Štramák s uhrančivýma očima George Clooney

Připravil Jan Foll

V hořké komedii LÍTÁM V TOM (2009), za kterou byl letos nominován na Oscara, ztvárnil šarmantního cynika s neobvyklou profesí. Jeho Ryan Bingham létá po Spojených státech jako reprezentant firmy, jež v různých podnicích vyhazuje z práce přebytečné zaměstnance. Navenek sympatický elegán žije pouze v letadlech a hotelech a má dokonalé informace o požitcích, jež plynou z častého cestování. Umí jich perfektně využívat, za pofidérní luxus však platí beznadějnou samotou…

George Clooney

George Clooney ve zmíněné roli jemně zkarikoval vlastní archetyp starosvětského štramáka, srovnatelného třeba s Carym Grantem či s Jamesem Stewartem. Před čtyřmi roky však získal Oscara za postavu úplně jiného ražení. Jeho agent Bob Barnes z dramatu SYRIANA (2005), který doplatí na pikle ve státním zájmu, připomíná spíš zanedbaného bezdomovce než fešáka bondovského kalibru.
Ve stejném roce byl na nejslavnější filmovou cenu nominován za scénář i režii znamenitého retra DOBROU NOC A HODNĚ ŠTĚSTÍ (2005). Bylo to poprvé v oscarové historii, kdy jediný kandidát získal nominace za herecký výkon a za režii ve dvou různých filmech. Clooneyho hvězdná kariéra je přitom kratší, než by se mohlo zdát. Od jeho příchodu do Hollywoodu k jeho prvnímu výraznějšímu úspěchu uplynulo dlouhých dvanáct let.

V otcově stínu
George Timothy Clooney (narozen 6. května 1961) pochází z města Lexington v Kentucky. Jeho otec Nick pracoval jako moderátor v lokální televizi v Cincinnati, a George měl proto k showbyznysu blízko už od dětství. „Když mi bylo šest, už jsem uměl obsluhovat kabinu a poslat do záběru údaje o teplotě, když táta četl předpověď počasí,“ prozradil po letech. Vzhledem k závislosti otcovy kariéry na divácké oblibě se rodina často stěhovala. Když se ocitl bez pravidelného příjmu, nějaký čas bydleli i v karavanu. Pak ale znovu získal práci v televizi a Clooneyovi se přestěhovali do městečka Augusta. Bydleli v dvoupatrovém domě z devatenáctého století a patřili k místní honoraci.
Historky z hercova mládí prozrazují jeho sklony k šaškování (jednou prý při hodině matematiky předstíral vlastní sebevraždu), nadání pro kresbu karikatur i jeho sportovní vlohy. „Tenkrát jsem nechtěl dělat nic jiného než hrát baseball,“ prohlásil George. Když mu bylo šestnáct, všimli si ho lovci talentů z týmu Cincinnati Reds. Záhy se však ukázalo, že pro kariéru profesionálního hráče nebyl dost všestranný. „Přišel jsem na místo, kde se setkávali ti nejlepší, a já se jim nemohl rovnat. Jejich odpaly byly jako rány z děla. A když mi došlo, že nikdy nebudu jako oni, mohl jsem odejít s čistým svědomím, že jsem to aspoň zkusil,“ zrekapituloval své neúspěšné námluvy s vrcholovým sportem.
Nějaký čas se po vzoru otce zkoušel prosadit jako televizní hlasatel. „Moc mi to ale nešlo. Problém byl v tom, že všichni čekali, že budu hned tak dobrý jako táta. A to já jsem nikdy nebyl,“ podotkl sebekriticky. Mezitím na Nothern Kentucky University studoval žurnalistiku. „Novinařina je nejdůležitější profesí na světě. Novináři jsou hlídacími psy vlády i etiky. Když jsem vyrůstal, byli mými vzory Murrow a Cronkite, později se jimi stali Woodward a Bernstein.“ Novinářské profese si váží dodnes, což dokázal v několika vlastních filmech. Prvnímu ze svých idolů, známému televiznímu komentátorovi Edwardovi R. Murrowovi věnoval zmíněné retro DOBROU NOC A HODNĚ ŠTĚSTÍ, o němž ještě bude řeč.
V dobách svého dozrávání však na soustředěné studium neměl dost trpělivosti. Bavily ho spíš večírky a děvčata, podle vlastních slov občas vyzkoušel i drogy. A také nechtěl uvíznout ve šlépějích svého otce a být s ním stále srovnáván. „Lidi se mě pořád dokola ptají, zda není nepříjemné být známý jako syn Nicka Clooneyho. Ale uvidíte, že za pět let přijdou za mým otcem a budou ho ptát: ,Nejste náhodou otec George Clooneyho?‘“ prohlašoval sebevědomě, když mu bylo jednadvacet.

Nejlépe placený neznámý herec
V roce 1982 jeho příbuzní natáčeli v rodném Lexingtonu film. Příběh o mladém žokejovi se sice do kin nikdy nedostal, George v něm však dostal malou roličku a okouzlil ho mumraj herců, maskérů, kamer a lamp. A právě tehdy prý uzrálo jeho rozhodnutí zkusit štěstí v legendární „továrně na sny“. „Když mi George oznámil, že se chystá odjet do Hollywoodu a stát se hercem, řekl jsem mu, že se asi zbláznil. Být hercem znamená smířit se s tím, že bude celý život odmítán. Jenže – stejně jako většina jiných dětí – i on mé rady zcela ignoroval a udělal to, co uznal za vhodné,“ zavzpomínal jeho otec.
Na plánovanou cestu si George proto musel sám vydělat. V nákupním středisku kreslil karikatury, na farmě svého strýce sklízel tabák, prodával i dámskou obuv, což se neobešlo bez kuriózních zážitků s obstarožními zákaznicemi. Do Beverly Hills dorazil v ojetém fordu s třemi sty dolary v kapse a usídlil se v domě své tety Rosemary. Někdejší pop-zpěvačka se ale nedokázala vyrovnat s ústupem ze slávy a žila dost rozháraně. „Pomohla mi ve dvou věcech,“poznamenal George, který jí nějaký čas dělal šoféra. „Rok jsem u ní mohl bydlet, a bez toho bych asi v Hollywoodu zůstat nemohl. A navíc jsem se poučil z jejích chyb a sám jsem se jich pak vyvaroval. Velkou část života na tom byla dost špatně a několikrát spadla až na dno. A já měl tu výhodu, že jsem si z toho mohl vzít ponaučení.“
Po dvanácti letech sice už dávno nebydlel u tety, nemohl se však chlubit žádnými výraznějšími úspěchy. Vysloužil si sarkastické přízvisko „nejlépe placený neznámý herec v Hollywoodu“. Natočil patnáct pilotních epizod různých seriálů, které se však vesměs nedočkaly realizace. Účinkoval v podprůměrných filmech (GRIZZLY II: THE PREDATOR, NÁVRAT VRAŽEDNÝCH RAJČAT), objevil se také v několika sitcomech, z nichž ale většinou z různých důvodů sám odešel. Smůlu měl i při obsazování slavného filmu THELMA A LOUISE: roli šarmantního zloděje, o níž se ucházel, získal Brad Pitt a rázem se stal hvězdou.
 

Celý članek Jana Folla si přečtěte v tištěné Xantypě ......

 

George Clooney 01

XANTYPA 04/10 - výběr z článků

ABECEDA 05/10

ABECEDA 05/10

Dvacet šest písmen, dvacet šest slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

Biskup  Václav Malý

Biskup Václav Malý

S otevřeným hledím vstříc naději světaPo návštěvě papeže Benedikta XVI. shrnul světící biskup pražský, Mons. Václav Malý obsah jeho slov. Zazněly tím i jeho vlastní postoje: snaha o zklidnění dnešní rozpolcené doby a dosažení vnitřního klidu, hledání smyslu a hodnot života ústícího do naděje a v době krize mezilidských vztahů i důraz na morální hodnoty člověka. Životním tématem Mons. Václava Malého je ochrana lidských práv ve všech formách, heslem je pokora a pravda. V čase blížících se Velikonoc hovoříme o běhu času.

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

IRENA OBERMANNOVÁ: DIVNOVLÁSKY/ čte Aňa Geislerová  Irena Obermannová, úspěšná autorka Deníku šílené manželky, navazuje na své silně autobiografické vyprávění v neméně zdařilých Divnovláskách, v nichž pokračuje v příbězích rozvedené matky dvou pubertálních dcer. 

Hvězdy o nás

Hvězdy o nás

Duben 2010
Slunce vstupuje do znamení Berana 20. března v 18.33 SEČ a setrvá v něm do 20. dubna 6.30 SELČ. Po dvou celkem klidných měsících se opět začnou dít věci. Transformátor i destruktor Pluto je první týden stacionární, poslední týden nastane přesná opozice Saturn-Uran. Připravme se na změny a zvraty, všechno může být nečekaně jinak. Flexibilní stratégové mají příležitost excelovat. Zvýšené opatrnosti je třeba 4. – 9. a 24. – 29. 4. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

 

Bette Davis

Bette Davis

„Já blázen odešla do Hollywoodu, kde tehdy slyšeli jen na platinové blondýnky a kde dlouhé nohy byly důležitější než talent. I ode mne vždy požadovali, abych byla krasavicí, jenže já jsem bojovala za realismus.“

Život se slavným jménem

Život se slavným jménem

Charles Spencer Chaplin (1889 – 1997)
Charlie Chaplin byl génius. Nejlepší filmaři dodnes čerpají z jeho díla. Vymyslel filmovou řeč a poetiku: smích skrze slzy. Aby mohl vytvořit svou postavu tuláka Charlieho, musel být pohybově nesmírně nadaný a znát lidskou povahu. Po příchodu do Hollywoodu natočil skoro padesát krátkých filmů, kterými se náramně bavíme dodnes.

Radka Denemarková

Radka Denemarková

Současná literatura je slepá ke kostlivcům, které má český národ ve skříni Do místnosti vešla štíhlá, tmavovlasá žena. Rozhlédla se a usmála se. „Mám čas jen dvacet minut,“ řekla, když se představila. Radka Denemarková – spisovatelka, překladatelka, scenáristka, dramaturgyně a literární historička.

JAK JSME VE VANCOUVERU FANDILI

JAK JSME VE VANCOUVERU FANDILI

Xantypa – mediální partner Českého olympijského týmu. Na toto spojení už jste si za těch pět let asi zvykli. Na letních olympijských hrách v Pekingu Xantypu reprezentoval její vydavatel, ing. Jiří Dostál, generální ředitel Kovohutí Příbram, výprava na letošní zimní olympiádu se rozrostla. Pan generální do Kanady „přibral“ dva kolegy z Kovohutí, Karla Olivu a Josefa Vohnouta, a Xantypa byla na olympiádě zastoupena doslova osobně. Do Vancouveru odletěl Daniel Zewdie, art director časopisu. A dotyční pánové se s vámi o pár zážitků rádi podělí.

ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY

Zhruba před rokem a půl jsme v Xantypě přinesli rozhovor s mladým historikem a režisérem Lukášem Přibylem, který věnoval deset let svého života práci na unikátním dokumentárním projektu ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY. Jeho prostřednictvím vypráví příběh českých a moravských Židů odvlečených za druhé světové války do dnes již zapomenutých ghett a koncentračních táborů na území dnešního Lotyšska, Běloruska, Estonska a Polska. Tehdy dokončoval čtvrtý, poslední díl. Počátkem letošního roku vyšla kolekce všech jeho filmů na DVD.

RSS - výběr z článků

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Tvrdé rány osudu ho nikdy nešetřily. Ještě v mládí ztratil nejbližšího
kamaráda, který se předávkoval heroinem, později ho poznamenaly špatné vztahy s otcem, leukémie sestry, smrt ženy a dítěte. Není divu, že si získal přívlastek největšího podivína Hollywoodu a mnozí kolegové ho označují doslova jako největší chodící záhadu.

Plasy

Plasy

Plasy, sotva třítisícové městečko v půvabném údolí řeky Střely na severním Plzeňsku, bývaly kdysi centrem kultury a vzdělanosti nejen tohoto regionu. Žádný div. Zdejší cisterciácký klášter se řadil k nejvýznamnějším monastickým komplexům střední Evropy. Teď se naděje, že se podobným centrem znovu stanou, vrací. Ruiny lemující sakrální stavby, jež byly po zašlé slávě bývalého kláštera blízko zániku, totiž v posledních několika letech jako by vstaly z popela. A naplňují se jedinečným obsahem: Národní technické muzeum zde vybudovalo Centrum stavitelského dědictví.

Plavkyně Simona Baumrtová

Plavkyně Simona Baumrtová

Usměvavá skromná blondýnka Simona Baumrtová je tak trochu přírodní úkaz. Má fotografickou paměť, jen tak pro zábavu si dělá doktorát a ráda by se vrátila z letošní olympiády s co nejlepším výsledkem, protože za čtyři roky třeba bude mít rodinu a kariéru naší nejúspěšnější plavkyně jí kromě vzpomínek budou připomínat jen nádherné zážitky a pár cenných kovů.

Herečka Lenka Krobotová

Herečka Lenka Krobotová

Lenka Krobotová. Herečka spjatá s pražským Dejvickým divadlem poutem profesním, přátelským i rodinným. Působí v něm od roku 2000 a z plejády jejích současných rolí připomeňme aspoň Doru v KAFKOVI 24, Evelynu v UCPANÉM SYSTÉMU a dvojroli královny Hermiony a pastýřky Mopsy v ZIMNÍ POHÁDCE, na níž kritika ocenila především intenzivní herectví dejvického souboru. „Zdejší herečtí matadoři doslova září,“ napsal o poslední inscenaci Dejvického divadla na serveru „nadivadlo“ Vladimír Mikulka. Lenka Krobotová je bezpochyby silná osobnost, která má „pořádek“ a „jasno“ v životě i v tvorbě, ale zároveň i spontaneitu, třeba už jen rychlost, jakou mluví, ten proud slov, který není snadné zachytit.

Portrét Kevina Spaceyho

Portrét Kevina Spaceyho

Ve slavném americkém seriálu DŮM Z KARET, který letos pokračuje už čtvrtou řadou, hraje bezskrupulózního politického intrikána. Jeho sebestředný a machiavellisticky vychytralý Frank Underwood vystoupá z pozice vlivného senátora až do úřadu prezidenta USA. „Jde o jednu z nejúžasnějších postav, jaké jsem kdy mohl ztvárnit,“ tvrdí americký herec KEVIN SPACEY, který má pro odhalování temných stránek lidských duší talent od Boha. „Často se mi stane, že se z natáčení vracím do hotelu a přemýšlím, jestli jsme nezašli moc daleko. Ale pak si zapnu zprávy a dojde mi, že možná naopak nejsme dost tvrdí,“ dodává o sarkastickém vyprávění odhalujícím zákulisí vrcholné politiky.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. připravil Pražský hrad pět výpravných výstav. Všechny mají v názvu slovo koruna a všechny jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin až do 28. září, svátku Karlova předchůdce, oblíbeného světce a patrona českého státu svatého Václava.

Muzikant Martin Valihora

Muzikant Martin Valihora

Kariérou uznávaného bubeníka proplouvá Martin Valihora velmi přirozeně. Už v šestnácti letech hrál v profesionálních hudebních seskupeních rozličných žánrů. Nezlomila ho ani závislost na drogách, s níž se musel poprat. Obhájil své umění i v Americe, kde studoval a účinkoval v klubu Blue Note se špičkovými jazzmany. V Bratislavě založil renomovaný Festival One Day Jazz.

Michaela Gübelová 6/16

Vážení a milí, Marihuana… zhulené mladé lidi jsem poprvé viděla kdysi dávno ve Formanově muzikálu Hair. Dnes je kouření marihuany rozšířené, chce se mi skoro říct běžné, především mezi mladými.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 04/10

XANTYPA Číslo 04/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne