XANTYPA 01/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 05/09

MAGDALENA DIETLOVÁ 05/09

co byste si měli přečíst v květnové xantypě

Editorial šéfredaktorky.

ZUZANA NORISOVÁ

ZUZANA NORISOVÁ

se vystřelila do vesmíru

Nedívám se na seriály. Nemám ani televizi. Ale před rokem jsem ji měla a na jeden seriál jsem netrpělivě čekávala. Na Letiště. Moc nevím, o čem to bylo, jen jsem hlídala, až se na obrazovce objeví letuška Petra. Hrála ji Zuzana Norisová. Roztomilá blbka s neuvěřitelným způsobem vyjadřování (ta Petra). Když jsem pak Zuzanu potkala na večírku naší společné kamarádky, o své úchylce jsem jí vyprávěla. A ona mi k mé velké radosti u vína celý večer Petru hrála. Naprosto dokonale. Dnes přišla na naši schůzku s předstihem. Hlava jí padala únavou a v břiše jí kručelo hlady. Měla právě mezi dvěma tréninky StarDance. Málem jsem její unavený úsměv nepoznávala. Jedly jsme a pily, a když jsme se z té hospody vymotaly, ona zas běžela na trénink pilovat sambu. S břichem nacpaným k prasknutí. Jejímu tanečnímu partnerovi jsem v tu chvíli moc nezáviděla. 

VARANI

VARANI

jak se žije v zoo 02/09

Ostrovy Komodo, Flores, Rinca, Gili Motang a Gili Da­sami uprostřed indonéských ostrovů jsou do­movem neobyčejných pla­zích monster – varanů komodských. Délkou přes tři metry a hmotností téměř dva metrické centy jsou to největší ještěři současnosti.

ČESKÉ VÁNOCE 1918 AŽ 2008

ČESKÉ VÁNOCE 1918 AŽ 2008

tema

Vydejte se s námi na vánoční procházku časem. Připomeňme si, jak nejkrásnější svátky v roce prožívali lidé v době první republiky, za protektorátu, za války v exilu, ve stalinistických padesátých letech, v uvolněnějších šedesátých letech, za nor­malizace i po roce 1989.
 

SNĚHURKA PANA DISNEYE

SNĚHURKA PANA DISNEYE

hvězdy hollywoodu

Zfilmovaný příběh bratří Grimmů byl nejriskantnějším podnikem v dějinách Hollywoodu. Jeho autora také zpočátku přivedl na pokraj finančního krachu. Avšak stejně jako v pohádce, kde spa­nilý princ svým polibkem v po­slední chvíli přivede bledou krás­ku zpět k životu, i ve spo­lečnosti Walta Disneye se vše nakonec k dobrému obrátilo. SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ se stala nejúspěš­nějším kresleným filmem, který kdy byl natočen. 

KOMUNISTI VLÁDNOU V KRAJÍCH

KOMUNISTI VLÁDNOU V KRAJÍCH

názor martina fendrycha

Kraje se vybarvují. Po drtivém vítězství socialistů (13:0) modří vyklízejí kanceláře, jsou voleni noví hejtmani a sestavovány krajské vlády. Opozičníci z doby totality zírají: komunisti se devatenáct let po převratu vracejí k moci. Pro bývalou mlčící většinu je to však normální proces. Ne ve všem couváme zpátky. Poslanci přijali nový trestní zákoník – po 47 letech. Stačí, aby prošel Senátem, podepsal ho prezident, a bude platit. Výročí 17. listopadu patřilo neonacistům. Chystali pogrom na Romy sestěhované v Litvínově do jednoho sídliště. Radikály podporovali mnozí místní občané – další temný návrat. Prezident Václav Klaus se v Dublinu prohlásil za disidenta Evropské unie. A ODS se chystá na volební sjezd, kde se rozhodne: Topolánek nebo Bém? Nebo?

GLOBÁLNÍ KRIZE JE VIRTUÁLNÍ REALITA

GLOBÁLNÍ KRIZE JE VIRTUÁLNÍ REALITA

ivan fuksa

Říká o sobě, že je příbramský patriot. Čtyři roky v tomto městě starostoval a druhým rokem je jako první náměstek ministra financí pravou rukou Miroslava Kalouska. Jako sportovní vytrvalec ví, že trénovat finanční kondici občanů spořivým státním účetnictvím znamená hodně dřiny a dobré časy až po mnoha náročných kolech.
 

TOMÁŠ HALÍK

TOMÁŠ HALÍK

šťastná hodinka

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.
  

ZAPOMENUTÁ HISTORIE

ZAPOMENUTÁ HISTORIE

flanderské vlčí máky 01/09

 Když se řekne květina a válka, zní spojení těchto slov na první pohled nepatřičně. Přesto existuje výjimka, květina, která k válce a vojákům posledních devět desetiletí patří – rudý vlčí mák. Proč se právě on stal symbolem milionů padlých?

IVAN KLÍMA 01/09

IVAN KLÍMA 01/09

dvacet let

Je to až kupodivu, ale letos dosáhne naše demokracie stejného věku, jakého dosáhla naše předválečná republika. V září roku 2008 jsme vzpomínali neradostného výročí mnichovské dohody, která ukončila prakticky na padesát let demokratické zřízení v naší zemi, a v březnu 2009 si připomeneme sedmdesáté výročí nacistické agrese, proti níž jsme stáli zcela a beznadějně osamoceni. Zato v listopadu budeme moci vzpomenout dvaceti let obnovení demokracie, přesněji jejího obnovování. 

TAO SMÍCHU 01/09

TAO SMÍCHU 01/09

benjamina kurase

 „Chcete-li někomu říkat pravdu, musíte ho rozesmát, jinak vás zabije,“ napsal jeden z nejslavnějších praktikantů humoru Oscar Wilde. Měl pravdu. Nudit je jeden z nejtěžších hříchů a zaslouží si přísné potrestání.

OSMANY LAFFITA

OSMANY LAFFITA

a jeho módní dvůr

Gaultier si jako dítě šil výbavičku pro medvídka, Osmany Laffita kreslil rovnou šaty pro maminku. „Bylo mi jedenáct a ona si pak šaty nechala opravdu ušít a nosila je. Bylo to neuvěřitelné…“ vzpomíná Osmany, módní návrhář, pocházející z Kuby. Svoji poslední kolekci Jaro – léto 2009 představil v Nižboru, čímž obohatil výběr lokalit svých přehlídek o scenerii malebné vesničky, ležící uprostřed Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

JAKUB PRACHAŘ

JAKUB PRACHAŘ

herec

 Žít v jiné době, byl by renesanční osobností mnoha uměleckých oborů. Takhle je Jakub Prachař hyperaktivní současník, který obsáhl divadlo, film, televizi a v neposlední řadě hraní v kapele Night Work. Přitom stále ještě studuje na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

ČESKÝ SPIELBERG

ČESKÝ SPIELBERG

lukáš přibyl

 Osm let života věnoval Lukáš Přibyl práci na svém unikátním dokumentárním projektu ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY, ve kterém vypráví příběh českých a moravských Židů odvlečených za druhé světové války do dnes již zapomenutých ghett a koncentračních táborů na území dnešního Lotyšska, Běloruska, Estonska a východního Polska. Za lidmi, kteří pobyt v nich přežili, jezdil po celém světě. Stovky hodin proseděl v archivech, kde pročítal dokumenty, fotografie hledal po chalupách ve vesnicích poblíž míst, kde tábory stávaly, i v rodinných archivech potomků esesáků. Vznikl tak čtyřdílný cyklus, jenž nemá nic společného s povrchností a honbou za senzacemi. Naopak fascinuje neobyčejnou důkladností a poctivostí. I proto je tak silný. A ohlas, jaký má u bývalých vězňů, ale například i u studentů, potvrzuje, že jen takováto práce má smysl. V prosinci by měl být dokončen čtvrtý díl dokumentu nazvaný DO POLSKA a v lednu vyšle Lukáš Přibyl ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY do světa – na festivaly v USA i v Evropě.

HUDBA PRO PIPI DLOUHOU PUNČOCHU

HUDBA PRO PIPI DLOUHOU PUNČOCHU

jazzman

V roce 1934 se v Karlových Varech narodil německému tatínkovi a židovské mamince chlapec. Na tu dobu vražedná kombinace národností obou rodičů a protifašistické otcovo smýšlení donutily rodinu v roce 1938 utéct před Hitlerem do Švédska. Malý Georg bohužel brzy zapomněl češtinu, kterou vedle němčiny v nejútlejším věku mluvil, ale s Českou republikou a kulturou se cítí být stále spojen. Dnes slavný jazzmann a hudební skladatel přiznává, že zatímco se dříve svým původem příliš nezabýval, nyní o něm často přemýšlí.

SISSI NA KORFU

SISSI NA KORFU

genius loci

Letos uplynulo sto šedesát let od chvíle, kdy na habsburský trůn nastoupil císař František Josef I. A sto deset let od okamžiku, kdy jeho manželku Alžbětu, zvanou Sissi, zavraždil italský atentátník. Ti dva byli v mládí nejkrásnějším panovnickým párem Evropy, jejich svatbě předcházelo romantické seznámení, ale šťastné manželství se jim vytvořit nepodařilo. Sissi z Vídně utíkala do milovaných Uher, ale také do Řecka, které jí přirostlo k srdci natolik, že si na ostrově Korfu nechala postavit zámeček Achilleion, pojmenovaný podle bájného hrdiny.

VANCOUVER

VANCOUVER

obecně i jinak

Tak za rok už bude další olympiáda. Ta zimní. V kanadském Vancouveru. A kde to vlastně je? Abychom věděli, na čem jsme: Město se nachází na 49° 16′ severní šířky a 123° 07′ západní délky. Na skok od Pacifiku.

DÁŠA VOKATÁ

DÁŠA VOKATÁ

písničkářka

Čechy jsou známé fenoménem pís­ničkářů, od počátku šedesátých let se u nás objevuje silná tradice. A dosud – přes občasné výkyvy jak „trhu“, tak „témat“ – neskonči­la. Kryl, Hutka, Merta, Třešňák, Nos… A další desítky jmen, zná­mějších či méně známých se jistě vybaví kaž­dému běžnému poslu­chači. Ale co ženy? Snad Dáša Andrtová-Voňko­vá, harmonikářka Radůza a kdo dál? To už je slabší. A přitom čtyřicet let na scéně právě oslavila Dáša Vokatá.

MARTIN ZBROŽEK

MARTIN ZBROŽEK

nejen jazzový houslista

Nejdřív jsem potkala Martina Zbrožka. Před lety jsme spolu dělali rozhovor. Asi za hodinu jsem potkala Marthu Issovou. Nenápadně seděla u vedlejšího stolku a čekala, až domluvíme. Už léta byli dvojka. Pak jsem je vídala spolu. Pak jsem vídala spíš Marthu. A pak se rozešli a já je vídala výhradně odděleně. Martina víc. Často, když ráno ještě spící venčím na Vinohradech psa, do něj na ulici narazím a definitivně se tak probudím. Pod bundou mi vykukuje kabátek od pyžama, vlasy mi stojí na hlavě… většinou zrovna uklízím po své labradorce exkrement. A do toho se snažím smysluplně konverzovat…

ČESKÁ NÁRODNÍ BUDOVA V NEW YORKU

ČESKÁ NÁRODNÍ BUDOVA V NEW YORKU

historie domu

Padá soumrak. Před pětipatrovou budovou s číslem popisným 321 se tvoří hlouček lidí a zvolna přicházejí další. Tiše postávají, hovoří převážně česky. Někteří oblečeni běžně, některé dámy ve večerních róbách se složitými účesy na hlavách, jako by vyja-dřovali míru svátečnosti, s jakou tenhle okamžik vnímají. Rozsvě-cují se a otvírají okna, osm tru-bačů do ztichlé ulice duje slav-nostní fanfáry Larga z Dvořákovy NOVOSVĚTSKÉ. Nad čistírnou naproti spoza záclony se zjevu-je rozcuchaná hlava nájemníka a užasle mžourá do tmy. V ok-nech dosud prázdného domu s nápisem Národní budova se ladně probouzejí stíny tanečníků. Vše se odehrává daleko od Čech, ve státě New York, na manhattanské 73. ulici, na půl cesty mezi První a Druhou Avenue.

PÍSNIČKY PRO KŘEMÍLKA

PÍSNIČKY PRO KŘEMÍLKA

hudební skladatel jaroslav celba

Česká televize uvede další díly úspěšného cyklu NEZNÁMÍ HRDINO­VÉ, který začala vysílat v prvním pololetí letošního roku. Hned na úvod se představí hudební skla­datel Jaroslav Celba, který oslaví na druhý vánoční svátek, 26. pro­since – a není to fráze, že ještě v dobré formě – osmdesáté čtvrté narozeniny.

KAREL ČAPEK

a ztracený film

Světově proslulý literát, novinář a demokrat má svými slovesnými díly stále co říci, jeho humanismus je trvale platný. A stejně tak i mnohé úvahy a vzkazy, kterým bychom neměli pouze naslouchat: „Důležité je, aby budoucnost byla zlepšována v myšlenkách a plánech, ale ještě důležitější je, aby přítomnost byla zlepšována ve skutcích a životě.“ O letošních vánocích, 25. prosince, uplyne sedmdesát roků od jeho smrti. Bylo mu teprve čtyřicet osm let. Odhalme při této příležitosti tajemství osudu celovečerního filmu, k němuž napsal scénář, a který se bohužel nedochoval. 

DRUHÝ ČS. BEATOVÝ FESTIVAL

DRUHÝ ČS. BEATOVÝ FESTIVAL

slaví čtyřicet let

Na okraj 40. výročí II. československého beatového festivaluHistorky ze starých časů, kdy světu vládl beat, jsou dodnes tématem vášnivých restauračních diskusí pamětníků. Mýty a legendy z nich upředené stávají se důvodem závisti mladších generací, jejichž srdce k těm dobám tíhne, ačkoli oči a uši při nich nebyly. Není to zase tak dlouho, co se v příšeří pražské Lucerny ti první s kšticí již značně prořídlou ponořili do vzpomínek, ti druzí s dosud bujnou hřívou mohli si myslet: „Aha, takové to tedy nejspíš tehdy před čtyřiceti lety bylo!“ 

XANTYPA 01/09

XANTYPA Číslo 01/09

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne