XANTYPA - Aktuálně

Režisérka Krystyna Krauze: Bratříček Karel

Režisérka Krystyna Krauze: Bratříček Karel

Když před Vánoci roku 1970 propukly v Polsku protesty proti náhlému zdražení masa, mouky a dalších základních potřeb, polská armáda a polské Lidové milice je na příkaz nejvyšších komunistických funkcionářů brutálně potlačily. Režim, který se v každé větě zaklínal slovem lid nebo dělník, teď začal do lidí včetně dělníků střílet. Více než tisíc jich bylo zraněno, pětačtyřicet jich bylo zabito, několik tisíc jich bylo uvězněno. Krystyně Krauze v té době bylo tři a půl roku a k prosinci sedmdesátého roku se vážou její první vzpomínky. Její matka právě začala rodit. Nemohla se dostat do nemocnice, a když se jí to konečně podařilo, porodila v improvizovaných podmínkách, protože nemocnice byla přeplněná zkrvavenými, sténajícími lidmi, kterým se lékaři a sestry snažili pomoci. Holčička, která se v tomto takřka válečném stavu narodila, nejevila známky života. Lékaři ji považovali za mrtvou a běželi zachraňovat lidi, kterých byly plné nemocniční chodby. Až po několika hodinách si někdo všiml, že tělíčko odložené do kyblíku na medicínský odpad, se hýbe. Takto dramaticky, za střelby a hřmění tanků, přišla na svět Krystynina sestra. V té době Karel Kryl – otřesen polskými událostmi – napsal písničku VE JMÉNU HUMANITY, která se okamžitě začala hrát na Svobodné Evropě. Krylovy písničky pak Krystynu provázely celým životem. Nyní mu věnovala film BRATŘÍČEK KAREL, který měl 6. června ve Wrocławi polskou premiéru a 25. srpna vstoupí i do našich kin. Poznámka redakce: premiéra dokumentu byla nakonec posunuta na 17. listopadu 2016.

Zúčastněte se setkání vojsk tří císařů

Zúčastněte se setkání vojsk tří císařů

Napoleonské slavnosti na Loučeni

Máte už plán na podzimní víkend od 23. do 25. září? Pokud ještě ne, vydejte se na zámek Loučeň, který vás přenese do roku 1796, kdy je Napoleon Bonaparte právě jmenován vrchním velitelem armády, jde od vítězství k vítězství, až na pevnost Huningen u Štrasburku. Od pátku do neděle se zde odehraje setkání vojsk tří císařů, ruského cara Alexandra, rakouského císaře Františka a budoucího francouzského císaře Napoleona. V zámeckém parku na Loučeni rozbijí všechna tři vojska svá polní ležení a budou se připravovat na nadcházející bitvu.

Co se děje… v New Yorku

Choreograf Raja Feather Kelly se při vymýšlení tanečních kreací pro svůj soubor Feath3r Theory již několikrát nechal inspirovat pop-artem Andyho Warhola. Naposledy při představení TROPICO ANDYHO WARHOLA, kdy zároveň čerpal z téměř půlhodinového klipu popové hvězdy Lany Del Rey a použil tři z jejích písní. Dvanáct tanečníků zrcadlí v prostorách St. Mark’s Church současný pop a jeho ikony a pohybuje se na hranách absurdna a poezie.

Co se děje v Londýně

Návrat Harryho Pottera Při první předpremiéře divadelní inscenace HARRY POTTER A PROKLETÉ DÍTĚ nešlo vše úplně podle plánu. Na některé situace jsou zkrátka krátké i čáry máry kouzelníka takového kalibru. Třeba cvičená sova, která měla přelétnout jeviště a přistát na kouzelníkově stole, nabrala nečekaně směr do hlediště. Přistála na balkoně a personál stahoval o přestávce protipožární oponu, aby opeřence dostal zpět do klece

Co se děje… v Paříži

Konečně si pařížští kurátoři všimli jednoho z nejvýznamnějších evropských fotografů. V Jeu de Paume je otevřena velká retrospektivní výstava JOSEF SUDEK – SVĚT Z MÉHO OKNA. Expozice představuje Sudkovy rané práce z dvacátých let, kdy si svou cestu teprve hledal, přes vrcholné období let čtyřicátých, kdy vznikly nejslavnější cykly pohledů z okna jeho pražského ateliéru na Újezdě. Výstavu uzavírá poslední etapa jeho života, kdy na konci šedesátých a z počátku let sedmdesátých již spíše bilancoval a rozvíjel svoje typické motivy a styl. Josef Sudek se narodil před sto dvaceti lety v roce 1896 v Kolíně, v první světové válce přišel o pravou ruku, a spíše z nouze se začal věnovat fotografii. Jeho největší předností byl smysl pro detail, díky němuž i z obyčejných věcí dokázal vykouzlit efemérní obrazy prodchnuté jemným smutkem. Stejně tak jeho práce se světlem a kompozicí zůstávají ojedinělým příspěvkem do historie světové fotografie. Výstave je k vidění do 25. září. www.jeudepaume.org

Co se děje… na Slovensku

Devátý ročník Mezinárodního festivalu animace FEST ANČA opět přinese to nejlepší ze současného animovaného filmu, ale i starší významná díla. Kromě hlavního programu nabídne divákům přednášky, výstavy, workshopy, koncerty, promítání pro děti i další doprovodné akce. Žilinský festival, který je jedinou slovenskou multimediální přehlídkou zaměřenou na animovaný film pro dospělé, letos proběhne ve dnech 29. června – 3. července.

O čem se mluví… na Moravě

Los Angeles Guitar Quartett a profesorské duo Michael Newman a Laura Oltmanová z Mannes University v New Yorku ozdobí JUBILEJNÍ XXV. MEZINÁRODNÍ KYTAROVÝ FESTIVAL BRNO ’16. Zahájí ho noc flamenca s kytaristou Gerardem Nuñezem a tanečnicí Carmen Cortesovou z Andaluzie. Dále vystoupí Patrick Kearney z Kanady, Španělé Paco Seco a Eduardo Pascual a Ital Roberto Fabbri. Festival nabízí i kytarové kursy a mezinárodní kytarovou soutěž. Od 7. do 13. srpna.

O čem se mluví… v Čechách

Poslední film Jana Němce (12. 7. 1936 – 18. 3. 2016) VLK Z KRÁLOVSKÝCH VINOHRAD, natáčený v Cannes, Praze, New Yorku, Kalifornii a Karlových Varech, jehož dokončení se bohužel režisér nedožil, bude premiérově uveden 2. července v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary. V autobiografickém filmu zahrál mladého režiséra československé nové vlny Jiří Mádl, alter ego vypravěče Karel Roden.

Časopis Xantypa uděluje cenu Ď in memoriam MUDr. Vladimíru Kozovi

Časopis Xantypa uděluje cenu Ď in memoriam MUDr. Vladimíru Kozovi

Jako poděkování za obrovský kus práce, který vykonal v oblasti hematoonkologie, za jeho nevšední nasazení, neokázalost a hluboce lidský přístup k pacientům.

Tomáš Valášek - z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Tomáš Valášek - z hokejisty králem zábavních parků v Česku

Hokejista Tomáš Valášek se před lety rozhodl ukončit hokejovou kariéru a vrátil se společně s rodinou domů podnikat. Otevřel si svůj první zábavní park pro děti. Od té doby provozuje další tři herny po celé republice, nejnovější Tobogu Fantasy otevřel vedle pražské Ikey Zličín. Dá se tímto podnikáním dobře uživit? Čím to, že ostatní herny krachují a jemu se daří? Kolik musel investovat? A proč nerad používá v souvislosti se zábavními parky slovo byznys?

O Hornickém muzeu v Příbrami

O Hornickém muzeu v Příbrami

s jeho ředitelem Josefem Velflem

Letos slaví Příbram osmisté narozeniny. Ale teprve když jí bylo v roce 1886 šest set sedmdesát, lekla se, že by mohla ztratit paměť, a rychle si založila muzeum. S nápadem přišel čtyřiadvacetiletý pan učitel Ladislav Malý a prvními exponáty byly minerály, hornické betlémy a štufnverky (modely dolů, které si havíři podomácku vyráběli pro svoji potěchu nebo jako hračky pro své ratolesti). Dnes je muzeem takřka celý březohorský revír. A Příbram je ráda, protože od roku 1991 už hornickým městem je i není, neboť tehdy skončila těžba uranu, a předtím i stříbra. Je hornickým městem na zaslouženém odpočinku a muzeum se jí teď, když už ji paměť občas zradí, velice hodí. Tak Zdař Bůh, hornické muzeum!

Co se děje… v New Yorku

Film AMERIČAN V PAŘÍŽI z roku 1951, v němž na hudbu George Gershwina tančí Gene Kelly a Leslie Caronová, se stal další z filmových inspirací, které se úspěšně prosadily v divadelním světě Broadwaye. Představení se těší přízni diváků i kritiky. Z dvanácti nominací na cenu Tony proměnilo čtyři, a ačkoliv je na repertoáru už dva roky, dál vyprodává sály. Melancholická Gershwinova hudba se pokusí získat si přízeň publika i v Londýně, kde by měl být muzikál uveden v příštím roce.

Co se děje… v Londýně

Luke Harding, bývalý moskevský zpravodaj listu Guardian, shrnul okolnosti vraždy exagenta ruské tajné služby FSB Alexandra Litviněnka v Londýně v roce 2006 a následné šetření jeho smrti v knize PŘÍLIŠ DRAHÝ JED. Čte se jako politický thriller s tím, že oběť opravdu odpočívá v bytelné olověné rakvi na jednom z londýnských hřbitovů a vrazi zůstávají na útěku. „Z celého příběhu vycházejí dobře jen britští detektivové a soudce Robert Owen, který šetření ve věci Litviněnkovy smrti vedl,“ napsal londýnský deník Times.

Co se děje… ve Vídni

Spettacolo barocco!

Rakouské Muzeum divadla nabízí v rámci své aktuální výstavy pohled do světa barokního divadelnictví. Neopomíjí přitom ani světoznámé barokní zámecké divadlo v Českém Krumlově.

Co se děje… na Slovensku

To nejlepší z tvorby spisovatelů, ilustrátorů, knižních grafiků a typografů ze Slovenska i okolních zemí nabídne začátkem června BRATISLAVSKÝ KNIŽNÍ FESTIVAL BRAK. Tento festival vznikl v roce 2013 s cílem vytvořit prostor pro malé nezávislé knižní tvůrce a jejich díla. Pozvání na 3. ročník, jehož tématem je krajina, přijal islandský spisovatel Jón Kalman Stefánsson. Mezi dalšími hosty festivalu budou například Jaroslav Rudiš a Jaromír 99 se skupinou Kafka Band. BRAK proběhne ve dnech 2. – 5. června v Staroměstském centru KaV v Zichyho paláci.

O čem se mluví… na Moravě

Pozoruhodnou výstavu STANISLAV LOLEK 1873–1936, RAPSODIE VOLNÉ PŘÍRODY pořádá Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Připomíná jednoho z výrazných žáků a představitelů tzv. Mařákovy školy. Vedle Antonína Slavíčka byl Stanislav Lolek nejdůslednějším impresionistou v českém výtvarném prostředí. V obecném povědomí jsou PŘÍBĚHY LIŠKY BYSTROUŠKY, k nimž prvotním impulsem byly, což se málo ví, kresby právě Stanislava Lolka. Textem je doprovodil Rudolf Těsnohlídek a vycházely nejprve na pokračování v Lidových novinách. Podle jejich námětu pak vznikla slavná opera Leoše Janáčka. Výstava představuje více než 130 obrazů, grafik a kreseb z jednotlivých fází autorovy tvorby. Do 26. června.

O čem se mluví… v Praze

V období od 80. let 19. století až do první světové války dosáhlo české figurální sochařství úrovně srovnatelné s moderní evropskou tvorbou. Výstava NEKLIDNÁ FIGURA – EXPRESE V ČESKÉM SOCHAŘSTVÍ (1880–1914) představí vývoj, který zahájil Josef Václav Myslbek a rozvinuli pak příslušníci mladších generací – František Bílek, Stanislav Sucharda, Josefa Mařatka, Quido Kocián, Bohumil Kafka, Ladislav Šaloun, Jan Štursa a další. Výstava jejich tvorbu konfrontuje s díly světových sochařů, kteří zasáhli do našeho vývoje svými pražskými výstavami (Auguste Rodin, Constantin Meunier, Antoine Bourdelle). Autoři výstavy Petr Wittlich a Sandra Baborovská. Městská knihovna Praha, do 25. září.

Co se děje… v New Yorku

Slavný film PRÁZDNINY V ŘÍMĚ (1953) s nezapomenutelnými Gregorym Peckem v roli amerického novináře a oscarovou Audrey Hepburnovou jakožto princeznou Annou se stal předlohou divadelní adaptace, jež byla uvedena na Broadwayi. Muzikálový formát propojil filmový příběh s hudbou hitmakera padesátých let Colea Portera.

Co se děje… v Paříži

Velká retrospektivní výstava věnovaná jednomu z nejvýznamnějších malířů první poloviny 20. století probíhá v Centre Pompidou. Paul Klee byl významnou osobností kubismu, abstraktního umění, konstruktivismu i dalších směrů, ovšem sám se k žádnému z těchto stylů programově nehlásil. Velmi se sblížil s pařížskou skupinou kolem André Bretona, byť se za surrealistu nepovažoval. Za svůj život vytvořil více než dva tisíce děl. Výstava je k vidění do 1. srpna.

Co se děje… ve Vídni

Balthus

Mimořádná retrospektiva jednoho z nejzajímavějších výtvarníků minulého století s uměleckým pseudonymem Balthus láká (po předchozí prezentaci v Římě) desetitisíce obdivovatelů jeho tvorby do vídeňského Uměleckého fóra.

Aktuální vydání
XANTYPA 03/18

XANTYPA XANTYPA 03/18

Obsah vydání

Inzerce
predplatne
Inzerce
janackovafilharmonie
Inzerce
vlci_mesic