XANTYPA 04/10

ABECEDA 05/10

ABECEDA 05/10

PŘIPRAVIL OTA SLÁDEK

Dvacet šest písmen, dvacet šest slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

Biskup  Václav Malý

Biskup Václav Malý

PŘIPRAVILA Marie Kulijevyčová

S otevřeným hledím vstříc naději světaPo návštěvě papeže Benedikta XVI. shrnul světící biskup pražský, Mons. Václav Malý obsah jeho slov. Zazněly tím i jeho vlastní postoje: snaha o zklidnění dnešní rozpolcené doby a dosažení vnitřního klidu, hledání smyslu a hodnot života ústícího do naděje a v době krize mezilidských vztahů i důraz na morální hodnoty člověka. Životním tématem Mons. Václava Malého je ochrana lidských práv ve všech formách, heslem je pokora a pravda. V čase blížících se Velikonoc hovoříme o běhu času.

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

SOUTĚŽ o audioknihu DIVNOVLÁSKY

IRENA OBERMANNOVÁ: DIVNOVLÁSKY/ čte Aňa Geislerová  Irena Obermannová, úspěšná autorka Deníku šílené manželky, navazuje na své silně autobiografické vyprávění v neméně zdařilých Divnovláskách, v nichž pokračuje v příbězích rozvedené matky dvou pubertálních dcer. 

Hvězdy o nás

Hvězdy o nás

HOROSKOP NA DUBEN 2010

Duben 2010
Slunce vstupuje do znamení Berana 20. března v 18.33 SEČ a setrvá v něm do 20. dubna 6.30 SELČ. Po dvou celkem klidných měsících se opět začnou dít věci. Transformátor i destruktor Pluto je první týden stacionární, poslední týden nastane přesná opozice Saturn-Uran. Připravme se na změny a zvraty, všechno může být nečekaně jinak. Flexibilní stratégové mají příležitost excelovat. Zvýšené opatrnosti je třeba 4. – 9. a 24. – 29. 4. Pro jednotlivá znamení máme jako obvykle pár konkrétních rad:

 

Bette Davis

Bette Davis

Připravil Jiří Vlastník

„Já blázen odešla do Hollywoodu, kde tehdy slyšeli jen na platinové blondýnky a kde dlouhé nohy byly důležitější než talent. I ode mne vždy požadovali, abych byla krasavicí, jenže já jsem bojovala za realismus.“

Život se slavným jménem

Život se slavným jménem

Charles Spencer Chaplin (1889 – 1997)
Charlie Chaplin byl génius. Nejlepší filmaři dodnes čerpají z jeho díla. Vymyslel filmovou řeč a poetiku: smích skrze slzy. Aby mohl vytvořit svou postavu tuláka Charlieho, musel být pohybově nesmírně nadaný a znát lidskou povahu. Po příchodu do Hollywoodu natočil skoro padesát krátkých filmů, kterými se náramně bavíme dodnes.

Radka Denemarková

Radka Denemarková

Připravila Kamila Ženatá

Současná literatura je slepá ke kostlivcům, které má český národ ve skříni Do místnosti vešla štíhlá, tmavovlasá žena. Rozhlédla se a usmála se. „Mám čas jen dvacet minut,“ řekla, když se představila. Radka Denemarková – spisovatelka, překladatelka, scenáristka, dramaturgyně a literární historička.

JAK JSME VE VANCOUVERU FANDILI

JAK JSME VE VANCOUVERU FANDILI

Xantypa – mediální partner Českého olympijského týmu. Na toto spojení už jste si za těch pět let asi zvykli. Na letních olympijských hrách v Pekingu Xantypu reprezentoval její vydavatel, ing. Jiří Dostál, generální ředitel Kovohutí Příbram, výprava na letošní zimní olympiádu se rozrostla. Pan generální do Kanady „přibral“ dva kolegy z Kovohutí, Karla Olivu a Josefa Vohnouta, a Xantypa byla na olympiádě zastoupena doslova osobně. Do Vancouveru odletěl Daniel Zewdie, art director časopisu. A dotyční pánové se s vámi o pár zážitků rádi podělí.

ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY

Zhruba před rokem a půl jsme v Xantypě přinesli rozhovor s mladým historikem a režisérem Lukášem Přibylem, který věnoval deset let svého života práci na unikátním dokumentárním projektu ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY. Jeho prostřednictvím vypráví příběh českých a moravských Židů odvlečených za druhé světové války do dnes již zapomenutých ghett a koncentračních táborů na území dnešního Lotyšska, Běloruska, Estonska a Polska. Tehdy dokončoval čtvrtý, poslední díl. Počátkem letošního roku vyšla kolekce všech jeho filmů na DVD.

ABECEDA Zuzana Smatanová

ABECEDA Zuzana Smatanová

Připravil Josef Jílek

Pětinásobná slovenská Zlatá slavice

TIPY VÝTVARNÉ UMĚNÍ 04/10

TIPY VÝTVARNÉ UMĚNÍ 04/10

Připravila Lenka Lindaurová

Dokoupil 100
Jízdárna Pražského hradu
3. 3. – 23. 5. 2010

Jiří Georg Dokoupil má v Praze druhou velkou výstavu svých děl – po Rudolfinu v roce 1997 nyní v Jízdárně Pražského hradu. Český rodák, který s rodiči ve čtrnácti letech emigroval, studoval v Německu a později v New Yorku a již v 80. letech se proslavil se skupinou Mülheimer Freiheit vymezující se postmoderně vůči tehdy převažujícímu konceptu. Dokoupil se považuje za umělce-vynálezce a v tomto duchu se ve své tvorbě pokouší pro sebe nově definovat malířství. Vytvořil si pro svoji tvorbu již desítky stylů a proslavil se především virtuózní kouřovou malbou, při níž kouřem svíčky vytváří na plátně realistické obrazy. Dokoupilovy práce z různých období jsou velmi odlišné, dá se říci, že je konceptuálním malířem, který realizuje vždy nějakou novou metodu i techniku. V Jízdárně vystavuje své novější obrazy: kouřové, z mýdlových bublin a filmové, sestavené z jednotlivých políček konkrétních filmů tak, že vznikají velkoformátová abstraktní plátna.
Popisek: Jiří Georg Dokoupil, VELKÝ ŽLUTÝ LEOPARD, 2007, akryl a saze na plátně
 

TIPY KNIHY 04/10

TIPY KNIHY 04/10

Připravil Vladimír Karfík

HRA PRO ČTYŘI RUCE
JAN NĚMEC
(Druhé město, Brno)
Podtitul je navýsost výmluvný: MÁLEM MILOSTNÉ POVÍDKY, do DEKAMERONU chybí jenom jedna, ale do lechtivých renesančních povídek skoro všechno. Nepřevažují milostné scény s nezbytným sexem, které dnes už nešokují, ale spíše nudí, i když se nedá říci, že by vypravěč své situace líčil s absencí erotiky či docela asexuálně. Někde se nevyhýbá ani skrytým banalitám či trapnostem a činí je východiskem k místy neuzavřeným koncům příběhů. Jemné, až křehké předivo milostných citů, v němž se Němec pohybuje vynalézavě i cudně, má své zrcadlo v jemnosti vypravěčského stylu a bohatství jazyka. K tomu přistupuje rozmanitost příběhů a situací. Třeba autorův citlivý vhled do školního hereckého prostředí, kam přivede hostujícího ruského režiséra, který s adepty herectví nastuduje své životní téma – Dostojevského IDIOTA, a tady vylíčí i Sergejův osobně zaujatý vhled do klasického textu, pro studenty herectví objevný a strhující. Nezkušené Lindě nabídl nelehký úkol, zvládnout roli osudové Nastasji Filipovny, který po premiéře končí Lindiným milostným rozloučením se svým zasvětitelem. Ten však už míří zase jinam. HRU PRO ČTYŘI RUCE rozluštíme v poslední povídce: milovali se „à quatre mains“ – situace i obraz nikoli náhodný u dvou milenců od mládí, kteří se setkají po dlouhém odloučení. Na Hančině koncertu si s Františkem zahrají skladbu pro čtyři ruce, vytvořenou pro tuto chvíli a nastraženou pro nový začátek lásky, která už patrně neskončí.
 

TIPY ROCK & POP 04/10

TIPY ROCK & POP 04/10

Připravil VOJTĚCH LINDAUR

Jimi Hendrix Experience: Valleys Of Neptune (2010)
Neptun je osmá a od Slunce nejvzdálenější planeta sluneční soustavy; Jimi Hendrix je už málem čtyřicet let třeba ještě dál… Modrozelená planeta vyzařuje skoro třikrát víc energie než přijímá, čímž se vysvětlují bouřlivé procesy v atmosféře Neptunu. Vodík, hélium, čpavek nebo bílý stratocaster, všecky ty čarodějné krabičky, Jimiho srdce, cit a um, vždyť to vyjde na stejno. Vydaná energie, bouřlivé procesy… vystřelily sedmadvacetiletého Hendrixe na Neptun, možná dál…
Bůh moří, oceánů, koní a jezdeckých závodů, v levačce trojzubec nebo kytaru. Vždyť to vyjde nastejno.
Houpají mnou vlny oceánu
Smývají všechny mé bolesti
Podívej, zde má zranění
Pamatuješ si na tu jizvu?
Teď ji neuvidíš
Necítím bolest
Zpívá se o Slunečním údolí
Zeleném a modrém… Taky o kaňonech
A s láskou se zpívá o Atlantidě
Teď ožívají údolí Neptuna.
 

TIPY KLASICKÁ HUDBA 4/10

TIPY KLASICKÁ HUDBA 4/10

Připravila ANNA ŠERÝCH

ORCHESTR BERG
Praha, 31. 3. a 1. 4. 2010, Kino Lucerna

Komorní orchestr Berg má na české scéně unikátní postavení – věnuje se výhradně soudobé hudbě. Dává jí život, prostor a inspiraci. Za tvůrčí nasazení orchestru obdržel umělecký šéf souboru dirigent Peter Vrabel letos dokonce cenu České hudební rady UNESCO. Orchestr Berg imponuje nejen mladým skladatelům, boduje i u posluchačů, a to doslova, pořádá totiž každoroční soutěž nových skladeb Nuberg. Letošní vyhrála skladatelka Jana Vöröšová a její HAVRAN A MOŘE. Nejnovější projekt Bergu je atrakcí Febiofestu. Orchestr zahraje k němému filmu z roku 1928 UTRPENÍ PANNY ORLEÁNSKÉ. Autor hudby, litevský skladatel Bronius Kutavičius přijede do Prahy na premiéru. Mimořádně expresivní film dánského režiséra Carla Theodora Dreyera s nenapodobitelnou Marií Falconnetti je považován za jeden z nejpůsobivějších filmů němé éry; zhlédneme původní, nedávno objevenou verzi. Kutavičiusova hudba přidala dílu další originální vrstvu.
 

TIPY FILM 4/10

TIPY FILM 4/10

PŘIPRAVIL TOMÁŠ BARTOŠEK

LÍTÁM V TOM
USA 2009
Režie: Jason Reitman

George Clooney je nesporně sympaťák, ale kdyby právě vám dával padáka z práce, rozhodně byste mu neděkovali. A právě to tento hollywoodský elegán dělá téměř po celou hořkou komedii úspěšného režiséra Jasona Reitmana LÍTÁM V TOM. Hraje totiž „specialistu pro změnu zaměstnání“ Ryana Binghama, takže létá po celých Spojených státech a vyhazuje lidi z práce. Je to vlastně jen moderní cesťák, ale náplň jeho džobu je přece jen poněkud odpudivá. Ryanovi věčné harcování po hotelech a letištích nevadí, naopak si z něj vytvořil životní styl.

TIPY DIVADLO 4/10

TIPY DIVADLO 4/10

Připravil JIŘÍ P. KŘÍŽ

ORESTEIA I (AGAMEMNÓN)
AISCHYLOS
REŽIE: FRANTIŠEK DERFLER
DIVADLO U STOLU BRNO

Divadlo U stolu, komorní scéna Centra experimentálního divadla v Domě pánů z Fanalu, přináší jednu událost za druhou. Nejinak i v případě Aischylovy ORESTEII I (AGAMEMNÓN) v režii Františka Derflera. Zve „ke stolu“ jen herecké špičky. Brno už je mu ale těsné, a tak dokazuje, jaké osobnosti jsou třeba ve Zlíně. V čase informačních explozí je trestuhodné, že to ví v moravské metropoli málokdo, a v Praze nikdo. A tak vedle Jana Mazáka, Ladislava Koláře, Viktora Skály a dalších září v ORESTEII Zlíňanky Helena Čermáková (Klytaiméstra) a čaromocná Petra Hřebíčková (Kassandra). Ta je ovšem zrovna na cestě do Prahy, do Dejvického divadla (snů), kde se zabydluje ve fantastickém scénickém přepisu Kaurismäkiho filmu MUŽ BEZ MINULOSTI Miroslava Krobota… Málem jsem zapomněl: na plošince maskou zakrytý sedí a hudební doprovod tvoří Persona – Zdeněk Kluka. Nejstatečnějším kouskem stárnoucího rockera je zdolávání strmého žebříku na děkovačku. Uhrančivá inscenace. Vítěz z Troje Agamemnón začal tažení do války obětováním dcery Ífigeneie. Sám je po návratu zavražděn i se svou kořistí, věštkyní Kassandrou, a to sekerou Klytaiméstry. Moci se ujímá Aigisthos a je zaděláno na nové rodové tragédie…
 

Oslava a křest

Oslava a křest

Připravil Šimon Kotek

Noční lov aneb Olin padesátiletý!
Večer 10. ledna byl Palác Akropole nabitý k prasknutí. Violoncellista, zpěvák a skladatel Jaroslav „Olin“ Nejezchleba tam totiž slavil padesáté narozeniny. A při té příležitosti také pokřtil své první sólové album Noční Lov (100PROmotion).
 

Hrdinové z poštovních známek

Hrdinové z poštovních známek

Připravil Eduard Stehlík

Toho hloučku chlapců jsem si všiml okamžitě. Seděli na lavičce u zastávky autobusu a hlasitě se dohadovali nad něčím, co jsem jako každý, kdo kdysi sbíral poštovní známky, neomylně identifikoval jako album. Album známek. Normálně bych pravděpodobně kolem nich prošel, ale pokračoval v chůzi, protože si jako místo svého rozhovoru vybrali právě autobusovou zastávku, dopadlo to jinak

Štramák s uhrančivýma očima George Clooney

Štramák s uhrančivýma očima George Clooney

Připravil Jan Foll

V hořké komedii LÍTÁM V TOM (2009), za kterou byl letos nominován na Oscara, ztvárnil šarmantního cynika s neobvyklou profesí. Jeho Ryan Bingham létá po Spojených státech jako reprezentant firmy, jež v různých podnicích vyhazuje z práce přebytečné zaměstnance. Navenek sympatický elegán žije pouze v letadlech a hotelech a má dokonalé informace o požitcích, jež plynou z častého cestování. Umí jich perfektně využívat, za pofidérní luxus však platí beznadějnou samotou…

Islanďané nesměle klepou na dveře Bruselu

Islanďané nesměle klepou na dveře Bruselu

Připravil Martin Daneš

V posledních patnácti letech usilovaly o členství v Evropské unii převážně chudší země evropského východu či Středomoří, nikoli ty bohaté západoevropské. Loni v létě se situace změnila a jedna taková si žádost o vstup podala: Island. Proč? Především proto, že tahle malá ostrovní republika, situovaná v severním Atlantiku, donedávna bohatá byla, a už není

Mexické pašije

Mexické pašije

Připravil Pavel Hroch

V Mexiku, pravděpodobně nejkatoličtější zemi Latinské Ameriky, slaví na řadě míst Velikonoce tak, že si pašijové události jednoduše „zopakují“. Tyto fotografie jsou z malé, zapadlé vesnice ve státě Oaxaca.

Vzpomínka na Petra Čepka

Vzpomínka na Petra Čepka

Připravil Jan Foll

Letos v září to bude už šestnáct let, co Petr Čepek zemřel. Někdy v polovině osmdesátých let nás seznámil Antonín Máša. Petr navenek připomínal starosvětského hulána, který vypije celou hospodu a pak ji ještě rozseká šavlí. Vypadal jako zachmuřený rváč, co se snadno naštve a uspí vás jedinou ranou. Nebo jako černokněžník, který člověka uzemní pouhým pohledem… V civilu byl ale opakem postav, jimiž se proslavil.

FRYNTOVI

FRYNTOVI

Připravila PAVLÍNA KOUROVÁ

„Myš domácí je šedivá, jiná snad ani nebývá. Má stejnou barvu jako slon, vypadá úplně jak on. Naštěstí, jak jsou navyklí, sloni dost často mají kly a chobot nosí povinně u slonů každý v rodině. To u myší se nevyskytne. A proto kočky, psi a bytné na první pohled odliší ve spíži slona od myši.“ Tuto půvabnou básničku napsal Emanuel Frynta. Vynikající překladatel, esejista a básník. Od jeho smrti letos uplyne třicet pět let.
 

MUŽ BEZ MINULOSTI

MUŽ BEZ MINULOSTI

PŘIPRAVIL JIŘÍ P. KŘÍŽ

DEJVICKÉ DIVADLO PRAHA
Ještě nebyly rozdány Ceny Alfréda Radoka za rok 2009 a už si pilnější divadelní kritici dělají na pažbě první zářez na inscenaci roku 2010. Tak trochu symbolicky patří jedné ze tří nejlepších pražských scén (Dejvické divadlo, Divadlo v Dlouhé, Pražské komorní divadlo v Divadle Komedie). V tom prvním pozdviženém měl koncem ledna premiéru MUŽ BEZ MINULOSTI Akiho Kaurismäkiho.

Žili jsme olympiádou

Žili jsme olympiádou

Sloupen Ivana Klímy

Píši tenhle sloupek v den, kdy končí událost, díky níž – anebo ještě spíše díky sdělovacím prostředkům – jsme se dozvěděli o spoustě mužů a žen, kteří podali neuvěřitelné výkony a tím vstoupili do dějin, někteří se dokonce stali nesmrtelnými. Mohli jsme slyšet (hlavně v televizi) od rána do večera promluvy odborníků tu na slalom, tu na hokej nebo na curling. Televize se pyšnila tím, že nám zprostředkuje olympijské dění po dvacet čtyři hodin denně (a to tak málo jen proto, že den víc hodin nemá). A tak jsme mohli vyslechnout i desítky rozhovorů se sportovci, často udýchané, protože byly pořízeny bezprostředně po závodu, také mínění rodičů úspěšných sportovců, případně jejich známých, jejich sportovních předchůdců, ctitelů i rozjásaných fanoušků.

Popravčí národů v rouchu bankovního úředníka

Popravčí národů v rouchu bankovního úředníka

Připravil Adam B. Bartoš

Britský poslanec Evropského parlamentu Nigel Farage si pustil pusu na špacír. Jako jeden z mála nahlas řekl, co si o novém evropském prezidentovi Hermanu Van Rompuyovi myslí. A byl to trochu drahý špás – v přepočtu ho vyjde na 80 tisíc korun. 

Blázinec

Student VUMLu povede antitotalitní úřad a odborář Dušek objevil spiknutí homosexuálů

Když otevřete noviny, hned víte, že jsme už zas po krk v předvolební kampani. Naplno jede kauza obrněných transportérů pandur. Zhruba před měsícem ji odstartovala skrytá nahrávka reportéra MF Dnes. Odbory hrozí stávkou kvůli zdanění zaměstnaneckých výhod. Politici kličkují a obracejí se na pětníku jako hbitá baletka. Dvacet let po pádu železné opony se totalitní minulost rozmývá, jakoby mizí v mlze. A tak se ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) stal pán, který za bolševika studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu. – Zásadní a dobrá zpráva z minulého měsíce: Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) rozpustil Dělnickou stranu (DS). Justice dala najevo, kde stojí

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA - 15

Fejeton Benjamina Kurase

„Ženy chtějí průměrné muže a muži se ze všech sil snaží být co nejprůměrnější,“ napsala jedna ze starších průkopnic feminismu, americká antropoložka Margaret Mead, jejíž smysl pro humor se projevoval i v takových banálnostech, jako byla tři manželství s antropology. Otěhotnět se jí podařilo teprve s třetím, když ji předtím lékaři celé roky ujišťovali, že je neplodná. Komentovala to dodnes proslulým citátem:
„Otcové jsou biologické nutnosti, ale společenské náhody.“
 

CO SE DĚJE....... v Hollywoodu

Připravil Ája Bufka

Rudí ďáblové – tak se zde přezdívá přístrojům, které fotograficky zaznamenávají průjezd křižovatkou na červenou. Za tento přečin, zaznamenaný kamerou, zaplatí řidič čtyři sta čtyřicet šest dolarů a dalších čtyřiašedesát za přezkoušení v autoškole. Loni se tu na pokutách za tento prohřešek vybraly čtyři miliony dolarů. Není divu, že se politici k těmto přemrštěným částkám odmítají vyjádřit a nikdo z nich jasně neřekne, zda jde o bezpečnostní opatření či o způsob, jak naplnit magistrátní kasu. Výzkum profesorky Barbary Langland Orban z University of South Florida poukazuje na skutečnost, že kamery na křižovatkách způsobují havárie a zranění, protože řidiči se snaží prudce zabrzdit, aby neprojeli na červenou.

CO SE DĚJE....... v Africe

CO SE DĚJE....... v Africe

Připravila Dita Fuchsová

Rozvojová spolupráce může mít různé podoby, od mezinárodních miliardových projektů až po pomoc malých nevládních organizací. V Keni přicházíme do styku se všemi druhy, ale náš největší obdiv a podporu mají jedinci, kteří svým nápadem a úsilím změnili životy tisíců potřebných.
 

CO SE DĚJE....... v New Yorku

CO SE DĚJE....... v New Yorku

připravila Martina Leierová

V amerických školách se čte hodně už od první třídy. Dětem předčítá denně paní učitelka, děti zase předčítají spolužákům z nižších tříd a domů si každý den nosí povinnou četbu na půl hodiny. Ve druhé třídě přinesl můj syn ze školy knížku o Helen Keller, slepé a hluché dívce, která vystudovala a stala se autorkou a známou aktivistkou. (Mezi její obdivovatele a přátele patřil třeba Mark Twain). Pochybovala jsem, zda pro sedmiletého kluka, kterého zasáhly svým hrotem dobrodružné příběhy RYCHLÝCH ŠÍPŮ a oslnily laserové meče HVĚZDNÝCH VÁLEK, bude sto let starý příběh urputné Helen dost poutavý.

CO SE DĚJE....... v Paříži

CO SE DĚJE....... v Paříži

připravil MARTIN BONHARD

SLIBY MINULOSTI 1950 – 2010
Přerušovaná historie umění v bývalé východní Evropě
14. duben – 19. červenec 2010, Centre Pompidou

V Centre Pompidou bude od dubna do července 2010 k vidění výstava SLIBY MINULOSTI. Představí díla padesáti umělců převážně ze střední a východní Evropy. Její název vychází z výroku německého filosofa Waltera Benjamina (1892 – 1940), který zkoumal dějiny jako sled přerušovaných událostí. Dvacet let po pádu železné opony nahlížejí SLIBY MINULOSTI na evropský protiklad Východ – Západ skrze dějiny zemí bývalého komunistického bloku.

CO SE DĚJE .....ve Vídni

CO SE DĚJE .....ve Vídni

Připravila Natascha Kames

Pastva pro oko – zátiší s jídlem
10. února zahájilo vídeňské Bank Austria Kunstforum „kulinářsky“ zaměřenou výstavu, která je věnována vývoji každodenní kultury jídla a pití.
Přibližně stovka výtvarných děl nejrůznějšího původu a období, od 16. století až po současnost, dokumentuje historii a význam jídla.

CO SE DĚJE....... v Berlíně

CO SE DĚJE....... v Berlíně

Připravil Martin Krafl

Sopranistka Montserrat Caballé, královna bel canta s nezaměnitelným hlasem, se vrátila na německá koncertní pódia, aby potěšila fanoušky a oslavila s nimi padesátileté jubileum svého prvního angažmá ve Spolkové republice Německo. V letech 1960 a 1961 totiž vystupovala v Opeře v Brémách

CO SE DĚJE....... na Slovensku

CO SE DĚJE....... na Slovensku

Připravila MARTA MENTZLOVÁ

Slovenští fanoušci flamenka se mohou těšit na velkou hudební událost. V jejich hlavním městě vystoupí jeden z nejlepších kytaristů světa, andaluský rodák Paco de Lucía. Virtuos, který je známý svými improvizacemi a netradičními interpretacemi flamenka, se velkou měrou zasloužil o celosvětovou oblibu tohoto žánru. Své umění před bratislavským publikem předvede 14. 4. v Sibamac Aréně.

O ČEM SE MLUVÍ....... na Moravě

O ČEM SE MLUVÍ....... na Moravě

Mimořádnou podívanou nabízí výstava Rok v lidových obyčejích a slavnostech, instalovaná do konce května v Brně v Moravském zemském muzeu – Paláci šlechtičen. Většina exponátů je představena poprvé.

O ČEM SE MLUVÍ...... v Čechách

O ČEM SE MLUVÍ...... v Čechách

Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích zahájí nejobsáhlejší přehlídku díla architekta Jana Kaplického. Výstava potrvá od 16. dubna až do 2. srpna letošního roku. 

04. 10

04. 10

Vážení a milí čtenáři,
blíží se den, kdy multiinstrumentalista, dirigent a geniální zpěvák Bobby McFerrin přijede koncertovat do českých zemí. Pořadatelé festivalu Struny podzimu ho pozvali už podruhé, tentokrát si s ním užije (i zazpívá) publikum nejenom pražské, ale i ostravské. A nám s hvězdou první velikosti dojednali exkluzivní rozhovor. „Čekal jsem na telefon z New Yorku s notnou dávkou nervozity. Zazvonil přesně ve smluvený čas – ‚Hi, Bobby McFerrin…,‘“ vypráví jazzový odborník Aleš Benda. Byl samozřejmě vyzbrojen velkou zásobou otázek a Bobby na ně klidně odpovídal, byl milý a dokonce mu do sluchátka zazpíval. Autor si liboval, jak velice příjemné bylo to povídání… stačí nalistovat.
 

BOBBY McFERRIN

BOBBY McFERRIN

Hudební mág

Některé slavné osobnosti se halí do záře popularity oslňující intenzitou přímo úměrnou hladině momentálního renomé, jiné zase vzbuzují respekt mimořádnými kvalitami svého talentu, zjevu nebo neobvyklých schopností. Proto jsem lednového podvečera čekal na telefonát z New Yorku s jistou dávkou nervozity, i s dychtivou netrpělivostí šťastlivce, jemuž se dostalo privilegia uskutečnit rozhovor s hudební hvězdou první velikosti – Bobby McFerrinem.
 

XANTYPA 04/10

XANTYPA Číslo 04/10

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne