XANTYPA 04/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 04/09

co byste si měli přečíst v dubnové xantypě

Editorial šéfredaktorky.

Zabydlené blues Jitky Zelenkové

Zabydlené blues Jitky Zelenkové

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

Dětská hřiště

Stěžovala si vnučka na to, jaké má potíže, když chce jít se svým sedmnáctiměsíčním synem na hřiště. Nejbližší hřiště je docela pěkné, ale leží hned vedle dálnice, zřídili ho tam, protože tam vybylo místo a stavět domy takhle u dálnice by bylo nelidské. Pro děti je to ovšem vhodné, aspoň si odmalička zvykají na výfukové plyny, které budou po zbytek života dýchat.

Jitka Schneiderová

Jitka Schneiderová

DŮLEŽITÉ JE NEBOJOVAT

Jitka Schneiderová je herečka s tváří rozpustilé princezny. Alespoň já si tak rozpustilé princezny představuju. Povídali jsme si o její práci, seriálech, manželovi i tříleté dceři.

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková

Královna rychlých bruslí

Už v roce 1881 byl ustaven první rychlobruslařský klub v Českém království. Všichni průkopníci a vyznavači tohoto sportu, kterému u nás přeje především tuhý mráz, museli víc než století čekat na hrdinku pohádky o tom, kterak milá a skromná princezna to nandává všem slavným soupeřkám po celém světě. Mistryně České republiky, Evropy a světa, světová rekordmanka a vítězka Světového poháru považuje za projev své slávy, kterou jinak nebere moc vážně, že byla pozvána, aby zahájila výkopem fotbalový zápas.

Magdalena Dobromila Rettigová

Tvář za kuchařkou

S důstojně mateřským čepcem na nás shlíží z přebalu své legendární kuchařské knihy, jako by ztělesňovala ideál středostavovské blahobytnosti a odkazovala nás kamsi do hájemství starých dobrých časů… Byly ale skutečně tak dobré? Není náš pohled, prodírající se zpět tichem minulosti, zastřen věčnou touhou po harmonii a dokonalosti? A není tedy i ona někým jiným?

Velikonoční oslavy u norských Sámů

Velikonoční oslavy u norských Sámů

Dnešní Sámové, nazývaní dříve Laponci, žijí na pomezí severní hranice Norska, Finska a Švédska. Hlavní lákadlem do Sápmi, jak Sámové s láskou nazývají své končiny napříč Skandinávií, je vyhlášený velikonoční festival v Kautokeinu. Toto malé třítisícové sámské městečko se nachází v Norsku, kde žije kolem 40 tisíc Sámů. Během roku jinak ospalé Kautokeino se o Velikonocích stává cílem pro návštěvníky ze severu i ze zahraničí. I když někteří antropologové a lingvisté předvídají, že v tomto století zanikne až 90 procent jazyků a kultur světa, v sámském Kautokeinu se zatím ukazuje, že pro Sámy to neplatí.

S Marií Poledňákovou lidi baví svět

Dlouhá léta jsem nevnímala rozdíl mezi Slováky a Čechy. Až po přestěhování do Prahy jsem zjistila několik odlišností. Zatímco rozvod manželů na Slovensku znamená dokonalý rozchod a nepřátelství na život a na smrt, v Čechách společně strávené roky často přerostou po rozvodu do přátelství. Termín „bejvalý“, „bejvalá“ jsou vlastně čestné tituly. Díky našemu dobrému příteli, význačnému muzikologovi Ivanu Poledňákovi jsem se seznámila s jeho bývalou manželkou Marií Poledňákovou. Hned jsme si porozuměly, a dodnes ji obdivuji.

Martin Němec

Martin Němec

TAK SI HRAJU…

Sám přiznává, že neví, čím je víc. Obecně je asi nejznámější díky své skupině Precedens. Poslední roky ale zas trochu víc maloval a možná ještě trochu víc psal. Nedávno dotočil Juraj Herz podle jeho scénáře horor TMA.

Historky z justičního podsvětí a nadsvětí

Několik příkladů, jak se Česko vyvíjí v právní stát

Pro zdraví země je důležité, jak si stojí justice, nakolik je odhalována korupce i různé vlivné klany užívající nečistých metod, jak je chráněno a vymáháno právo, jaké máme soudy, žalobce, policisty, jestli právě zde převládají slušní, spolehliví a odvážní lidé. Všechno ve veřejném prostoru je obvykle nějak spojeno s právem. Případ zastaveného vyšetřování Jiřího Čunka a následně kauza „justiční mafie“, působení ultrapravicové Dělnické strany, exekuční odebírání dávek v nouzi „nepřizpůsobivým“ občanům v Chomutově, ale stejně tak postoj a úcta prezidenta Václava Klause k právu, odvolání žalobce jen a jen za to, že řekl svůj názor, tahanice o Chrám svatého Víta, který komunisti prostě a jednoduše znárodnili – a tak to zůstane, nebo utajovaná minulost českých soudců. Jak si stojíme jako právní stát?

Čtyřicet roků Led Zeppelin

Čtyřicet roků Led Zeppelin

Kladivo bohů na schodech do nebe

Od vydání prvního alba britské skupiny Led Zeppelin uplynulo v lednu 2009 plných čtyřicet let. Na samém začátku jejich bouřlivé historie stojí jiná britská skupina druhé poloviny šedesátých let – Yardbirds. Po krátkém angažmá Erica Claptona se tu sešly dvě budoucí velké kytarové hvězdy – Jeff Beck a Jimmy Page.

ARCHITEKTKA

ARCHITEKTKA

Eva Jiřičná

Světově proslulá architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná oslavila sedmdesátiny. Vystudovala v Praze, ale od roku 1968 žije ve Velké Británii. Je nositelkou řádu Britského imperia, pravidelně zasedá v porotách mezinárodních architektonických soutěží a přednáší o své práci na světových fórech. Ateliéry má v Praze (A. I. Design Praha) i v Londýně (EJAL, Eva Jiricna Architects Limited). V roce 2007 byla předsedkyní komise vybírající návrh na novou budovu Národní knihovny v Praze.

Adolf Loos a Müllerova vila

Adolf Loos a Müllerova vila

Těšil se přízni až neuvěřitelně oddaných obdivovatelů, spolu-pracovníků a žáků, přesto ve své době oficiálně oceňován nebyl. Léta však prověřila nadčasovost jeho myšlenek i díla a současní odborníci ho řadí k tehdy slavnějším zakladatelům světové moderní architektury a bytové kultury první poloviny 20. století, jakými byli Frank Loyd Wright, Le Corbusier nebo Mies van den Rohe. Adolf Loos byl zdatný technik a stratég. Na rozdíl od ostatních však interiéry jeho domů a bytů působily a působí mnohem osobněji, protože je stavěl na míru svým konkrétním klientům, a tak na vzrušující životní příběh vizionáře a bouřliváka Adolfa Loose navazují desítky dalších jímavých lidských osudů.

Královna a básník

Královna a básník

Plzeňské Finále přivítá Věru Chytilovou a připomene si Františka Vláčila

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 4

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 4

Teoretikové humoru většinou rádi tvrdívají, že humor je zvláštní vlastností člověka, kterou jiní živočichové či jiné bytosti nemají. Je to antropocentrická nafoukanost. Za prvé, procento lidí se smyslem pro humor je ve srovnání s morousy poměrně malé, proto se humoristé dokážou humorem uživit. Ono by bylo opravdu těžké se živit něčím, co umí dělat každý. Takže když se humorista snaží učit lidi humoru, musí je to naučit jen tak trochu, ne úplně, aby se mu nevyrovnali, protože by se tím připravil o živobytí. Přesto nedávno vzniklo povolání, které si beze srandy říká „humour coach“ čili instruktor humoru, jehož praktikanti učí humoru lidi zámožné, ale nehumorné, kteří zjistili, že s humorem by se mohli stát ještě zámožnějšími, či přinejmenším populárnějšími. Zákazníky jsou nejvíc podnikatelé a politici. Jejich humorem se budeme zabývat později, teď budeme zkoumat, jak je to s tím humorem u tvorů či bytostí nelidských.

Editorial

Editorial

Vážení a milí, čas pádí skoro jako Martina Sáblíková, a ta to jako správné moravské děvče umí rozbalit. Přesto, že jí bylo mizerně, vybojovala na kanadském mistrovství světa zlato i stříbro, a je tak naší olympijskou nadějí největší.

Pistolník i skeptik

Pistolník i skeptik

Clint Eastwood

Nerudný penzista, kterého hraje ve svém nejnovějším filmu GRAN TORINO, se dlouho stará jen o vlastní pohodlí. Jedné noci se však asijský puberťák ze sousedního domu pokusí ukrást jeho unikátního forda. Samotářský vdovec se po tomto incidentu s cizokrajným klukem spřátelí a začne ho vychovávat jako adoptivního syna. Předměstí však terorizuje banda mladíkových krajanů…

Kolářovi voní dřevem

Kolářovi voní dřevem

Vůni dřeva by nejspíš nevyměnili za nic na světě. Vždyť s dřevem pracuje už pět generací rodiny Kolářových. I když každý tak trochu po svém. Láska k němu se v tomto rodě dědí dokonce nejen po meči, ale i po přeslici. A až na jedinou výjimku nemuseli k rodinné štafetě nikdy nikoho přemlouvat. „Na projektech dnes spolupracujeme všichni – já, manžel i obě dcery,“ pochvaluje si akademická architektka Věra Kolářová. A přiznává, že se jí splnil dávný sen.

Zuzana Bydžovská

Zuzana Bydžovská

herečka, držitelkadvou Českých lvů

Třicet dva písmen, třicet dva slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

XANTYPA 04/09

XANTYPA Číslo 04/09

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne