JAK JSME VE VANCOUVERU FANDILI

Xantypa – mediální partner Českého olympijského týmu. Na toto spojení už jste si za těch pět let asi zvykli. Na letních olympijských hrách v Pekingu Xantypu reprezentoval její vydavatel, ing. Jiří Dostál, generální ředitel Kovohutí Příbram, výprava na letošní zimní olympiádu se rozrostla. Pan generální do Kanady „přibral“ dva kolegy z Kovohutí, Karla Olivu a Josefa Vohnouta, a Xantypa byla na olympiádě zastoupena doslova osobně. Do Vancouveru odletěl Daniel Zewdie, art director časopisu. A dotyční pánové se s vámi o pár zážitků rádi podělí.

 Olympiáda

Daniel Zewdie: Do Kanady jsem letěl poprvé, těšil jsem se, akorát mě děsilo, kam poskládám během skoro čtrnáctihodinový cesty svý dlouhý tělo. Ale měl jsem kliku, letadlo bylo poloprázdný, takže jsme se mohli rozvalovat a „trojka“ byla jenom moje. Přesto jsme se po přistání ve Vancouveru všichni cítili jako zmlácený. Jakmile jsme usedli na letišti do autobusu, ihned jsme usnuli.
Hotel (sídlí tam i Český dům, kde čepujou český pivo a medailisti se chlubí sponzorům medailemi) je ve čtvrti Burnaby, nedaleko centra. Rozdávají nám balíček vstupenek na závody a zápasy, a jak tak koukám, pokud budu chtít vidět naše (Češi, do toho!), budu jich muset pár s někým vyměnit. Naštěstí se tady najdou i takoví, který nevytáhnou za celou olympiádu paty z hotelu. To se ale netýká naší party, která sem přijela za dobrodružstvím. Čtyři dny se mi chce přes den spát, v noci nemůžu zamhouřit oko. Ale to zvládnu. Hned druhý den jedeme na hokej s Ruskem. Zápasů jsme tu viděli spoustu. Češi do toho! Nějak to fandění ale v posledních letech nefunguje.
Kdykoliv nás někdo potká v křiklavých bundách český výpravy, chce se s námi fotografovat. Už jsme se vyfotili s půlkou Vancouveru i výprav. Kanaďani jsou milí, každý se hned ptá, odkud jsme a jak se nám tu líbí, a neustále se usmívá. Na oplátku jsem je naučil pokřik Češi, do toho! Všude je plno modrých bund (jak říkáme dobrovolníkům). Neustále se snaží ochotně ve všem poradit. Konečně už chci taky jednou pořádně zabloudit!
Těším se, až pojede Martina Sáblíková pět kilometrů. Každý od ní očekává zlato. Sedíme v zatáčce, a kdykoli projíždí kolem nás, řveme, mlátíme rukou do sedadel. Díky nám nakonec vyhrála.

Olympiáda 01

Jiří Dostál: Těšil jsem se znovu na tu zvláštní atmosféru i na setkání s lidmi, které znám už z Pekingu. A také na sportovce. Rozšířím sbírku podpisů ve svém „valašském pase“. Už jich tam mám plno. Danu Zátopkovou, Věru Čáslavskou…
Celá Evropa i Amerika se topí ve sněhu, ve Vancouveru je jaro, kvete zlatý déšť a magnólie.
V Českém domě nefunguje český catering, jako na letní olympiádě, takže svíčkovou si dám až doma. Ale vaří tu celkem dobře. Kontinentální snídaně a večer ryby, brambory a spousty zeleniny a ovoce. I když kluci už mají koláčků s javorovým sirupem plné zuby, oceňují, že tu čepují plzeňské pivo (ani se nestačily vytočit všechny sudy, pár jich museli vézt zase domů) a dobré moravské víno. Zavírací doba je dodržovaná celkem striktně – v jednu v noci. I tak toho stihneme po návratu z hokeje dost probrat a zhodnotit.

Celý článek Vaška Vašáka si přečtěte v tištěné Xantypě .........
 

XANTYPA 04/10 - výběr z článků

ABECEDA 05/10

ABECEDA 05/10

Dvacet šest písmen, dvacet šest slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

Biskup  Václav Malý

Biskup Václav Malý

S otevřeným hledím vstříc naději světaPo návštěvě papeže Benedikta XVI. shrnul světící biskup pražský, Mons. Václav Malý obsah jeho slov. Zazněly tím i jeho vlastní postoje: snaha o zklidnění dnešní rozpolcené doby a dosažení vnitřního klidu, hledání smyslu a hodnot života ústícího do naděje a v době krize mezilidských vztahů i důraz na morální hodnoty člověka. Životním tématem Mons. Václava Malého je ochrana lidských práv ve všech formách, heslem je pokora a pravda. V čase blížících se Velikonoc hovoříme o běhu času.

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

IRENA OBERMANNOVÁ: DIVNOVLÁSKY/ čte Aňa Geislerová  Irena Obermannová, úspěšná autorka Deníku šílené manželky, navazuje na své silně autobiografické vyprávění v neméně zdařilých Divnovláskách, v nichž pokračuje v příbězích rozvedené matky dvou pubertálních dcer. 

Hvězdy o nás

Hvězdy o nás

Duben 2010
Slunce vstupuje do znamení Berana 20. března v 18.33 SEČ a setrvá v něm do 20. dubna 6.30 SELČ. Po dvou celkem klidných měsících se opět začnou dít věci. Transformátor i destruktor Pluto je první týden stacionární, poslední týden nastane přesná opozice Saturn-Uran. Připravme se na změny a zvraty, všechno může být nečekaně jinak. Flexibilní stratégové mají příležitost excelovat. Zvýšené opatrnosti je třeba 4. – 9. a 24. – 29. 4. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

 

Bette Davis

Bette Davis

„Já blázen odešla do Hollywoodu, kde tehdy slyšeli jen na platinové blondýnky a kde dlouhé nohy byly důležitější než talent. I ode mne vždy požadovali, abych byla krasavicí, jenže já jsem bojovala za realismus.“

Život se slavným jménem

Život se slavným jménem

Charles Spencer Chaplin (1889 – 1997)
Charlie Chaplin byl génius. Nejlepší filmaři dodnes čerpají z jeho díla. Vymyslel filmovou řeč a poetiku: smích skrze slzy. Aby mohl vytvořit svou postavu tuláka Charlieho, musel být pohybově nesmírně nadaný a znát lidskou povahu. Po příchodu do Hollywoodu natočil skoro padesát krátkých filmů, kterými se náramně bavíme dodnes.

Radka Denemarková

Radka Denemarková

Současná literatura je slepá ke kostlivcům, které má český národ ve skříni Do místnosti vešla štíhlá, tmavovlasá žena. Rozhlédla se a usmála se. „Mám čas jen dvacet minut,“ řekla, když se představila. Radka Denemarková – spisovatelka, překladatelka, scenáristka, dramaturgyně a literární historička.

ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY

Zhruba před rokem a půl jsme v Xantypě přinesli rozhovor s mladým historikem a režisérem Lukášem Přibylem, který věnoval deset let svého života práci na unikátním dokumentárním projektu ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY. Jeho prostřednictvím vypráví příběh českých a moravských Židů odvlečených za druhé světové války do dnes již zapomenutých ghett a koncentračních táborů na území dnešního Lotyšska, Běloruska, Estonska a Polska. Tehdy dokončoval čtvrtý, poslední díl. Počátkem letošního roku vyšla kolekce všech jeho filmů na DVD.

ABECEDA Zuzana Smatanová

ABECEDA Zuzana Smatanová

Pětinásobná slovenská Zlatá slavice

Okénko Xantypy - výběr z článků

XANTYPA MEDIÁLNÍ PARTNER ČESKÉHO OLYMPIJSKÉHO TÝMU

XANTYPA je již pátým rokem oficiálním mediálním partnerem Českého olympijského týmu. Náš časopis tímto prestižním partnerstvím potvrzuje svou pozici výjimečného kulturně-společenského měsíčníku, který je na trhu již patnáctý rok.Do Vancouveru se chystá také náš art director Daniel Zewdie, který nás po svém příjezdu jistě potěší spoustou zajímavých postřehů a fotografií.

Politika mě nikdy nepřestala zajímat

V Praze 6. LEDNA 2010 zemřel někdejší kancléř prezidenta Havla, novinář a muzikolog Ivan Medek. Bylo mu 84 let.V roce 1977 podepsal Chartu 77 a po útoku StB na svou osobu emigroval v roce 1978 do Rakouska.Tam působil jako jeden z komentátorů Hlasu Ameriky a svými relacemi přispěl k tomu, že činnost Charty 77 i dalších opozičních skupin vešla do širšího povědomí.Do Československa se Medek vrátil v roce 1990 a o tři roky později přijal Havlovu nabídku, aby řídil odbor vnitřní politiky prezidentské kanceláře.Medek byl nositelem řádu T. G. Masaryka z roku 1991, v roce 1999 dostal medaili Za zásluhy.
  V říjnu minulého roku jsme v Xantypě uveřejnili rozhovor Renaty Elhenické, který teď znovu připomínáme.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 04/10

XANTYPA Číslo 04/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne