlie Chaplin byl génius. Nejlepší filmaři dodnes čerpají z jeho díla. Vymyslel filmovou řeč a poetiku: smích skrze slzy. Aby mohl vytvořit svou postavu tuláka Charlieho, musel být pohybově nesmírně nadaný a znát lidskou povahu. Po příchodu do Hollywoodu natočil skoro padesát krátkých filmů, kterými se náramně bavíme dodnes.

Radka Denemarková

Radka Denemarková

Současná literatura je slepá ke kostlivcům, které má český národ ve skříni Do místnosti vešla štíhlá, tmavovlasá žena. Rozhlédla se a usmála se. „Mám čas jen dvacet minut,“ řekla, když se představila. Radka Denemarková – spisovatelka, překladatelka, scenáristka, dramaturgyně a literární historička.

JAK JSME VE VANCOUVERU FANDILI

JAK JSME VE VANCOUVERU FANDILI

Xantypa – mediální partner Českého olympijského týmu. Na toto spojení už jste si za těch pět let asi zvykli. Na letních olympijských hrách v Pekingu Xantypu reprezentoval její vydavatel, ing. Jiří Dostál, generální ředitel Kovohutí Příbram, výprava na letošní zimní olympiádu se rozrostla. Pan generální do Kanady „přibral“ dva kolegy z Kovohutí, Karla Olivu a Josefa Vohnouta, a Xantypa byla na olympiádě zastoupena doslova osobně. Do Vancouveru odletěl Daniel Zewdie, art director časopisu. A dotyční pánové se s vámi o pár zážitků rádi podělí.

ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY

Zhruba před rokem a půl jsme v Xantypě přinesli rozhovor s mladým historikem a režisérem Lukášem Přibylem, který věnoval deset let svého života práci na unikátním dokumentárním projektu ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY. Jeho prostřednictvím vypráví příběh českých a moravských Židů odvlečených za druhé světové války do dnes již zapomenutých ghett a koncentračních táborů na území dnešního Lotyšska, Běloruska, Estonska a Polska. Tehdy dokončoval čtvrtý, poslední díl. Počátkem letošního roku vyšla kolekce všech jeho filmů na DVD.

ABECEDA Zuzana Smatanová

ABECEDA Zuzana Smatanová

Pětinásobná slovenská Zlatá slavice

Horoskop - výběr z článků

03. 11

Slunce vstupuje do znamení Ryb 19. února v 01.26 SEČ a setrvá v něm do 21. března 00.21 hod. Uran přechází do Berana a rozhodí geopolitickou rovnováhu. Na konci měsíce zapůsobí opozice Jupitera se Saturnem a bude mít na svědomí vyhrocené spory a překotné snahy něco zachraňovat. Politická scéna se tak může proměnit v rejdiště falešných mesiášů. Zvýšené opatrnosti je třeba 13., 21. a 26. – 30. 3. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Únor 2011
Slunce vstupuje do znamení Vodnáře 20. ledna v 11.20 SEČ a setrvá v něm do 19. února 01.25 hod. Třeskuté dny nás čekají kolem 20. 1., kdy se lze nadít vyhrocených politických šarvátek a vyplavování tutlané špíny. Vyloučena není ani epidemie nějaké nové mutace chřipky. Zvýšené opatrnosti je třeba 2., 4., 10., 16. – 22. a 25. 2. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad, tentokrát speciálně pro odcházející lékaře:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Prosinec 2010
Slunce vstupuje do znamení Střelce 22. prosince v 11.17 SEČ a setrvá v něm do 22. 12. 00.39 hod. Začátek měsíce může být dobrodružný, poněvadž se zastaví Uran. Nepokoušejte techniku a počítejte s vyšší dopravní nehodovostí. Uranova stacionarita rovněž nahrává palácovým převratům. Máte-li koho svrhnout, chutě do toho! Kromě prvního týdne je třeba zvýšené opatrnosti 14., 18., 20. a 27. 12. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad: 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Říjen 2010
Slunce vstupuje do znamení Vah 23. září v 5.10 SELČ a setrvá v něm do 23. října 14.35 hod. Čeká nás poklidnější měsíc, kdy můžeme nabrat dech pro pozdější napjaté konstelace. Komunální a senátní volby v polovině října se těžko budou moci měřit s dramatičností květnových parlamentních. Zvýšené opatrnosti je třeba 3. – 5., 8. a 22. 10. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad.
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Září 2010
Slunce vstupuje do znamení Panny 23. srpna v 7.28 SELČ a setrvá v něm do 23. září 4.09 hod. V polovině září se Pluto zastaví a vrátí z retrogradity do přímého směru, pár dnů nato se Jupiter spojí s Uranem. Lze čekat výbuchy spravedlnosti, zejména sociální, a napětí na všech frontách. Také zvýšenou dopravní i jinou nehodovost. Hrady se mohou hroutit jako domečky z karet, když se do nich šikovně strčí. Zvýšené opatrnosti je třeba od 10. do 20. září. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad.
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Červen 2010
Slunce vstupuje do znamení Blíženců 21. května v 05.35 SELČ a setrvá v něm do 21. června 13.29. Napětí a ideologické dusno vyvolané Saturnovou a Neptunovou otočkou na konci května ještě dva týdny působí, a sotva se zklidní, začne brzdit Uran, jenž si také dočasně zkouší pobyt v novém znamení. Nemějte nic za definitivní a pamatujte, že všechno je jinak. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., 7. – 9. a 25. – 28. 6. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Květen 2010
Slunce vstupuje do znamení Býka 20. dubna v 6.31 SELČ a setrvá v něm do 21. května 5.34 hod. Poslední dny měsíce se současně zastavují Saturn a Neptun. K tomu navrch Uran zkříží zemský meridián. A právě do toho se konají volby. Hysterie kolem nich překoná světový rekord. Vyhrocené ovšem budou i manželské spory a vůbec všechno. Zvýšené opatrnosti je třeba 19., 23. a 28. – 31. 5. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:

Hvězdy o nás

Březen 2010
Slunce vstupuje do znamení Ryb 18. února v 19.37 a setrvá v něm do 20. března 19.32 SEČ. Ani v březnu nenastávají výrazné konstelace, pouze Mars se prakticky nepohne na prvním stupni Lva. Některá konkrétní data narození podpoří svou energií, jiným zase zkříží plány. Zvýšené opatrnosti je třeba 4., kolem 10. a 17. – 20. 3. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétní rad:
 

Hvězdy o nás

Únor 2010
Slunce vstupuje do znamení Vodnáře 20. ledna v 05.29 SEČ a setrvá v něm do 18. února 19.36 hod. Po dramatickém začátku proběhne měsíc klidně. V druhé polovině sice dojde ke krátkodobému nakupení planet ve Vodnáři a Mars usazený v opozičním Lvu s nimi vejde v konflikty, ale ty mají jen lokální ráz. Globální význam jim přikládat nelze. Zvýšené opatrnosti je třeba 1. – 9., 13. – 14. a 27. února. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

Hvězdy o nás

Leden 2010
Slunce vstupuje do znamení Kozoroha 21. prosince 2009 v 18.48 SEČ a setrvá v něm do 20. ledna 2010 05.28 hod. Nový rok začne problematicky, protože Saturn třináctého zařazuje zpátečku a celý leden se prakticky nepohne. Navíc stojí v kvadratuře s Plutonem. A tak si místo „zač je v Pardubicích perník“ začneme hned s novým kalendářem říkat: „Však uvidíte, zač je v Lisabonu portské!“ Zvýšené opatrnosti je třeba pár dnů kolem 13. 1. a poslední lednový týden. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 04/10

XANTYPA Číslo 04/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne